Pravilno ponašanje roditelja kada dete krene u školu
Dobro je da se uspostavi navika da dete uči uvek na istom mestu ( bez obzira na to da li je reč o radnom stolu ili trpezarisjkom u kuhinji). Takođe, treba ustanoviti i vreme za učenje – ako dete ide u prepodnevnu smenu trebalo bi da uči i radi domaće zadatke odmah kada se vrati iz škole, a kada ide u poslepodnevnu, da uči ujutru, nakon buđenja.
Neke škole imaju produženi boravak gde deca sa učiteljicom uče i završe domaći, ali bez obzira na to, roditelj treba da pokaže interesovanje za to šta je dete radilo u školi, da pogleda školske i domaće sveske, i popriča sa detetom – šta mu je bilo lako, šta teško, šta zanimljivo, a šta ne… Ako treba i da mu još malo pomogne u razumevanju, savladavanju nekog gradiva.
Polazak u školu: Motivacija za učenje dolazi iznutra
Ako se odrasli postave na razuman način prema svakoj proceni postignuća deteta (bilo da je reč o numeričkom ili opisnom ocenjivanju) i deca će prihvatiti takav odnos.
Važno je da roditelji ne insistiraju na ocenama i ne pitaju uvek dete kad dođe iz skole: ‘Koju ocenu si dobio ili dobila?’, jer time prave pritisak koji dete usmerava na to da uči isključivo zbog ocene, a ne i da bi nešto novo naučilo.