Novozelandski premijer: Moramo zabraniti društvene mreže mlađima od 16 godina

Novozelandski premijer Kristofer Lakson predložio je da se mlađima od šesnaest godina zabrani pristup društvenim mrežama.

To je usledilo nekoliko meseci nakon što su slična ograničenja, koja su među najstrožima na svetu, uvedena u Australiji.

Predlog zakona koji je predstavio novozelandski premijer, koji mora biti predstavljen i njegovim partnerima u vladajućoj koaliciji, obavezivao bi platforme na preduzimanje mera kojima bi sprečile mlađe od šesnaest godina da im pristupe. Tekst predloga predviđa kazne do približno milion evra za firme koje ne bi poštovale tu obvezu.

- Advertisement -

U ovom trenutku još se ne zna na koje bi se platforme zakon odnosio.

Sličan zakon doneo je u novembru parlament u Australiji, zemlji koja predvodi regulaciju društvenih mreža kako bi zaštitila decu. Australijski zakon kritikovale su velike kompanije koje imaju društvene mreže ističući da bi mogao decu i mlade gurnuti ka alternativnim, opasnim platformama.

„Vreme je da Novi Zeland prizna da društvene mreže, uprkos svim dobrim stvarima koje donose, nisu uvek sigurno mesto za naše mlade. Vreme je da prebacimo na te platforme odgovornost da zaštite ranjivu decu od štetnih sadržaja“, rekao je Lakson u izjavi novinarima.

On nije rekao kada će predlog biti predstavljen parlamentu.

„Reč je o zaštiti naše dece. Reč je o tome da osiguramo da vlasnici društvenih mreža odigraju svoju ulogu i garantuju sigurnost naše dece“, dodao je on.

Tekst zakona sastavila je njegova politička stranka, Nacionalna stranka Novog Zelanda (desni centar), a da bi bio prihvaćen, moraju da ga podrže i dve stranke vladajuće koalicije.

- Advertisement -

„Kao majka četvoro dece uverena sam da bi porodice i roditelji morali imati bolju podršku kada je reč o nadzoru izloženosti njihove dece onlajn sadržajima“, rekla je poslanica Ketrin Ved, koja je napisala predlog zakona.

Korišćenje društvenih mreža među decom i mladima izazvalo je poslednjih godina zabrinutost, posebno kada je u pitanju vreme koje provode pred ekranima i nedostatak moderacije na nekim platformama.

Primena australijskog zakona kojim se zabranjuje pristup društvenim mrežama mlađima od 16 godina, koji bi trebalo da stupi na snagu do decembra, pomno će se pratiti u drugim zemljama jer nekoliko njih razmatra uvođenje sličnih ograničenja, poput Novog Zelanda i Španije.

Kina od 2021. maloletnicima zabranjuje pristup društvenim mrežama i traži identifikaciju dokumentima. Mlađi od 14 godina ne mogu da provedu više od 40 minuta na dan na Douyinu, kineskoj verziji TikToka, a deci i mladima strogo je ograničeno i vreme provedeno uz onlajn igre.

Izvor: 021.rs

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img