Decenijama se roditeljima govorilo da decu čuvaju od alergena kao što su kikiriki i životinjske dlake. Ali da li je u pitanju bio sasvim pogrešan pristup?

Sve više je dokaza da je najbolji način da se alergije spreče, upravo rano izlaganje dece alergenima, piše Vašington post.
Brojna su istraživanja koja su pokazala da odrastanje na farmi ili uz kućne ljubimce smanjuje rizik od nastanka astme ili alergija. Ove godine, objavljeni su rezultati studije koja je otkrila da rano uvođenje kikirikija u ishranu dece sa predispozicijama, čini da imaju manje šanse da alergiju i razviju. Veruje se da su jaja i mleko još dve namirnice koje bi trebalo uvoditi ranije kako bi se sprečilo razvijanje alregije, pa slede klinička istraživanja ove teorije.
Dr Hju Sampson, stručnjak za alergije kod dece iz bolnice Maunt Sinaj u SAD kaže da su blagodeti ranog uvođenja kikirikija uočene kada je primećeno da deca u Izraelu, u kome se bebama rano daje kikiriki, imaju daleko manje alergija nego jevrejska deca u Londonu, iako su im geni slični. Oralno unošenje alergena je ključno za razvijanje tolerancije. Bebe u Londonu nisu dobijale kikiriki kao hranu, ali su mu verovatno bile izložene preko vazduha i ruku druge dece, pa su razvila alergije.
Pročitajte i: Alergije kod dece: Vodič za roditelje
On savetuje da bebu koja ima rizik od pojave alergije – ekcem ili atopijski dermatitis u prvim mesecima života, ili alergiju na jaja, treba testirati da li je alergična na kikiriki između 4. i 8. meseca, pa ukoliko su testovi negativni, odmah joj treba početi redovno davati kikiriki. Ako je blago alergična, kikiriki treba pažljivo davati iz nadzor pedijatra.
U periodu uvođenja čvrste hrane, počinje se dodavanjem kafene kašičice kikirikija u mlečnu formulu ili kašicu, i zatim nastavlja sa 2 grama proteina iz kikirikija tri puta nedeljno tokom prve tri godine života.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Problemi gutanja: najčešći uzroci otežanog gutanja i kome se obratiti
Šta su zapravo problemi gutanja? Problemi gutanja ili disfagija su jako širok pojam i obuhvataju put od vizuelnog prepoznavanja hrane, mirisa, ukusa pa preko planiranja i izvođenja svih pokreta žvakanja,...
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Nema komentara.