Decenijama se roditeljima govorilo da decu čuvaju od alergena kao što su kikiriki i životinjske dlake. Ali da li je u pitanju bio sasvim pogrešan pristup?

Sve više je dokaza da je najbolji način da se alergije spreče, upravo rano izlaganje dece alergenima, piše Vašington post.
Brojna su istraživanja koja su pokazala da odrastanje na farmi ili uz kućne ljubimce smanjuje rizik od nastanka astme ili alergija. Ove godine, objavljeni su rezultati studije koja je otkrila da rano uvođenje kikirikija u ishranu dece sa predispozicijama, čini da imaju manje šanse da alergiju i razviju. Veruje se da su jaja i mleko još dve namirnice koje bi trebalo uvoditi ranije kako bi se sprečilo razvijanje alregije, pa slede klinička istraživanja ove teorije.
Dr Hju Sampson, stručnjak za alergije kod dece iz bolnice Maunt Sinaj u SAD kaže da su blagodeti ranog uvođenja kikirikija uočene kada je primećeno da deca u Izraelu, u kome se bebama rano daje kikiriki, imaju daleko manje alergija nego jevrejska deca u Londonu, iako su im geni slični. Oralno unošenje alergena je ključno za razvijanje tolerancije. Bebe u Londonu nisu dobijale kikiriki kao hranu, ali su mu verovatno bile izložene preko vazduha i ruku druge dece, pa su razvila alergije.
Pročitajte i: Alergije kod dece: Vodič za roditelje
On savetuje da bebu koja ima rizik od pojave alergije – ekcem ili atopijski dermatitis u prvim mesecima života, ili alergiju na jaja, treba testirati da li je alergična na kikiriki između 4. i 8. meseca, pa ukoliko su testovi negativni, odmah joj treba početi redovno davati kikiriki. Ako je blago alergična, kikiriki treba pažljivo davati iz nadzor pedijatra.
U periodu uvođenja čvrste hrane, počinje se dodavanjem kafene kašičice kikirikija u mlečnu formulu ili kašicu, i zatim nastavlja sa 2 grama proteina iz kikirikija tri puta nedeljno tokom prve tri godine života.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Dr Marija Zdravković: “Mladi nakon preležane korone ne mogu da rade kontrolne zadatke”
Ima pacijenata koji nekoliko nedelja nakon što preleže dobiju simptome poput povišene temperature, dijareje, povraćanja, malaksalosti, bola u glavi, osipa na koži, bolova u kičmi, moždane magle. Sve ove simptome...
Kratkovidost u vreme korone: Zbog ekrana sve češće stradaju dečije oči
Sada kada deca zbog pandemije uglavnom školu pohađaju onlajn, a posle škole nastavljaju da igraju video igre i druže se...
Najnovije u porodilištima: Srbija uvela skrining za cističnu fibrozu
U našoj zemlji je uveden skrining na cističnu fibrozu, piše Telegraf rs. Informaciju da je ova vrsta pregleda obavezna od ove godine u svakom porodilištu potvrdili su iz Republičkog zavoda...
SAD: 40.000 dece izgubilo roditelja zbog Kovida 19
Mada su stariji od 65 godina najčešće žrtve ovog virusa, među umrlima mnogo je roditelja maloletne dece - naučnici sa univerziteta Pen Stejt utvrdili su pomoću statističkog modela da je...
Nema komentara.