Svakome od nas, roditelja, u interesu je da naučimo decu da samostalno rešavaju svoje probleme. Možda se samo nismo setili da tu sposobnost povežemo sa inteligencijom i sa idejom da to kod dece možemo i mi podsticati.
Po teoriji višestruke inteligencije, koja je već decenijama jedina merodavna, svi smo višestruko sposobni. Ali, ako ne vežbamo i ne negujemo inteligenciju ona neće imati odgovarajući podsticaj za razvoj pa će ostati pasivna. Ostaje uspavana i kada je dete ograničeno na inteligenciju u samo jednoj oblasti, ili se mi zadovoljavamo samo njegovim dobrim postignućima u školi, misleći da to podrazumeva i izuzetnu inteligenciju…
„Nije sreća u tome da uopšte nemate probleme, već u sposobnosti da ih rešite”.
Sa druge strane, kada razvijamo inteligenciju kod deteta, učimo ga da koristi obe hemisfere svog mozga, baš kao u trčanju ili plesanju što koristi obe noge. Kada koristi sve svoje potencijale, pomažemo mu da njegova životna trka ili životni ples budu i lakši i lepši, ispunjeni rezultatima i zadovoljstvom. I sve to kroz igru, zabavu, kvalitetno vreme koje neguje dugoročno dobre odnose sa detetom. Vredi svakog truda, zar ne?
Detaljne savete i smernice o ovoj temi pronađite u priručniku Igre za razvijanje inteligencije kod dece. Ovaj priručnik napisala je Jelena Holcer, pedagoškinja sa preko 25 godina iskustva u radu sa decom i osnivač Škole za roditelje. Diplomirala je na odseku pedagogije Filozofskog fakulteta u Beogradu, autor je i koautor 15 knjiga posvećenih deci i roditeljima.