Maja Štetin je sportista i fitnes instruktor. Kao mama dvoje dece, za Detinjarije govori o svom roditeljskom iskustvu.

O meni
Maja Štetin, mama četvorogodišnjeg Miloša i Dušana od godinu i po dana. Na papiru Master ekolog i profesor biologije, a po srcu, duši i telu sportista, fitnes instruktor i zaljubljenik u svaku vrstu fizičke aktivnosti i zdravih stilova života.
Ja mama u 20/30/40-im – kako sam se snašla u novoj ulozi?
Prvo dete sam rodila sa svojih 29 godina. Baš onda i baš u trenutku kad sam istinski to želela. Ništa se nije desilo slučajno -jer u slučajnost zaista ne verujem. Sa 33 godine sam se po drugi put ostvarila u ulozi mame, i kako je vreme prolazilo, shvatila sam da sam sa prvim detetom učila da budem mama a sa drugim je sve išlo mnogo lakše, brže, spretnije i okretnije. Iskustvo je čudo!
Po mom iskustvu, koje su prednosti i mane majčinstva u u 20/30/40-im?
Postoji rečenica koja opisuje mene kao mamu. „Sa prvim detetom ne znaš ništa a želiš da radiš sve kako treba a sa drugim kao sve znaš i kao sve radiš kako treba!“. Svaki dan je jedno novo životno iskustvo, gde nam je na poklon dato vreme a mi smo ti koji ga uzimamo, oblikujemo i koristimo za rad na sebi, rad sa decom, uživanje, druženje… Svako vreme ima svoje prednosti, samo je potrebno videti ih, oslušnuti ih, naučiti ih a iznad svega primeniti!
Da li pamtim neke duhovite situacije u kojima sam se našla kao novopečena mama?
Kao novopečena mama, bez iskustva, sa prvim detetom sam sve radila „po knjizi“. Pravi savesni đak. Išla sam na sve radionice o majčinstvu, seminare o roditeljstvu, „kopala“ i pretraživala internet stranice na temu majčinstva i onda krenula u primenu svega naučenog. Tada sam dobila uputstvo i bebu koja i ne ide baš „po pravilima knjiga“. Hranila sam dete na svaka 3 sata (jer tako piše u knjigama) i bez obzira što je (po meni) bio sit, čist i naspavan, dete je često plakalo. Jednom je došao moj tata i kada je čuo kako beba plače samo rekao „on je gladan“, na šta sam ja pomislila da ima još 30 minuta do obroka i da sigurno nije zbog toga. Tada sam shvatila da nije baš sve u knjigama – ima nešto i u praksi i u tome što smo svi individue za sebe.
Iz sadašnje pozicije, šta bih savetovala mladim ženama – kada je pravo vreme za decu?
Pravo vreme za decu je ono vreme kada ti osetiš to, kada si ti spreman za najveću životnu ulogu i kada zaista to želiš. Godine su samo brojke na papiru.
Roditeljstvo iz mog ugla – čemu me je iskustvo naučilo i šta smatram najvažnijim u odnosu roditelja i deteta?
Najvažnija stvar koju sam naučila i koju i dan danas učim je „da vas deca ne slušaju – deca vas posmatraju!“. Iz tog razloga, suprug i ja se svaki dan trudimo da svojim delima i ponašanjem pokazujemo deci put, za koji mi smatramo da je najbolji i najispravniji. Učim se strpljenju, smirenosti i staloženosti. Učim da ređam prioritete i shvatam da isto toliko koliko sam Učitelj, toliko sam i Učenik.
Gospođa Helen Doron je promoter zdrave (veganske) ishrane, voleli bismo da čujemo vaše mišljenje, kakvo je iskustvo u vašoj porodici, i da dobijemo jedan vaš recept koji preporučujete čitateljima.
Jedan dan sam došla po dete u vrtić, kada me je tadašnja vaspitačica pitala: “Da li Vi znate da Vaše dete ne jede meso?“. Bila sam u šoku! Kako to nismo primetili? Kako je moguće da mi, koji (u tom trenutku) svaki dan konzumiramo mesnate proizvode, nismo primetili da dete sklanja iz tanjira meso, da ga ostavlja u kraj tanjira, da govori „posle ću meso“ i da su to prvi znaci da detetu ne prija da ga jede. Ne, nije imao od koga da vidi i čuje o manama mesnatih proizvoda, jer smo u to vreme svi u kući konzumirali meso. I to je bio moj okidač! Tada sam rešila da mesnate proizvode u kući više ne konzumiramo. Počelo je učenje o potpuno novoj sferi u mom životu – ishrani. Od tada polako prelazimo na vegansku ishranu, sa ogromnom količinom sirove hrane. Najlepše od svega je kada deca i ja zajedno pravimo slatkiše, kolače i torte.
Prvi recept koji sam naučila i primenila je tokom igranja sa decom kad smo bili poslastičari, Namaz a la Nutela:
Potrebno: šaka sirovih lešnika (mogu i malo prepečeni da u potpunosti dočaraju ukus), kašikica rogača (koji daje ukus čokolade), med po ukusu i kašikica sirovog kakaa. Jednostavno, lako, brzo i slatko.
Ovo me niste pitali
Niste me pitali, koja je najvažnija stvar, mene kao roditelja, da naučim svoju decu?
Da budu srećna i ostanu zdrava! Sreća je veća kada se deli a sa zdravljem možete sve, čak i pentrati se po dečijem igralištu zajedno sa svojim mališanima, „pikati“ loptu, trčati za biciklom prilikom učenja istog, skakti, vrteti se i beskrajno se smejati.
Budite srećni i ostanite zdravi!
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: MAMA
Majčinstvo u 20/30/40-im: Dolores Milošev Erdeg
O meni Preduzetnica sam 10 godina i kroz tu šifru delatnosti se provlačilo novinarstvo, marketing i prodaja, naizmenično. Majka sam dvoje dece. Nekadašnja balerina. Trenutno, sa suprugom vodim produkcijsku kuću,...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Jelena Carević
O meni Zdravo. Zovem se Jelena, majka sam jednog Vojina kojeg sam rodila u divnoj 27. godini. Studirala sam Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu i imam zvanje bibliotekara. Razume se...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Jelena Andrić
O meni Moje ime je Jelena Andrić, završila sam Poljski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu i Master na Katedri za bibliotekarstvo. Po zanimanju sam bibliotekarka. Već 14...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Adrijana Božović
O meni Zovem se Adrijana Božović. Rođena sam jednog davnog leta Gospodnjeg 1993. godine, ili možda ne tako davnog, kako se uzme. Mama sam dvoje dece, troipogodišnjeg dečaka i dvogodišnje...
Divna Maja 😍
Mene interesuje kako neko ko je po profesiji biolog moze drzati treninge deci i tek porodjenim zenama? Samo na osnovu licnog iskustva? Zato sto joj je to “u srcu”? Drage mame i porodilje obratite paznju kod koga se i sa cijim vezbama oporavljate posle porodjaja i ko vasu decu uci gimnastici!