Zbog čega je elektronski post toliko delotvoran? Zato što preokreće mnoge fiziološke disfunkcije izazvane gledanjem u ekran.

Sve je više dece i tinejdžera koji su skloni napadima besa ili deprisivni i apatični. Hronično razdražljiva deca stalno se umorna, i imaju problema sa učenjem i socijalnim veštinama. U jednom trenutku, možda će čak dobiti dijagnozu ADHD poremećaja ili depresije.
Psihijatar Viktorija L. Dankli roditeljima dece sa ovim problemima savetuje da krivca potraže u elektronskim uređajima koje deca svakodnevno koriste. “Iznova i iznova uviđam da je poremećaje raspoloženja kod dece najbolje tretirati eliminisanjem upotrebe elektronskih uređaja na nekoliko nedelja. Ovaj “elektronski post” dozvoliće njihovom nervnom sistemu da se resetuje”
Oduzimanjem elektronike deci vratićete im dobar san, raspoloženje, koncentraciju i organizovanost, i podići njihov nivo fizičke aktivnosti. Postaće otpornija na stres pa će napadi besa da se prorede i ublaže. Dete počinje da ponovo uživa u svakodnevnim aktivnostima, prirodi i maštovitoj igri. Kod tinejdžera, vraća se inicijativa nasuprot apatiji i bezvoljnosti.
Zbog čega je elektronski post toliko delotvoran? Zato što preokreće mnoge fiziološke disfunkcije izazvane gledanjem u ekran.
Mozak deteta je mnogo osetljiviji na upotrebu ekrana nego što mislimo. I kratkotrajna upotreba elektronskih uređaja remeti mladi mozak u razvoju. Osim toga, roditelji misle da nije svaka upotreba uređaja jednako štetna, a zapravo nema mnogo razlike između pasivnog gledanja u ekran i interaktivne upotrebe (pretraživanje, društvene mreže, poruke)
Evo na koji način ekrani posebno štete deci:
1. Remete san i biološki časovnik
Svetlo ekrana imitira dnevno svetlo, i suzbija proizvodnju melatonina, hormona nužnog za san. Minut izloženosti svetlu ekrana može odložiti oslobađanje melatonina za nekoliko sati i poremetiti biološki časovnik. Jednom kada do toga dođe, dolazi i do poremećene ravnoteže hormona i inflamacije mozga. A bez dubokog sna nema ni oporavka organizma.
2. Elektronika čini naš sistem za nagrađivanje neosetljivim
Igranje igrica dovodi do oslobađanja dopamina, hemikalije koja “drogira” naš mozak. Kao i kod korišćenja droga, vremenom dopaminski receptori postaju manje osetljivi, pa im je potrebno sve više stimulacije da bismo doživeli zadovoljstvo.
3. Upotreba elektronike dovodi do stresnih reakcija
Akutni i hronični stres dovode do promena u hemiji mozga i remete rad hormona, pa postajemo razdražljivi. Povišen nivo kortizola, hormona stresa, istovremeno je i izročnik i posledica depresije. Prenadraženost i zavisnost otežavaju funkcionisanje čeonog režnja mozga, zaduženog za regulaciju raspoloženja.
4. Ekrani preopterećuju čula i mentalno iscrpljuju
Intenzivna vizuelna i kognitivna stimulacija iscrpljuje mentalne rezerve, pa nam je teško da se fokusiramo i postajemo razdražljivi.
5. Elektronski uređaji odvlače decu od fizičke aktivnosti i prirode
Igra na otvorenom, naročito u prirodi, poboljšava koncentraciju, umanjuje stres i agresivnost. Dete nema mogućnost da uživa u ovom blagotvornom dejstvu otvorenog prostora na raspoloženje, ukoliko je po ceo dan pred ekranima.
Ukoliko uočavate kod svog deteta problem sa razdražljivošću i bezvoljnošću, morate preduzeti drastične metode, poručuje Danklijeva. To jej jedini način da se njegov nervni sistem oporavi i da dete postane staloženije, psihički jače i srećnije.
Priredila J. P:
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Nekada detetu strahovi služe samo za to da zna da je neko tu
U jednom od stanova u kome su živeli nad njenim krevetom je visila polica. Stara i napukla, visila je na dva iskrivljena eksera, prilično izvučena iz zida. Svake noći bi...
Niko nije dužan da za tebe bude najbolje moguće dete kako bi ti bila najbolja moguća mama
Niko ti nije dužan da bude bolji roditelj za tebe nego što ume, da zna uvek šta radi, da nikada nije zbunjen, da ima odgovore na sva pitanja koja tebe...
Zapadni svet precenjuje važnost majke za razvoj deteta
„Mama je najbolja!“ Takva parola mogla se videti u rukama zrelih muškaraca na fudbalskom stadionu. Veza između deteta i majke smatra se posebnom osnovom u razvoju čoveka, jer ona pomaže...
Pedagog Snežana Golić: Kakvog biste dečaka naručili?
Piše: Snežana Golić, pedagog "On je dobar dečak" - mislim da postoji više tumačenja ove rečenice, nego vrsta zelene salate. Dok mi, odrasli, pregovaramo šta bi ta rečenica trebalo...
Nema komentara.