Uobičajene greške pri postavljanju pitanja
Naj teži deo pri učenju načina traženja je da se zapamti kako se to radi. Pokušajte da koristite glagol hteti kad god je to moguće. Trebaće vam mnogo vežbe za to.
Da bi zatražili od muškarca pomoć:
1. Budite kratki.
2. Budite direktni.
3. Koristite izraze „da li bi hteo“ ili „hoćeš li“.
Najbolje je ako vaše molbe nisu suviše indirektne, suviše dugačke, i ako ne koristite „da li bi mogao“ ih „možeš li“.
Pogledajmo neke od primera.
Kažite
„Hoćeš li da izneseš đubre?“
Hoćeš li da mi pomogneš da pomerim ovaj sto?
„Da li bi molim te sklonio ovo umesto mene?“
„Da li bi hteo da uneseš namirnice iz kola?“
„Da h bi hteo da uzmeš flašu mleka pri povratku kući?“
„Da li bi hteo da dovezeš Džuili iz škole?“
Nemojte reći:
„U kuhinji je pravi haos; zaista smrdi. Ne mogu više ništa da stavim u kantu za đubre. Potrebno je da se isprazni. Da li bi ti mogao to da uradiš?“ (Suviše je dugačko i upotrebljeno je mogao.)
„Ne mogu da pomaknem ovaj sto. Potrebno je da ga premestim pre nego što gosti stignu večeras. Da li bi molim te mogao da mi pomogneš?“ (Predugačko je i upotrebljeno je mogao.)
„Ne mogu sve ovo da rasklonim.“ (Ovo je indirektna poruka.)
„Ostavila sam četiri kese s namirnicama u kolima. Potrebna mi je hrana u njima da bih napravila večeru. Da li bi mogao da ih uneseš?“ (Predugačko, indirektno i upotrebljeno je mogao.)
„Proćićeš pored prodavnice. Potrebna mi je flaša mleka za Lorin. Ja jednostavno ne mogu ponovo da izlazim. Tako sam umorna. Danas sam imala težak dan. Da li bi mogao ti da doneseš mleko?“(Predugačko, indirektno, i upotrebljeno je mogao.)
„Potrebno je da se Džuli doveze kući, a ja ne mogu da je dovedem. Da li imaš vremena? Da li bi mogao da je dovezeš?“ (Predugačko, indirektno i upotrebljeno je mogao.)
Do sada ste verovatno primetili, da ono što ste mislili da predstavlja pitanje ne predstavlja pitanje za Marsovce – oni čuju nešto sasvim drugo. Potreban je znatan napor da se naprave ove male, ali značajne, promene u načinu na koji tražite pomoć. Predlažem vam da najmanje tri meseca vežbate, s obzirom na način na koji ste ranije pitali, pre nego što pređete na drugi korak. Efikasne načine traženja pomoči predstavljaju i izrazi „Da li bi molim te…?“ i „Ne bi li ti smetalo…?“
Počnite prvi korak tako što ćete preispitati sebe da biste postali svesni koliko puta niste tražili pomoć. Postanite svesni načina na koji tražite pomoć, kada je uopšte tražite. Sa ovako povećanom svesnošću, počnite da vežbate da tražite od njega da učini ono što već čini za vas. Ne zaboravite da molbe treba da budu kratke i direktne. A onda mu odajte svo dužno poštovanje i zahvalnost.
Uobičajena pitanja za traženje pomoći
Ovaj prvi korak može da bude težak. Ovde su neka uobičajena pitanja, koja predstavljaju putokaz kako za primedbe, tako i za otpor koji može da postoji kod žena.
1. Pitanje. Žena može da pomisli: Zašto treba da ga molim, kada on nikada ne mora da moli mene?
Odgovor: Zapamtite, muškarci su sa Marsa, oni su drukčiji. Ukoliko prihvatite i saradujete sa njegovim razlikama
dobićete ono što vam je potrebno. Ukoliko, umesto toga, pokušate da ga promenite on će tvrdoglavo pružati otpor.
Premda pitati za ono što vam je potrebno nije u prirodi Venerijanki, vi to možete da uradite, a da se pri tom ne odreknete onoga što ste. Kada se oseti voljenim i cenjenim, on će postepeno postajati sve spremniji da vam ponudi pomoć, a da ga i ne pitate. To je kasnija faza.
2. Pitanje. Žena se može zapitati: Zašto treba da budem zahvalna za ono što on uradi, kada ja činim mnogo više?
Odgovor: Marsovci pružaju manje kada osećaju da ih ne cenite. Ukoliko žehte da vam pruži više, onda je ono što mu je potrebno više zahvalnosti. Muškarce motiviše zahvalnost. Ukoiiko ste vi ta koja daje više, sigurno je da vam je teško da mu budete zahvalni. Pažljivo počnite da mu pružate manje, kako bi mogli više da cenite ono što on radi. Pravljenjem ovakvog zaokreta, ne samo da mu pomažete da se oseti voljenim, već ćete i vi dobiti podršku koju zaslužujete.
3.Pitanje. Žena može da pomisli: Ukoliko ga zamolim za pomoć, on može pomisliti da mi čini uslugu.
Odgovor: To je upravo ono kako on treba da se oseća. Poklon ljubavi je usluga. Kada muškarac oseča da vam pruža
uslugu, on onda to čini od srca. Zapamtite, on je Marsovac i ne vodi evidenciju na način na koji vi to činite. Ukoliko oseti da vi od njega zahtevate onda se oseća obaveznim da daje, njegovo srce se zatvara i on pruža manje.
4. Pitanje. Žena može da oseća: Ukoliko me on voli onda bi trebalo jednostavno da mi pomogne, ne bi trebalo ja da
tražim.
Odgovor: Setite se, on je sa Marsa; oni su drukčiji. Muškarac čeka da ga pitate. Umesto da razmišljate o tome kako bi trebalo on sam da vam ponudi pomoć ako vas voli, uzmite u obzir njegov način razmišljanja, da je sa Venere on bi vam ponudio svoju pomoć, ali on to nije, on je Marsovac. Prihvatanjem ove razlike, on će biti mnogo spremniji da vam pomogne, a postepeno će poćeti i sam da vam nudi pomoć.
5. Pitanje. Žena može da pomisli: Ukoliko počnem da tražim od njega, on će pomisliti da ja ne činim onoliko koliko on čini. Bojim se –mogao bi poverovati da ne mora da mi pruža više!
Odgovor: Muškarac je mnogo velikodušniji kada veruje da ne mora da daje. Pored toga, kada muškarac čuje da ga žena moli za pomoć (na uljudan način), ono što on takođe čuje je i to da je on nadležan za pomoć. On ne predpostavlja da ona daje manje. Nasuprot, on veruje da sigurno ona mora da daje više ili bar isto koliko i on, pa se zato ona oseća slobodnom da zatraži pomoć.
6. Pitanje. Žene mogu da pomisle: Kada tražim pomoć, bojim se da budem kratka. Želim da mu objasnim zašto mi je potrebna njegova pomoć. Ne želim da deluje kao da suviše tražim.
Odgovor: Kada muškarac čuje molbu svoje partnerke, on veruje da je ona imala dobar razlog za to. Ukoliko mu ona pruži mnoštvo razloga zbog kojih bi on trebao da ispuni njenu molbu, on ima utisak da ne može da kaže „ne“, a ukoliko ne može da odbije on ima doživljaj da je izmanipulisan ili da se od njega s pravom očekuje. Dozvolite mu da vam pruži poklon umesto da primile pomoć kao nešto što se podrazumeva.
Ukoliko želi više da sazna on će sam pitati zašto. Tada je sasvim u redu da mu pružite obrazloženje. Ali čak i kada pita, vodite računa da ne budete predugački. Dajte mu jedan, najviše dva razloga. Ukoliko mu je potrebno još podataka, on će vam sam to staviti do znanja.
DRUGI KORAK: VEŽBAJTE DA TRAŽITE VIŠE (ČAK I KADA ZNATE DA Bl MOGAO DA KAŽE NE)
Pre nego što pokušate da tražite od muškarca više, uverite se da on oseća da se ceni ono što već pruža. Nastavljanjem da tražite njegovu pomoć, ne očekujući pri tom da će on učiniti više od onoga što čini, on ne samo da se oseća cenjenim već i prihvaćenim.
Kada navikne da od njega tražite pomoč, a da pri tom ne očekujete više, on se oseća prijatno u vašem prisustvu. Oseća da ne mora da se promeni da bi dobio vašu ljubav. U tom trenutku on će biti voljan da promeni i proširi obim pružanja svoje pomoći. U tom trnutku možete da rizikujete i zatražite više, ne poručujući mu time da on nije dovoljno dobar.
Drugi korak u ovom procesu sastoji se u tome da mu stavite do znanja da može da odgovori sa „ne“, a da ćete ga vi i daije voleti. Kada oseti da može da kaže „ne“, kada vi tražite više, osećaće slobodu da kaže da ili ne. Imajte na umu da su muškarci mnogo spremniji da kažu „da“, ukoliko slobodno mogu da kažu „ne“.
Veoma je važno da žene nauče i kako da pitaju i kako da prihvate „ne“ kao odgovor. Žene obično intuitivno osećaju kakav će biti odgovor njihovog partnera, čak i pre nego što postave pitanje. Ukoliko osete da će njihova molba da bude odbijena, one se obično čak ni ne trude da upitaju. Umesto toga, one se osećaju odbijenima. On, naravno, neće imati pojma šta se dešava, budući da se sve to odigralo u njenoj glavi.
U drugoj fazi, vežbajte da tražite pomoć u svim onim situacijama kada biste poželeli da zatražite pomoć, ali to ne činite jer osećate njegov otpor. Samo napred i potražite pomoć čak i kada osećate njegov otpor; čak i kada znate da će vam odgovoriti sa „ne“.
Na primer, žena bi mogla da kaže svom mužu, koji se zadubio u gledanje vesti: „Da li bi otišao do prodavnice i doneo ribu za večeru?“ Kada postavi ovakvo pitanje, ona je već pripremljena da će on odgovoriti „ne“. On će verovatno biti sasvim iznenađen, jer ga ona nikada ranije nije prekidala ovakvim pitanjem. Verovatno će
potražiti neko izvinjenje kao što je: „Upravo gledam vesti. Zar ne bi mogla ti to da uradiš?“
Ona bi možda želela da odgovori: „Naravno da bih mogla. Ali ja uvek sve radim po kući i za kuću. Ne želim da budem tvoja sluškinja. Žeiim pomoć!“
Kada tražite i osećate da ćete da budete odbijeni, pripremite se za „ne“, a imajte i pripremljeni odgovor: „U redu“. Ukoliko želite da deiujete zaista kao Marsovac u načinu reagovanja, mogli biste reći „Nema problema“ – to bi bila prava muzika za njegove uši.
Međutim, i jednostavno „U redu“ je sasvim dobro.
Veoma je važno da ga pitate, a zatim da se ponašate kao da je savršeno u redu to što vam je on odgovorio sa „ne“. Zapamtite, vi to radite upravo da bi on osetio slobodu da kaže „ne“. Koristite ovakav pristup samo u situacijama kada će zaista biti u redu ako vam odgovori sa ne. Odaberite situaciju kada biste istinski cenili njegovu pomoć, ali je veoma retko tražite. Budite sigurni da vas neće povrediti ukoliko vam odgovori sa ne.