U moru plišanaca, kockica, autića i lutki, jedno dete uvek ima svoju omiljenu igračku. Možda je to pohabani meda, lutka sa odrpanom kosom ili kocka koju uporno nosi svuda – čak i u krevet. I dok odrasli ponekad ne vide posebnu vrednost u toj igrački, za dete ona ima ogroman značaj.
Omiljena igračka nije „samo stvar“. To je izvor sigurnosti, utehe, mašte, pa čak i prvi prijatelj.
Sigurnost u svetu koji se stalno menja
Za dete koje se još uvek prilagođava svetu oko sebe, omiljena igračka pruža osećaj stabilnosti. Kada se ide kod lekara, u vrtić, na put ili čak samo prespava kod bake, ta igračka često ide sa njima. Zašto? Zato što im pomaže da se osete sigurno i „kao kod kuće“, gde god da se nalaze.
Pročitajte i: Razvojna mapa: Šta sve može jedan dvogodišnjak?
To je emocionalni oslonac – nešto poznato i njihovo u nepoznatom okruženju.
Podsticaj mašti i razvoju
Omiljena igračka često postaje glavna uloga u brojnim pričama koje dete svakodnevno izmišlja. Može biti učenik, pacijent, beba, superheroj ili najbolji prijatelj. Kroz ovakvu simboličku igru dete vežba komunikaciju, rešavanje problema, razvija empatiju i izražava svoje emocije.
To je zapravo njihova „sigurna zona“ za istraživanje složenih osećanja i odnosa.
Omiljena igračka može imati i edukativnu vrednost. Mnoge igračke stimulišu intelektualni razvoj, podstičući decu da uče o bojama, oblicima, brojevima i slovima, ili čak da razvijaju fine motoričke veštine kroz igre koje zahtevaju preciznost i koordinaciju.
Prva lekcija o ljubavi i brizi
Kada dete pazi na svoju igračku – pokriva je, hrani, šapuće joj tajne – ono uči kako izgleda briga o drugome. To su sitni trenuci u kojima deca razvijaju emocionalnu inteligenciju i uče šta znači biti pažljiv, nežan i odgovoran.
Kad igračka postane deo odrastanja
Koliko god bila pohabana, omiljena igračka često ostaje s detetom godinama. I nije neobično da čak i odrasli čuvaju svoju igračku iz detinjstva – kao uspomenu, podsetnik na vreme kada su svet gledali čistim, radoznalim očima.
Pročitajte i: Detetu treba obilje umirujućeg emocionalnog melema, udruženog s čvrstim ali nežnim granicama i vođstvom
Omiljena igračka je tihi svedok detetovog rasta – od prvih koraka do prvih školskih dana.
Zato, sledeći put kada vidite dete kako čvrsto grli svog medu ili se ne odvaja od jedne jedine igračke, ne požurujte ga da „poraste“. Umesto toga, setite se da je ta igračka njegov saveznik u učenju, razvoju i razumevanju sveta. I pustite ga da voli – slobodno, jako i iskreno – jer upravo to čini detinjstvo čarobnim.