13 stvari koje morate izbegavati ako želite da odgajite mentalno snažno dete koje je sposobno da se suoči s najtežim životnim izazovima.

Odgajanje mentalno snažnog deteta ne znači da to dete neće plakati kada je tužno ili da ponekad neće doživeti neuspeh. Mentalna snaga ne čini vas imunim na životne nevolje i ne svodi se na potiskivanje vaših emocija.
Zapravo, sasvim suprotno. Mentalna snaga pomaže deci da se oporave od neuspeha i prepreka i daje im moć da nastave, čak i kada sumnjaju u sebe. Jak mentalni mišić ključ je za pomaganje deci da postignu svoj najveći potencijal u životu.
Ali odgajanje mentalno jakog deteta zahteva od roditelja da izbegavaju česte – ali nezdrave – vaspitne navike koje deci „kradu” mentalnu snagu. U svojoj knjizi „13 stvari koje mentalno snažni roditelji ne rade” prepoznajem 13 stvari koje morate izbegavati ako želite da odgajite mentalno snažno dete koje je sposobno da se suoči s najtežim životnim izazovima.
1) Podstiču mentalitet žrtve
Gubitak utakmice ili neuspeh na testu ne čini vaše dete žrtvom. Odbijanje, neuspeh i nepravednost deo su života.
Odbijte da učestvujete u samosažaljevanju vašeg deteta. Naučite ga da bez obzira na to koliko su teške ili nepravedne okolnosti u kojima se nalaze oni uvek mogu da naprave pozitivne korake.
2) Vaspitavaju uz osećaj krivice
Popuštanje pred osećajima krivice uči vaše dete da je krivica nešto nepodnošljivo. A deca koja misle da je krivica nešto užasno neće moći da kažu ne nekome ko kaže „budi drug i daj mi da prepišem tvoj domaći zadatak” ili „ako me voliš, uradićeš to za mene”.
Pokažite svojoj deci da čak i ako se osećate krivim – a svi dobri roditelji ponekad se tako osećaju – nećete dozvoliti svojim neprijatnim emocijama da stanu na put vašem donošenju mudrih odluka.
3) Pretvaraju svoje dete u centar svemira
Ako se vaš čitaav život vrti oko vaše dece, ona će odrastati misleći da bi svi trebalo da im ugađaju. A odrasli koji su preterano samouvereni i koji misle da im pripada pravo na sve što požele neće dospeti daleko u životu.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Posle nasilja ili zlostavljanja: Uputstvo za upotrebu razgovora sa detetom
Piše: Snežana Golić, pedagog Razgovor zahteva, pre svega, razumevanje. Da bismo razumeli šta nam neko govori, moramo biti onaj tas koji drži ravnotežu, a ne praviti još veću emotivnu ...
Podvig moje majke: “Je li istina da ste učenice nazvali droljama i kravama?”
Piše: Vesna Smiljanić Rangelov Podvig moje majke na roditeljskom...
Pitanja koja ne treba da postavljate samohranim mamama
Imam jednu single mum prijateljicu koja je, kad su je na poslu pitali ima li seksa, odgovorila...
San se kod roditelja stabilizuje tek posle šest godina od rođenja bebe
Uobičajeni bioritam i stabilan san roditelja, često se ne vraća na nivo od pre trudnoće, i šest godina nakon rođenja prve bebe, otkrilo je novo istraživanje. Majke novorođenčadi preuzimaju većinu...
Nema komentara.