„Bebe vole da pomažu i čine to iz lične satisfakcije, sve dok ne počnemo da ih za takvo ponašanje nagrađujemo igračkama.“
Druge studije su pokazale da bebe više usrećuje davanje poklona nego njihovo primanje, kaže Mjuzik. “Imamo dokaze da su adolescennti od kojih je traženo da učine jedno dobro delo dnevno postali manje depresivni. Mi smo evoluirali da pomažemo drugima i činimo bez zadnjih namera. Nagrade nikog ne čine srećnim i time što nagrađujemo određena ponašanja gubi se nešto suštinsko. Svi to znamo, ali nas je zaveo konzumeristički etos, verovanje da nam je potreban novi Ajfon ili nova kuhinja da bismo bili srećni – i padamo na njega iznova i iznova. Ovo su moćni nagoni postindustrijskog kapitalizma i masovni mediji ih izvanredno pobuđuju u nama.”
“Imamo dokaze da su adolescennti od kojih je traženo da učine jedno dobro delo dnevno postali manje depresivni. Mi smo evoluirali da pomažemo drugima i činimo bez zadnjih namera.“
Mjuzik objašnjava da su ljudi, usled borbe za opstanak, pod stalnim stresom . “Ne možete biti zainteresovani za druge i njihovo mišljenje ako su vam nervi u haosu.”
Kako odgajiti moralno dete
U svojoj novoj knjizi Mjuzik navodi primer eksperimenta izvedenog još 1973. godine, kada su studenti teologije zamoljeni da održe govor o paraboli o Dobrim Samarićanima. Prvoj grupi je rečeno da moraju odmah da nastupe, dok je druga grupa imala vremena da se pripremi. Kako su napuštali sobu, studenti su prolazili pored glumca koji se pravio da je u nevolji. Oni koji su morali brzo da se spreme su ga ignorisali, dok su ostali zastali da pomognu.
“Tempo života utiče na altruizam” kaže Mjuzik. “To se dešava i u školama. Sa sve više akademskih obaveza, stres se uvlači i u naše škole. Vidim to po deci koju susrećem u mojim klinikama, što me veoma brine. ”
Mjuzik upozorava da moramo da preispitamo naše materijalističke tendencije. “Kult novca koji dominira u zapadnom svetu dovešće do toga da sve više zaboravimo na naše društvene obaveze”, kaže on.
Možda i nije kasno da otkažete onaj šoping?
Autor: Trejsi Mejkvej
Izvor: The Guardian/Detinjarije