Nesigurno vezana deca su emocionalno distancirana od roditelja

Deca koja su tretirana sa toplinom, ljubavlju i podrškom imaju veću verovatnoću da formiraju sigurne veze sa svojim negovateljima

Afektivna vezanost je emocionalna veza koju dete formira sa svojim roditeljima ili drugim primarnim negovateljima u ranom detinjstvu. Vrste afektivne vezanosti su kategorizovane na osnovu toga kako dete reaguje kada se njegov/njen negovatelj vrati nakon što je bio odsutan.

Sigurna vezanost: Deca sa sigurnom vezanošću su opuštena i komforna u prisustvu svojih negovatelja. Oni osećaju da su im negovatelji dostupni i da ih vole. Kada negovatelj ode, dete može biti tužno, ali kada se vrati, dete se raduje ponovnom susretu.

- Advertisement -

Nesigurna vezanost ambivalentnog tipa: Deca sa nesigurnom vezanošću ambivalentnog tipa su anksiozna i zabrinuta kada su sa svojim negovateljima. Oni su često zabrinuti oko toga da li će im negovatelj biti dostupan kada im je potreban. Kada negovatelj ode, dete može biti jako uznemireno, a kada se vrati, dete se može osećati ljutito i odbijati negovatelja.

Nesigurna vezanost izbegavajućeg tipa: Deca sa nesigurnom vezanošću izbegavajućeg tipa su emocionalno distancirana od svojih negovatelja. Oni ne pokazuju puno emocionalnih reakcija kada su sa svojim negovateljima, a kada negovatelj ode i vrati se, dete ne pokazuje mnogo reakcija.

Nesigurna vezanost dezorganizovanog tipa: Deca sa nesigurnom vezanošću dezorganizovanog tipa pokazuju nepredvidljivo ponašanje u prisustvu svojih negovatelja. Oni mogu biti uznemireni, zbunjeni ili uplašeni u prisustvu svojih negovatelja. Kada negovatelj ode i vrati se, dete može pokazati konfuzne i protivrečne reakcije.

Afektivna vezanost nastaje kada se dete oseća sigurno i negovano u prisustvu svojih negovatelja. Deca koja su tretirana sa toplinom, ljubavlju i podrškom imaju veću verovatnoću da formiraju sigurne veze sa svojim negovateljima. Sa druge strane, deca koja su zanemarena, zlostavljana ili emocionalno nedostupnim negovateljima imaju veću verovatnoću da formiraju nesigurne veze ili veze sa dezorganizovanim tipom.

 

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Najbolje edukativne igračke za uzrast 5-10 godina: Pametna zabava za radoznale umove

Edukativne igračke za uzrast 5-10 godina treba da budu prilagođene dečijem razvoju i interesovanjima, podstičući logičko razmišljanje, kreativnost i motoriku

Sve više očeva u Italiji uzima roditeljsko odsustvo

U odnosu na pre 10 godina - sve je veći broj očeva u Italiji koji se odlučuju da iskoriste svoje pravo na roditeljsko odsustvo nakon rođenja deteta

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img