Da li zaista postoji način da budete bolji roditelj svom detetu? Na šta bi trebalo da obratite pažnju kako se suština ne bi izgubila u svemu što se savetuje, što se čuje i predlaže?
O izazovima u roditeljstvu sa kojima se susreće nova generacija roditelja – izložena najrazličitijim uticajima, razgovarali smo sa vaspitačicom PU „Mala škola“ iz Sremske Kamenice, Jasminom Cvejanov.
„U savremenom društvu, podizanje deteta predstavlja jedno od najvažnijih zadatka roditelja. Međutim, u Srbiji se često dešava da obrazovanje i učenje u vezi sa roditeljstvom ne smatraju dovoljno važnim. Umesto toga, često se roditelji oslanjaju na tradicionalne oblike vaspitanja koji se prenose kroz generacije, a koji možda nisu uvek najoptimalniji u savremenom dobu.“ – napominje Jasmina Cvejanov.
Da bi roditelji postali svesni važnosti stalnog učenja i edukacije o roditeljstvu, važno je da shvate da se odrastanje njih samih ne može porediti sa današnjim uslovima i izazovima s kojima se suočavaju njihova deca.
Važno da roditelji shvate da ulaganje u edukaciju o roditeljstvu nije trošak, već investicija u budućnost njihove dece i u kvalitet porodičnog života.
„Brzina tehnoloških, društvenih i ekonomskih promena zahteva novi pristup vaspitanju i roditeljstvu.“ – ističe Jasmina i dodaje da edukacija o roditeljstvu može doneti mnoge pogodnosti.
„Podudaranje sa načinom na koji roditelji uče o tome kako pružiti lek detetu poput brufena ili kada se obratiti pedijatru, sticanje znanja o psihologiji dece, metodama vaspitanja, komunikaciji sa decom, rešavanju konflikata i drugim relevantnim temama može znatno olakšati roditeljski put.
Kroz edukaciju o roditeljstvu, roditelji stiču ključne veštine i znanja koja im pomažu da bolje razumeju potrebe svoje dece, da budu strpljiviji, empatičniji i efikasniji kao roditelji. Osim toga, edukacija može promovisati kvalitetnije međugeneracijske odnose, unaprediti mentalno zdravlje roditelja i dece, smanjiti stres u porodici i doprineti harmoničnijem porodičnom okruženju.“ – rekla je Jasmina, koja je dugogodišnje iskustvo u pedagogiji stekla upravo kroz praksu u predškolskim ustanovama.
Ali – kome se obratiti za pomoć, gde su informacije koje bi roditeljima bile najkorisnije i kako da znaju kome da veruju usled informacija koje stižu sa svih strana, a pre svega – sa interneta i društvenih mreža?
„Kada se suočavate sa poteškoćama vezanim za vaše dete, važno je da preduzmete određene korake kako biste osigurali najbolje moguće rešenje. Prvi korak u rešavanju ovih problema je da se obratite vaspitaču vašeg deteta. Vaspitač je osoba koja, osim vas, najbolje poznaje vaše dete, a takođe je stručno osposobljen u oblastima pedagogije i psihologije. Zbog toga je vaspitač najprikladnija osoba za davanje saveta i preporuka u vezi sa izazovima koje vi ili vaše dete možda imate.
Ukoliko saveti i preporuke koje dobijete od vaspitača ne dovedu do željenih rezultata, sledeći korak je da se obratite stručnom timu koji može uključivati psihologa, pedagoga i glavnog vaspitača (osobu sa najdužim iskustvom u ustanovi) samog vrtica. Ovaj tim će zajednički analizirati situaciju i osmisliti strategiju koja je specifično prilagođena potrebama vašeg deteta.
Važno je da roditelji shvate da se odrastanje njih samih ne može porediti sa današnjim uslovima i izazovima s kojima se suočavaju njihova deca.
Ako i pored ovog stručnog pristupa ne dođe do poboljšanja, ustanova će vas uputiti u specijalizovani centar za stručnu pomoć. Ovi centri su poznati po tome što ostvaruju dobre rezultate u radu sa decom i nude specijalizovane programe i podršku koja može biti ključna za prevazilaženje problema.
Pravilno sleđenje ovih koraka osigurava da vaše dete dobije najadekvatniju podršku i pomoć, baziranu na stručnoj proceni i iskustvu, što je od suštinskog značaja za njegov pravilan razvoj i dobrobit“ – objasnila je Cvejanov.
„Zbog toga je važno da roditelji shvate da ulaganje u edukaciju o roditeljstvu nije trošak, već investicija u budućnost njihove dece i u kvalitet porodičnog života. Otvaranjem srca i uma ka novim saznanjima i veštinama, roditelji mogu transformisati svoj pristup roditeljstvu i doprineti srećnijem, zdravijem i povezanijem porodičnom životu.“ – zaključuje Jasmina.
Sagovornik: Vaspitačica PU „Mala škola“ Sremska Kamenica Jasmina Cvejanov
Izvor: Detinjarije.com