Mateja Zdravković ima dvadeset jednu godinu i jedan je od nosilaca stipendije prof. Njegoš B. Šolak koju svake godine izuzetno nadarenim učenicima koji se svojim znanjem, talentom i uspesima ističu u oblasti nauke, kulture ili umetnosti dodeljuje SBB fondacija.
Mateja trenutno studira fiziku na Oksfordu (Jesus koledž), kao student treće godine a tokom studija dobio je prestižnu nagradu Marion Bradley za esej iz oblasti nauke „Umetnost fraktala“ 2021. godine i titulu akademskog stipendiste na koledžu 2020. godine.
Srednjoškolsko obrazovanje započeo je u Matematičkoj gimnaziji, a treću i ćetvrtu godinu završio je u Edinburgu (Strathallan Private School).
Međutim, svoju izuzetnu nadarenost, Mateja je počeo da ispoljava mnogo ranije, još u uzastu kada drugu decu obično zanimaju samo jednostavne igre. Utoliko je i važnija bila uloga njegovih roditelja koji su ovu nadarenost rano prepoznali i podsticali:
„Talenat smo prepoznali vrlo rano, dok je bio još u obdaništu. Slaganje raznih puzli, lego kocki. Jedan specifičan momenat je bio kad nam je jedno dete došlo u kuću. Mateja ga je nešto naljutio i dete mu je izmešalo puzle, jedno 3000-4000 komada. Ja sam ga tešio da su deca takva, ali on je rekao „ne ne, ništa vi ne brinite“ i do narednog dana uveče složio je sve puzle. E tu smo već bili fascinirani i shvatili da ima izuzetno razvijeno vizuelno pamćenje,“ pričaju Matejini roditelji.
Po polasku u školu, učiteljica je brzo uočila da je Mateja vrlo nadaren za matematiku i crtanje. Kasnije se ispoljio i njegov treći talenat, a to je fizika, kaže njegova mama, Nela Zdravković.
„Talentovano dete treba pratiti, posmatrati i podržavati. To je osnova svih njihovih ostvarenja i uspeha posle, a nama kao roditeljima to je jedna velika obaveza, da to vidimo, prepoznamo i da budemo tu uz njih.“
Nadarenoj deci važno je pružiti i slobodu koja im omogućava da prate svoja interesovanja i napreduju u svom ritmu, ali i da greše: „Ta sloboda podrazumeva i da možemo da pravimo dosta grešaka i da svaka moja odluka neće da bude pravilna,“ objašnjava Mateja, koji smatra da postoje dve ključne stavke koje su potrebne za razvoj nadarene dece poput njega: „Prva je podrška u svakom našem koraku i u svakoj našoj odluci. Druga ključna stvar je da imamo slobodu i da grešimo i da istražujemo sve te oblasti i izuzetno sam zahvalan što sam imao i podršku i slobodu da istražujem, šta je to što se meni dopada, i gde se ja tu osećam i pronalazim. To je nešto stvarno nezamenljivo za bilo koje dete!“
Brojni uspesi tokom obrazovanja i osvojene zlatne medalje na takmičenjima iz matematike, fizike, hemije i astronomije podstakli su Mateju i njegove roditelje da potraže podršku sa strane kako bi Mateja mogao dalje da razvija svoje talente na najbolji način: „Kao talenat, Mateja se prijavio za stipendiju prof. Njegoš B. Šolak. Kada smo saznali da je Mateja upravo taj koji je dobio tu stipendiju, za njega je to značilo iskorak u budućnost, početak njegove nove karijere, razvijanje ogromnog talenta koji je imao. Bez takve podrške on to ne bi uspeo. Za nas kao roditelje, najbitnije je bilo to prepoznavanje njegovog talenta od strane SBB Fondacije i to što smo konačno dobili satisfakciju da ne grešimo. Kao i Mateja, samo smo skakali od sreće u sebi,“ pričaju Matejini roditelji.
Matejina mama poziva i druge porodice koje žele da podrže i razvijaju nadarenost svoje dece da krenu istim putem: „Iskoristila bih priliku da pozovem svu talentovanu decu kao i njihove roditelje koji su im uvek podrška, da na sajtu SBB Fondacije pronađu podatke i da se prijave za stipendiju prof. Njegoš B. Šolak jer je to stipendija koja poštuje i prati talente, razvija talente, a uz to, pruža im, pored finasijske podrške – ljubav, pažnju i sve ono što je potrebno jednom detetu da bi se dalje razvijalo. Mi kao roditelji smo s jedne strane, SBB fondacija s druge strane, tako da u stvari svi činimo jednu veliku porodicu da sa našom decom ostvarimo cilj.“
Izvor: Detinjarije.com