To je tuga našeg obrazovnog sistema. Pre oko 20 godina prestalo je učenje srpskog jezika u srednjim školama i jezik se poslednji put uči u osnovnoj školi.

“To je tuga našeg obrazovnog sistema. Pre oko 20 godina prestalo je učenje srpskog jezika u srednjim školama i jezik se poslednji put uči u osnovnoj školi, a ni tamo svi ne nauče ni osnovna pravila. Druga strana medalje je to što su naši planovi i programi takvi da odgovaraju onima s početka 20. veka, a u udžbenike za osnovne škole je ušla univerzitetska terminologija. To odbija decu, a ono što uče o srpskom jeziku ne odgovoara jeziku u kojem žive”, objašnjava Đukanović.
“To je tuga našeg obrazovnog sistema. Pre oko 20 godina prestalo je učenje srpskog jezika u srednjim školama i jezik se poslednji put uči u osnovnoj školi, a ni tamo svi ne nauče ni osnovna pravila.”
On upozorava i na uticaj medija, koji u nedostatku kvalifikovanih novinara i spikera “dovode bilo koga da pričaju o bilo čemu”.
Pročitajte i: Najveće jezičke zablude u srpskom jeziku
“Internet je omogućio svakome da napiše šta misli. Sada se vidi sve ono što se do interneta i ovakvog procvata medija nije videlo, ali je postojalo. I pedesetih je većina bila u onoj kategoriji polupismenih, ali se to nije videlo jer je programe vodilo četiri ili pet spikera”, kaže Đukanović.
Prema njegovom mišljenju, ništa nismo učinili da jezik popravimo i usmerimo.
“Ne gledamo kakav će jezik biti za 20 ili 30 godina, ne pravimo jezičku normu za budućnost. Kao i u svemu ostalom, okrenuti smo istoriji i prošlosti, a ne razmišljamo o budućnosti”, upozorava lingvista.
Izvor: N1
Pročitajte i: 20 inspirativnih tekstova o deci i čitanju
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Intervju, Bojana Vojnović: Pustite dete da pogreši i da preuzme odgovornost za svoj život!
Bojana Vojnović je predstavnica generacije mladih koji znaju šta sadašnje vreme zahteva u profesionalnom smislu - da se stalno menjaš, učiš, razvijaš, da...
Pristup tehnologiji u školama nije nikakav čarobni napitak od koga će deca bolje učiti
Tokom proteklih deset godina munjevite ekspanzije tehnologije u školama, nastavnici i uprave škola dovoljno često su svedoci površne upotrebe tehnologije da znaju da pristup tehnologiji sam po sebi nije nikakav...
Uvodi se nacionalna čitanka “u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta”
Među 60 zakona koliko ih je usvojeno na prvom i poslednjem jesenjem zasedanju Skupštine Srbije 26. oktobra usvojen je i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, kojim se...
“Kako je na nebu, učiteljice? Borim se, ali neću izdržati”: Svetlana je učiteljica koja radi sa decom obolelom od raka,
"Kako je na nebu učiteljice? Ja se borim, ali mislim da neću izdržati". Ovo je jedino pitanje na koje učiteljica Svetlana Ateljević (57) iz Beograda nije imala odgovor, a ono...
Nema komentara.