Roditeljski telefon: Šta muči roditelje u Srbiji

Roditelji se boje da deca ne zapadnu u loše društvo, da se ne izgubi poverenje, a žale i što zbog trke za poslom propuštaju važne trenutke u odrastanju dece. Evo kakve savete možete dobiti ako pozovete "Roditeljski telefon".

Usluga „Roditeljski telefon“ proslavila je danas dve godine postojanja kao pilot projekat, a od danas će nastaviti zvanično da radi kao savetodavna pomoć svim roditeljima, svakog dana od 16 do 22 časa.

Nosilac projekta, čiji je cilj pružanje savetodavne podrške roditeljima u obavljanju roditeljske uloge, je Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine „Zvečanska“, uz podršku kancelarije UNICEF-a u Srbiji.

- Advertisement -

Za vreme dvogodišnjeg pilotiranja usluge „Roditeljski telefon“ 97,3 odsto roditelja koji su se javljali tražeći pomoć na kraju poziva je reklo da im je razgovor značajno pomogao u kreiranju plana za rešavanje problema, piše u saopštenju Centra za zaštitu odojčadi.

Istraživanje urađeno na više od 4.200 savetodavnih razgovora sa roditeljima pokazalo je da tuuslugu koriste roditelji dece svih uzrasta, ali da je najviše roditelja „pubertetlija“.

Osim toga, analiza je pokazala da najviše zovu majke, tačnije 59,7 odsto, zatim očevi 17,2 odsto, i u skoro 20 odsto bake i deke.

Roditelje najviše brine da u odnosu sa decom ne izgube poverenje, da dete ne zapadne u loše društvo, ne posegne za psihoaktivnim supstancama, ne iznevere dečja očekivanja, a bitno im je i da kontrolišu svoju decu kako bi bili sigurni šta se dešava.

Takođe, roditelji žele da ostave dobar utisak o tome kako brinu o deci, a imaju strah od toga da su ih deca prevazišla u kotišćenju informacionih tehnologija.

Dodaje i da roditelje brine da su izgubili kontrolu, ali i što zbog „trke za egzistencijom“ nemaju dovoljno vremena da prate sve značajne momente dečijeg razvoja.

- Advertisement -

Sa ciljem dalje podrške roditeljima, „radno vreme“ roditeljskog telefona povećano je sa 3 na 6 sati dostupnosti svih sedam dana u nedelji, a na poziv se odaziva 26 savetnika, specijalno obučenih za podršku najrazličitijim pitanjima roditeljstva.

Izvor: Tanjug / Mondo

spot_img

Najnovije

Logoped: Zašto je važno pravilno držanje olovke?

Pravilno držanje olovke pomaže razvoju fine motorike koja se odnosi na sposobnost preciznog upravljanja finim pokretima ruku i prstiju.

U toku zakazivanje pregleda predškolaca u Domovima zdravlja pred upis u prvi razred

Za upis je neophodno da se roditelji jave izabranom lekaru deteta kada dobiju zbirni uput za specijalisticke preglede

Vesnici proleća – cveće koje prvo cveta

Kada zima počne da se povlači, priroda se budi iz dugog sna, a među prvim znacima ovog buđenja su vesnici proleća – biljke koje prve cvetaju i najavljuju dolazak toplijih dana.

POMOZIMO DECI IZ KOČANA – poziv za davanje krvi

Mole se svi zdravi ljudi koji su u mogućnosti da daju krv za decu iz Kočana koja se oporavljaju u Kliničkom centru u Beogradu

Zašto je vreme odlaska na spavanje važnije od dužine sna

Dubok san je veoma važan za vaše fizičko i mentalno zdravlje, jer se tokom njega obnavljaju ćelije, jača imuni sistem, reguliše metabolizam i uspostavlja hormonska ravnoteža, poboljšava pamćenje i učenje, a smanjuju stres i anksioznost.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img