“Reči sa greškom” kao pokazatelji pravilnog razvoja govora: pasovi laju, mali zecovi spavaju…

Deca ranog detinjstva svakako nisu upoznata sa glasovnim promenama, ne mogu da ih razumeju niti primene…Ali su “primorana” da ih primenjuju u govoru.

“Pasovi laju”, “Mali zecovi spavaju”, “Otpokrio sam se (vruće je)”, “Ježovi bodu” …primeri su grešaka koje se javljaju tokom razvoja govora, a koje su zapravo proizvod uopštavanja/generalizacije koje svedoči o pravilnom mislenom razvoju.

Naime, tokom usvajanja govora, najpre se uče pravila koja se generalizuju, a tek kasnije odstupanja tj. izuzeci.

Npr. ukoliko se igramo s mačkom, sa zecom, zašto onda ne bismo mogli da se igramo i sa konjom??!!
Ili…ako imamo slonove, pacove, vukove, zašto ne bismo imali i zecove, ljudove, mišove??!!

Deca ranog detinjstva svakako nisu upoznata sa glasovnim promenama, ne mogu da ih razumeju niti primene…Ali su “primorana” da ih primenjuju u govoru.

Tako će npr. – budući da pojma nemaju o tome da su se stručnjaci koji se bave jezikom dosetili da izbace “a” tamo gde će ono rogobatno zvučati te takvo A nazvali nepostojanim, klinci uredno umetati A po principu generalizacije i govoriti npr. “NOKATI” umesto nokti, “PASIĆ” umesto psić…Nije li to pokazatelj njihove promućurnosti, pa njihove reči su sasvim logične??

Ili…šta klinci znaju o SIBILARIZACIJI kada – umesto OBLACI kažu “OBLAKI”? Pa, nije li u jednini oblak, a ne oblac??

Deca ranog uzrasta i deca kod kojih je jezički razvoj usporen prolaze kroz analogne faze pri čemu je neophodna podrška stručnjaka u ovom drugom slučaju kako bi se pravilno stimulisao govorni razvoj u svim njegovim aspektima, a roditelji informisali o karakteristikama razvojnih faza te – budući edukovani – nastavili da prate i pravilno stimulišu dete…

Setićemo se, ovom prilikom, primera u kojem iskustvo utiče na opažanje – Eskimi, npr.razlikuju, prema obliku pahulja, više od 100 vrsta snega – njihova percepcija je izmenjena u skladu sa učenjem koje je faktor opstanka u postojećim životnim uslovima…

Radost koju im nesumnjivo donosi ovako široko saznanje, prosečni evropski stanovnik nikada neće imati…nikada neće “videti” tj. razlikovati toliko čudesnih oblika pahulja…

I načini na koje deca koriste “reči sa greškom” su različiti od deteta do deteta, ne koriste sva deca iste reči sa greškom jer je i primera za uopštavanje mnogo…

Budite zato poput Eskima, uživajte sa svojom decom otkrivajući staze i “stramputice” u putevima njihovog razvoja, učite i vi – učeći ih…

Izvor: Razvojna neuropsihologija

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Kada deca ne žele da pričaju

Jedan dan moj sin je došao kući vidno uznemiren. Pokušavajući da smirim svoju zabrinutost nežno sam mu se obratila: "Deluješ mi uznemireno". Odgovorio mi je "U redu sam", sa suzama u očima i oborenog pogleda. 

Dečak zbog kog se ispisao celi razred divlja i u novoj školi

Roditelji ostavili decu kod kuće, 30 njih stiglo pred školu kako bi razgovarali sa direktorom

Bili smo na predavanju dr Gordona Njufelda

Sinoć smo prisustvovali predavanju dr Gordona Njufelda i možemo reći da nam se čini da smo obrnuli krug.

Svetski dan učitelja – Učenje je otkrivanje da je sve moguće

Svetski dan učitelja obeležava se svakog 5. oktobra širom sveta sa ciljem da se skrene pažnja na značaj ove profesije i uticaj onih koji su krenuli za ovim pozivom

Cimet rolnice – najslađe pecivo koje se slavi širom sveta (RECEPT)

Cimet rolnice su jedno od najslađih peciva i jedno od najomiljenijih - pa su zato zaslužile i svoj DAN, 4. oktobar

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img