Nije dovoljno samo s vremena na vreme reći “dobro dete” ili “pametno moje”. Stalno korišćenje jednih te istih izraza može biti shvaćeno kao automatsko ponavljanje, bez iskrenosti… Kako se ne bi dogodilo da je većina rečenica koje upućujete detetu samo neka vrsta “naredbi”, evo nečega što će biti ohrabrujuće i…

Kako se ne bi dogodilo da je većina rečenica koje upućujete detetu samo neka vrsta “naredbi”, evo nečega što će biti ohrabrujuće i što će ga motivisati.
Dete mora da vidi da zaista primećujete njegov trud, a ne samo greške i nedostatke. Nije dovoljno s vremena na vreme samo reći “dobro dete”, “pametno moje” ili šta već govorite, jer se isti izrazi mogu katkad shvatiti kao automatsko ponavljanje bez iskrenosti.
Uostalom, ovakvi jednostavni primeri pohvale zapravo nemaju za cilj da podstaknu buduće dobro ponašanje, već samo naglašavaju uobičajene pozitivne atribute deteta. Rečenice koje zaista podstiču dete na određeno prihvatljivo ponašanje su više usresređene na ono šta je i kako dete uradilo, a ne na to ko je to uradio.
To pomaže detetu da više ceni vrednosti poput marljivosti, poboljšanja, saradnje sa drugima, istrajnosti. Podsticajne rečenice mogu biti vrlo jednostavne, poput “Hvala ti na pomoći” ili “Stvarno si se potrudio”, a mogu biti i neke od sledećih:
- Možeš da budeš ponosan / ponosna na sebe.
- Pogledaj kako si se usavršio / usavršila u tome.
- To je rezultat tvog marljivog rada.
- Stvarno si se potrudio / potrudila da ti soba izgleda čisto.
- Čini se da stvarno uživaš u tom predmetu.
- Hvala što si mi pomogao / pomogla da postavim sto, sad mnogo bolje izgleda.
- Primećujem da si bio vrlo strpljiv / strpljiva sa svojim bratom / svojom sestrom. Hvala ti.
- Šta ti misliš o tome?
- Tvoj trud se isplatio.
- Ovo je teži zadatak, ali ti ćeš uspeti da ga rešiš, pokušaj ponovo.
- Pogledaj kako si daleko dospeo / dospela.
- Imam poverenja u tvoju odluku.
- Vreme koje si uložio / uložila u ovaj domaći će se stvarno isplati.
- Volim da sam sa tobom.
- Toga si se dobro setio / setila.
- Vidim da ti je stvarno stalo do toga.
- Hvala na ideji koju si mi dao / dala.
- Ti to obavljaš s takvom lakoćom, bravo.
- Vidim da si utrošio / utrošila dosta vremena na razmišljanje o tome…
- Stvarno osećam da smo tim kad ovako zajedno radimo.
Naravno, ništa od ovoga nema smisla ako to zaista i ne mislite, ili govorite kad dete baš i nije zaslužilo. U zavisnosti od detetovog uzrasta i njegovih sposobnosti ove rečenice se lako mogu modifikovati i dopunjavati.
Ne propustite sjaj u očima vašeg deteta nakon dobro obavljenog posla i vaše primedbe, jer svima nam povremeno treba podsticaj kako bi se bolje i vrednije osećali i videli da se to ceni i primećuje. Nemojte štedeti kada dajete ovakve izjave i upućujte ih ne samo detetu, već i partneru i kolegama s posla i svima koji su to zaista zaslužili.
Izvor: Roditelji.hr
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Dr Mira Vidaković: Samo roditelji koji imaju usvojenu decu znaju kakva i kolika je to ljubav
Dr Mira Vidaković, višedecenijski je profesor u srednjem i visokom obrazovanju. Autor je više desetina naučnih radova, objavljivanih u vodećim domaćim i međunarodnim publikacijama, te je učestvovala na velikom broju...
Odrastanje uz majku koja ima integritet je EDUKATIVNIJE od bilo kog filma
Nemam svoje granice. Ja sam majka koji je previše ozbiljno shvatila ideju da biti roditelj znači biti sigurna luka i kanta za negativne emocije svoje dece. Zato što želim da se osećaju potpuno prihvaćenim, dopuštam...
Nesiguran roditelj praktično poziva dete da preuzme kontrolu nad porodicom
Našle se tri porodice jednog vikenda da se prošetaju pa odvedu decu u bioskop. Usput svratili na igralište, deca se razjurila po spravama, neko se ljulja, neko ludira na vrtešci,...
Nisi ti više mali – Matija Bećković
Image by Artur Skoniecki from Pixabay NISI TI VIŠE MALI Nisi ti više mali Dogodine ćeš u školu Daj više budi čoek Alal mu majka Nisi ti više mali...
Nema komentara.