10 stvari koje bih volela da sam naučila u školi

U školama se ne uči dovoljno korisnih primenjenih psiholoških znanja. Ova pravila bi vam i ranije dobrodošla, ali i danas nije kasno da ih usvojite…

skolaPiše: Tanja Šešum

Većina ljudi koji su uradili anketu o primenljivosti i korisnosti znanja koje su naučili u školi izjavila je da je korisno samo 20 do 30 odsto stvari koje su tamo naučili. Ukoliko ste i vi nezadovoljni primenjivošću znanja koje ste dobili u školi, da li ste se ikada zapitali šta je to što biste voleli da ste tamo naučili, umesto matematičkih teorema ili latinskih deklinacija. Ja lično smatram da se u školama ne uči dovoljno korisnih primenjenih psiholoških znanja. Na osnovu razgovora sa par prijatelja evo šta se pojavilo na našoj listi stvari koje bismo voleli da su nas naučili u školi.

- Advertisement -

1. Pravilo 80 kroz 20. Po ovom pravilu, koje je poznato i kao Paretov princip, 80% vrednosti koju ćemo u životu ostvariti će proisteći iz 20% aktivnosti osobe. Prema tome, većina onoga što svi radimo nije ni korisno, ni potrebno u onoj meri u kojoj nam se to čini. Ako razmislimo o korisnosti nekih od naših aktivnosti možemo odustati od gomile aktivnosti, a samim tim dobiti mnogo više vremena i energije koje možemo potrošiti na aktivnosti koje su nam ili zabavnije ili korisnije.

spot_img

Najnovije

Počinje letnji raspust za osnovce

Za učenike osnovnih škola u Srbiji danas je poslednji nastavni dan u školskoj 2025/2026. godini. Đaci od prvog do sedmog razreda odlaze na letnji raspust, dok osmake već naredne sedmice očekuje polaganje završnog ispita i upis u srednje škole.

Stanković: Završni ispit polaže više od 64.000 osmaka, ima mesta u srednjim školama

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će završni ispit za upis u srednje škole polagati više od 64.000 učenika i naveo da će biti mesta da se svi upišu, ali da je za pojedine škole veliko interesovanje i da na jedno mesto konkuriše čak 10 učenika.

Koje države u Evropi nude besplatne obroke za svoje učenike i kako ovo utiče na njihovo ponašanje u učionici?

Širom Evrope, trenutno se vode rasprave o kvalitetu obrazovanja, mentalnom zdravlju dece i porastu siromaštva, novo istraživanje pokazuje da jedno jednostavno rešenje ima mnogo bolji efekat nego što se ranije mislilo.

Ne možemo se uvek voditi devizom – Šta je nama falilo. Naša deca ne žive u istim okolnostima i istom svetu u kojem smo...

Deviza – Kako smo mogli mi, pa nam ništa ne fali – ne može se bezuslovno primenjivati, jer su uslovi i stilovi života u periodima koji se upoređuju različiti. Obim, vrsta i složenost izazova sa kojima su se roditelji nekada suočavali tokom podizanja dece bili su drugačiji nego danas.

PROGLAŠENE „IGRAČKE SA SVRHOM 2026“

Šesta godina smotre pokazala da igračke nisu igračke, već alati za učenje, razvoj i uključivanje

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img