Težak put do roditeljstva: Kako u Srbiji usvojiti dete i da li su stranci u prednosti

Ko sve i na koji način može da usvoji dete u Srbiji, kao i da li su strani državljani u prednosti.

Gomila papira, godine strpljenja, milion pitanja, desetine provera, ocenjivanja… Sve ovo čeka one koji u Srbiji žele da usvoje dete. Čeka ih i obeshrabrujuća činjenica da u ovom trenutku 731 par ima istu želju, a da svega 135 dece može da bude usvojeno.

Slučaj hraniteljke iz Zrenjanina koja je odgajila petogodišnjeg dečaka, a koga sada želi da usvoji bračni par iz Švedske, otvorilo je pitanje ko sve i na koji način može da usvoji dete u Srbiji, kao i da li su strani državljani u prednosti.

- Advertisement -

Evo kako stvari zapravo stoje.

Nije svako napušteno dete podobno za usvajenje, niti svaki par može da bude bude roditelj na ovaj način.

Koja deca mogu da budu usvojena?

Samo deca koja su trajno lišena roditeljskog staranja mogu da uđu u postupak usvajanja. A to znači da su njihovi biološki roditelji u potpunosti lišeni roditeljskog prava ili su saglasni sa usvajenjem, zatim ako su umrli ili su u potpunosti lišeni poslovne sposobnosti.

Stručnjaci procenjuju i potencijalne roditelje. Ispituje se njihova motivacija za usvajanje dece, prilažu se dokazi o tome koliko zarađuju, šta sve od imovine poseduju, a dužni su da prođu i program pripreme i obuke, takozvanu školicu roditeljstva. Ukoliko je procena pozitivna, njihova imena se upisuju u registar usvojitelja.

Zakon propisuje i kolika mora da bude razlika u godinama između deteta i potencijalog para koji želi da usvoji dete – ne manja od 18, niti veća od 45 godina.

spot_img
spot_img

Najnovije

Đacima u Srbiji ove školske godine 35 nenastavnih dana

Prvi neradni dani u ovoj školskoj godini bili su povodom državnog praznika Dan primirja u prvom Svetskom ratu

U kom uzrastu se inteligencija najviše razvija i kako da je podstičete kod dece ?

Inteligencija se razvija najviše u najranijim uzrastima, i raste sve do perioda adolescencije 16-18god, kada se njen dalji napredak usporava ili počinje da stagnira.

Individualni obrazovni plan (IOP): Šta je i šta znači za moje dete

Detalj koji često muči roditelje je “da li će to negde da piše” da njihovo dete radi po IOP-u...

Roditelji nekad i sad

Roditelji se do kraja života preispituju. Često imaju osećaj nesigurnosti. Dezorjentisani su mnoštvom saveta, kritikama, primerima neke bolje dece i nekih uspešnijih roditelja. Nekada misle da o svojoj deci ne znaju ništa, da sve rade pogrešno. 

Nemate vremena za druženje? Evo kako do veće socijalne povezanosti

Prema psihologu Robertu Waldingeru, zauzeti ljudi „često misle da će u nekoj neodređenoj budućnosti imati 'višak vremena', kada će moći da se povežu sa starim prijateljima“. Ali znamo da se to ne dešava često.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img