Jedan od prvih koraka u razumevanju anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa je prepoznavanje da je anemija, koja se jednostavno definiše kao bledilo crvenih krvnih zrnaca, simptom bolesti, a ne sama bolest. Bolest je nedostatak gvožđa.
Nedostatak gvožđa se odnosi na niske količine uskladištenog gvožđa u telu, dok je anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa samo jedan od načina na koji telo pokazuje da ima niske rezerve gvožđa.
Jedan primer toga je trudnoća, tokom koje su rezerve gvožđa kod žene pod pritiskom zbog potreba rastuće bebe. Nivo anemije možda nije ozbiljan, ali rezerve gvožđa su toliko angažovane u drugim funkcijama da ti nivoi počinju da opadaju, i mogu se pojaviti simptomi koji nisu u skladu sa blagim nivoom anemije koji se vidi na krvnim testovima.
Zašto je gvožđe važno za naš organizam?
Gvožđe se koristi u ljudskom telu u stotinama bioloških procesa. Gvožđe je ključno za naš razvoj i opstanak, a samo neki od važnih procesa u kojima je gvožđe neophodno uključuju: stvaranje DNK, transport kiseonika i obezbeđivanje energije neophodne za funkcionisanje tela.
Gledajući na taj način, gvožđe je jedan od najvažnijih minerala koji su telu potrebni za održavanje zdravlja. Kada nemate dovoljno gvožđa, možete iskusiti:
- Umor
- Nemirne noge
- Neobične želje za neprehrambenim predmetima
- Palpitacije srca (aritmije)
- Slabost mišića
- Anksioznost ili depresiju
- Teškoće sa koncentracijom
Za žene, nedostatak gvožđa može takođe izazvati:
- Promene u menstrualnim ciklusima
- Veće stope postporođajne depresije
- Poteškoće sa dojenjem
- Tokom trudnoće, nedostatak gvožđa može dovesti do:
- Niske porođajne težine
- Prevremenog porođaja
- Sporijeg rasta bebe u materici (intrauterino zaostajanje u rastu)

Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste da nedostatak gvožđa tokom trudnoće može negativno uticati na razvoj mozga fetusa, što može dovesti do poteškoća u učenju ili problema u ponašanju kasnije u životu.
Zbog toga je tokom trudnoće važno održavati dovoljne rezerve gvožđa kako biste zaštitili svoje zdravlje, poboljšali ishode trudnoće i podstakli razvoj svoje bebe.
Zašto su žene u većem riziku od nedostatka gvožđa od muškaraca?
Od skoro 2 milijarde ljudi na planeti sa nedostatkom gvožđa, ova bolest pretežno pogađa žene. Prema podacima SZO, 37% trudnica i 30% žena reproduktivnog doba širom sveta pati od niskih nivoa gvožđa.
Zašto su žene toliko disproporcionalno pogođene? Ovo su tri glavna uzroka nedostatka gvožđa:
Ishrana: Žene mogu imati niži unos gvožđa, posebno ako su vegetarijanke ili vegan
Povećane potrebe: Trudnoća dramatično povećava potrebe tela za gvožđem
Gubitak krvi: Mesečna menstruacija dovodi do redovnog gubitka gvožđa
Mnoge žene ulaze u trudnoću već sa niskim nivoima gvožđa. Zatim, kako beba raste, potreba za gvožđem naglo raste: sa 0,8 mg dnevno u prvom tromesečju, na 4 mg dnevno u drugom tromesečju, pa sve do 6 mg dnevno u trećem tromesečju!
Preuzeto i adaptirano sa: Mother.ly