Svi prosvetari, i poslušni i neposlušni, oni koji su štrajkovali i oni koji nisu – dobili su od jutros (6. februar) istu platu za prvi deo januara.
Dok nastavnici koji ne drže časove misle da, na ovaj način država pokazuje simpatije prema njima, Slavica Đukić Dejanović kaže za „Vreme“ da je njena „ideja da naše škole rade“ i da se „traže zajednička rešenja“.
„To je ne jedna pružena ruka, već poziv da se deca vrate u školu“, dodaje ona.
Kvaka je u tome što je ovo prosvetarima samo prvi deo plate, a tek 21. februara treba da dobiju i drugi, pa i uz pruženu ruku, Đukić Dejanović kaže da odluka još nije pala:
„Okolnosti su takve da se još procenjuje (da li će se plata smanjiti za drugi deo). Za mene kao ministra je važno da izbacimo politiku iz učionica, da se deca vrate u škole“, kaže ona.
Pročitajte i: Šta je sporno u nalogu Ministarstva prosvete za smanjenje januarske plate prosvetarima?
„Ne radi se samo o prosvetnoj inspekciji, mi imamo i budžetsku inspekciju, pa je pitanje da li ćemo se u ovim okolnostima strikno držati zakona ili ćemo ići na neko drugo rešenje.“
Zakon o štrajku nalaže da štrajkači u prosveti dobijaju 15 odsto manju platu za one dane kada su radili skraćeno, odnosno držali časove po 30 minuta. U zakonu nije ni predviđeno da se nastava uopšte ne drži, tako da je takav štrajk nezakonit.
Ministarstvo prosvete uputilo je 24. januara obaveštenje direktorima osnovnih i srednjih škola u Srbiji, koje nalaže da se prilikom obračuna januarskih zarada one umanje zaposlenima koji su učestvovali u štrajku.
Direktori su tada pozvani da, na osnovu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, primene gore navedene zakonske odredbe prilikom unosa podataka za obračun i isplatu plate za januar 2025. godine.
Pre ove, iz nadležnog ministarstva, ali i Vlade Srbije stigle su i mnoge druge pretnje – prva je bila ona o otkazu nastavnika koji budu štrajkovali, a onda je stigla i najava da će oni koji ne budu držali časove morati da ostaju dnevno duže par sati u školi.
Zatim je došla i informacija da će neposlušni morati da rade preko leta da bi nadoknadili časove, a svakodnevne su bile i pretnje prosvetnom inspekcijom.
Ipak, pokazalo se da su mnogi prosvetni inspektori odbili da idu u škole i da kontrolišu nastavnike, a do sada ni jedan nastavnik nije dobio otkaz.
Ceo tekst pročitajte na Vreme.com