Očevi treba da budu aktivni u životu svojih mališana od njihovog rođenja, jer će na taj način ostvariti značajan pozitivan uticaj na njihov dalji razvoj.

Foto: Freepik
Naučno je dokazano da tokom prva četiri meseca života svog novorođenčeta, neki delovi očevog mozga koji se vezuju za roditeljsku motivaciju rastu. Očevi, međutim, nisu jedini na koje ovi zajednički trenuci utiču. I u njihovim bebama se takođe dešava promena. U igri sa tatom, one uče kako da kontrolišu svoje emocije, ali stiču i druge jednako važne veštine.
Ono što treba da znate je da su prvih nekoliko meseci od rođenja vašeg deteta veoma važne za njegov razvoj. Od prvih nedelja od kad je u vašem domu, ono uči kako da misli i percepira stvari i ljude oko sebe. Ovaj proces se u naučnoj literaturi zove kognitivni razvoj i on se dešava pravo pred očima roditelja. Otac je ključan akter u ovom procesu, zbog čega je najbolji način da pomognete svom detetu, da od starta provodite što više vremena s njim.
Istraživači sa Imperijalnog koledža u Londonu želeli su da još jednom naučno potvrde ovo saznanje, pa su u tu svrhu napravili jedan interesantan eksperiment. Oni su, naime, snimili očeve dok su se oni igrali sa svojom decom starosti 3 meseca, bez igračaka i drugih predmeta. Dve godine kasnije, oni su ih ponovo snimili, s tim da su sada očevi čitali svojoj deci. Nakon toga su istu decu testirali da otkriju koliko ona dobro prepoznaju oblike i boje.
Neće vas iznenaditi činjenica da su deca čiji su očevi pokazali veći angažman oko njih u svakom uzrastu pokazala bolje rezultate na ovim testovima od dece čiji su očevi bili relativno rezervisani u prisustvu svojih beba i nisu bili u stanju da zaokupe njihovu pažnju.
U istoj studiji je napomenuto da kad čitamo deci, mi ih učimo da se fokusiraju na jednu stvar, a takođe i potpomažemo dalji razvoj njihove upotrebe jezika. Rana interakcija između očeva i njihove dece utiče i na njihovu kasniju socijalizaciju i sposobnost da lako stiču prijatelje.
Sva ova saznanja ukazuju na istu stvar, a to je da očevi treba da budu aktivni u životu svojih mališana od njihovog rođenja, jer će na taj način ostvariti značajan pozitivan utican na njihov dalji razvoj.
Izvor: Bright Side / City magazine
Očevi, ne dozvolite da u svom sopstvenom filmu igrate sporednu ulogu – Željka Kurjački
Majke, nenamerno, ozbiljno povređuju decu kada pokazuju nepoštovanje prema njihovom ocu. Dete mora imati priliku da izgradi dobar odnos sa ocem, ono ima pravo na to.
Šta mame mogu da nauče od tata?
Nabrojaćemo vam nekoliko situacija u kojima bi mame mogle da uče od tata i postanu još bolji roditelji!
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: TATATATIRA!
Tata kupi mi auto: Milutin Nikolić
Predstavite nam se kao tata? Sa 43 godine sam dobio blizance, dva dečaka, Miloša i Mihaila, koji danas imaju 9 godina. Dakle decu sam dobio relativno kasno što mislim da...
Postnatalna depresija kod tata – 10 stvari koje treba da znate
(Izvor: National Childbirth Trust, UK) Razumljivo je da se fokusiramo na mame u postnatalnom periodu, ali ne zaboravimo i tate kojima je takođe potrebna podrška. Bilo da je u pitanju...
Moderne tate – problematična deca?
Dr Sara Skope-Salivan (Schoppe-Sullivan) je sprovela istraživanje stilova roditeljstva i njihovu vezu s agresivnošću i neprimerenim ponašanjem u školi. Očevi su u ovom istraživanju svrstani u tri grupe: progresivni očevi,...
– Kad porastem, biću Zoki. – Ko je Zoki? – Moj tata.
U ranom uzrastu dete koje je naviklo na pažnju, igru, aktivno prisustvo tate, brže progovori, ranije prohoda, lakše uspostavlja odnose sa vršnjacima. Đorđe (5): - Kad porastem, biću Zoki. -...
Nema komentara.