Vaspitne navike roditelja koje deci „kradu” mentalnu snagu

13 stvari koje morate izbegavati ako želite da odgajite mentalno snažno dete koje je sposobno da se suoči s najtežim životnim izazovima.

Odgajanje mentalno snažnog deteta ne znači da to dete neće plakati kada je tužno ili da ponekad neće doživeti neuspeh. Mentalna snaga ne čini vas imunim na životne nevolje i ne svodi se na potiskivanje vaših emocija.

Zapravo, sasvim suprotno. Mentalna snaga pomaže deci da se oporave od neuspeha i prepreka i daje im moć da nastave, čak i kada sumnjaju u sebe. Jak mentalni mišić ključ je za pomaganje deci da postignu svoj najveći potencijal u životu.

- Advertisement -

Ali odgajanje mentalno jakog deteta zahteva od roditelja da izbegavaju česte – ali nezdrave – vaspitne navike koje deci „kradu” mentalnu snagu. U svojoj knjizi „13 stvari koje mentalno snažni roditelji ne rade” prepoznajem 13 stvari koje morate izbegavati ako želite da odgajite mentalno snažno dete koje je sposobno da se suoči s najtežim životnim izazovima.

1) Podstiču mentalitet žrtve

Gubitak utakmice ili neuspeh na testu ne čini vaše dete žrtvom. Odbijanje, neuspeh i nepravednost deo su života.

Odbijte da učestvujete u samosažaljevanju vašeg deteta. Naučite ga da bez obzira na to koliko su teške ili nepravedne okolnosti u kojima se nalaze oni uvek mogu da naprave pozitivne korake.

2) Vaspitavaju uz osećaj krivice

Popuštanje pred osećajima krivice uči vaše dete da je krivica nešto nepodnošljivo. A deca koja misle da je krivica nešto užasno neće moći da kažu ne nekome ko kaže „budi drug i daj mi da prepišem tvoj domaći zadatak” ili „ako me voliš, uradićeš to za mene”.

- Advertisement -

Pokažite svojoj deci da čak i ako se osećate krivim – a svi dobri roditelji ponekad se tako osećaju – nećete dozvoliti svojim neprijatnim emocijama da stanu na put vašem donošenju mudrih odluka.

3) Pretvaraju svoje dete u centar svemira

Ako se vaš čitaav život vrti oko vaše dece, ona će odrastati misleći da bi svi trebalo da im ugađaju. A odrasli koji su preterano samouvereni i koji misle da im pripada pravo na sve što požele neće dospeti daleko u životu.

spot_img

Najnovije

Istina o Labubu, naizgled običnoj igrački: Svi se pitaju zašto je svet poludeo za plišanim privescima

Standardna figura (privezak) može da košta oko 7.000 dinara, dok unikatni, kolekcionarski ili limitirani primerci dostižu dvostruko ili trostruko višu cenu.

Nacionalno telo za akreditacije: Dozvoljeno polaganje ispita, nastave, odbrane završnih radova u uslovima blokade

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova – završnih, master i doktorskih disertacija.

„Koliko rade, velika im je plata“, „Da nešto vrede, ne bi radili u školi“, „Ko neće da radi, knjižicu, pa napolje“…

Kada sledeći put napišete komentar i iskalite svoj bes na nastavnicima, razmislite da li gađate u srce problema. Jer taj problem je toliko veliki da smo svi postali deo njega.

Da li bi deci trebalo POTPUNO zabraniti društvene mreže?

Neki donosioci politika u Evropskoj uniji i tehnološki lideri sve više podržavaju jedan predlog: potpuno zabraniti deci ispod određenog uzrasta da koriste društvene mreže.

Obrazovanje bez barijera: Nastavak podrške resursnim centrima širom Srbije

Udružene snage za unapređenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img