To je usledilo nekoliko meseci nakon što su slična ograničenja, koja su među najstrožima na svetu, uvedena u Australiji.
Predlog zakona koji je predstavio novozelandski premijer, koji mora biti predstavljen i njegovim partnerima u vladajućoj koaliciji, obavezivao bi platforme na preduzimanje mera kojima bi sprečile mlađe od šesnaest godina da im pristupe. Tekst predloga predviđa kazne do približno milion evra za firme koje ne bi poštovale tu obvezu.
U ovom trenutku još se ne zna na koje bi se platforme zakon odnosio.
Sličan zakon doneo je u novembru parlament u Australiji, zemlji koja predvodi regulaciju društvenih mreža kako bi zaštitila decu. Australijski zakon kritikovale su velike kompanije koje imaju društvene mreže ističući da bi mogao decu i mlade gurnuti ka alternativnim, opasnim platformama.
„Vreme je da Novi Zeland prizna da društvene mreže, uprkos svim dobrim stvarima koje donose, nisu uvek sigurno mesto za naše mlade. Vreme je da prebacimo na te platforme odgovornost da zaštite ranjivu decu od štetnih sadržaja“, rekao je Lakson u izjavi novinarima.
On nije rekao kada će predlog biti predstavljen parlamentu.
„Reč je o zaštiti naše dece. Reč je o tome da osiguramo da vlasnici društvenih mreža odigraju svoju ulogu i garantuju sigurnost naše dece“, dodao je on.
Tekst zakona sastavila je njegova politička stranka, Nacionalna stranka Novog Zelanda (desni centar), a da bi bio prihvaćen, moraju da ga podrže i dve stranke vladajuće koalicije.
„Kao majka četvoro dece uverena sam da bi porodice i roditelji morali imati bolju podršku kada je reč o nadzoru izloženosti njihove dece onlajn sadržajima“, rekla je poslanica Ketrin Ved, koja je napisala predlog zakona.
Korišćenje društvenih mreža među decom i mladima izazvalo je poslednjih godina zabrinutost, posebno kada je u pitanju vreme koje provode pred ekranima i nedostatak moderacije na nekim platformama.
Primena australijskog zakona kojim se zabranjuje pristup društvenim mrežama mlađima od 16 godina, koji bi trebalo da stupi na snagu do decembra, pomno će se pratiti u drugim zemljama jer nekoliko njih razmatra uvođenje sličnih ograničenja, poput Novog Zelanda i Španije.
Kina od 2021. maloletnicima zabranjuje pristup društvenim mrežama i traži identifikaciju dokumentima. Mlađi od 14 godina ne mogu da provedu više od 40 minuta na dan na Douyinu, kineskoj verziji TikToka, a deci i mladima strogo je ograničeno i vreme provedeno uz onlajn igre.
Izvor: 021.rs