Svetski dan mentalnog zdravlja se obeležava svake godine 10. oktobra, a cilj je da se tim povodom skrene pažnja na sve uzroke lošeg mentalnog zdravlja na globalnom nivou. Ove godine u fokusu je radno mesto i uslovi rada koji mogu uticati na mentalno zdravlje pojedinca.
„Mentalno zdravlje na poslu“ odnosno „Vreme je da mentalno zdravlje na poslu postane prioritet“ ove godine predstavlja parolu na globalnom nivou kako bi se burnout – sagorevanje – na poslu – prepoznalo kao ozbiljan uzročnik mnogih problema sa mentalnim zdravljem.
Šta podrazumeva sagorevanje na poslu?
Sagorevanje na poslu, poznato kao burnout, je stanje emocionalne, fizičke i mentalne iscrpljenosti uzrokovano dugotrajnim stresom i prekomernim radom. Burnout se može manifestovati kroz osećaj beznađa, gubitak motivacije i smanjenje produktivnosti.
Anksioznost koju donosi ubrzan tempo života, stres na poslu i večita jurnjava za uspehom, novcem, prestižem i titulama može u velikoj meri ostaviti negativne posledice na psihu čoveka i samim tim uticati na kvalitet njegovog života, te na život ljudi njemu bliskih.

Na koji način se boriti protiv sagorevanja na poslu?
Prva stvar je svakako da se ovaj problem uoči na vreme i da se prepoznaju svi simptomi koje nosi sa sobom. Burnout je ozbiljan problem, ali svesnost o njegovim simptomima i preduzimanje preventivnih mera mogu značajno poboljšati vašu dobrobit.
Pročitajte i – Prepoznajte simptome na vreme: Sagorevanje na poslu kao posledica vrednovanja sebe samo kroz profesionalni uspeh
Sledeći korak bi mogao da bude pokušaj reorganizacija posla i obaveza kako do preopterećenja ne bi došlo, a ukoliko su posledice ovog stanja već uzele maha – jedan od načina da se izborite sa tim jeste i savetovanje stručnog lica.
Razgovor sa psihologom u velikoj meri može pozitivno uticati na to kako se nosimo i sa stresom i anksioznošću koje može doneti radno mesto i poslovne obaveze. Način na koji posmatramo svoj posao i svoje zalaganje u poslovnom svetu, kao i to na koji način merimo svoj uspeh, presudno je u slučajevima sagorevanja na poslu. Upravo zato od velike pomoći može biti psiholog koji će kroz razgovor moći da pomogne da „posložite“ prioritete na pravi način i sebi olakšate čak i najteže periode u poslu.
Izvor: Detinjarije.com