Puno današnjih problema je nastalo u detinjstvu – prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević

Koliko neki osećaji koji su nastali još u detinjstvu mogu da utiču na naš odrasli život?

Vreme provedeno na terapiju predstavlja način na koji ćemo pomoći sebi, posebno u situacijama kada nismo u mogućnosti da sami sa sobom, bez ičije pomoći, dođemo do korena problema i nakon toga krenemo putem ka rešenju.

Upravo je o tome kako nas osećanja iz ranog detinjstva koja su nastala kao posledica nekih negativnih okolnosti i odnosa mogu sputavati u odraslom dobu i na koji način mogu uticati na naš život – govorila i prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević:

- Advertisement -

Puno problema koje imamo nastali su u nekim prvim godinama odrastanja. I to nekako znamo i pratimo. Psihologija je dosta edukovala ljude da obrate pažnju na taj prvi deo života.

Foto: canva

Ali, često nam ostane potisnuto, zaboravljeno i tek kroz psihoterapiju zapravo osvestimo koliko smo bili odbačeni od stran eprijatleja, odbačeni u školi, odbačeni možda od nekih nastavnika, odbačeni od braće i sestara, da smo sve to smatrali nekom normalnom komunikacijom ili osećajem da možda to tako treba. Onda odrastemo, sazrimo, dobijemo svoju porodicu, posao ali ostaje nešto što nas tišti, ostaje taj neki čudan osećaj da nigde ne pripadamo, ostaje taj čudan osećaj da ako nas samo neko pogleda ili uputi nam kritiku ponovo se javi ta odbačenost.

Odbačenost je rešiva i taj osećaj nepripadanja zapravo je nastao sigurno u detinjstvu

Da ne biste patili celog života, bojali se ljudi, bojali kolega ili bilo čega ili na kraju krajeva i u porodici dobro razmislite o tome, vratite se u detinjstvo, evocirajte uspomene. Iako puno ljudi, ako vam neko kaže da se ne seća ničega iz svog detinjstva pošaljite ga na terapiju, vreme je jer se boji da se vrati u taj deo. Ali da biste mogli da nastavite život neka vam neko pomogne da se vratite u sećanje od kojih bežite.

Odbačenost je nešto što može da se prevaziđe u današnjem periodu ako osvestimo ko nas je odbaciovao, zašto i ako se kao odrasla osoba posvetimo tom detetu u nama koje smo nekad bilo a koje je ostalo izostavljeno bilo od strane vršnjaka ili nekih drugih ljudi.

Prema tome, odbačenost je rešiva i taj osećaj nepripadanja zapravo je nastao sigurno u detinjstvu zato budite sigurni da je najbolji način da ga rešimo taj da o tome otvoreno pričamo i da nađemo taj put do nas samih kad smo bili mali.

- Advertisement -

Preuzeto sa YouTube kanala Jasna Barjaktarević

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img