Sedi, jedan

Ti bi da budeš džukela prema drugima, al’ da ti se nikad ne vrati. Ni tebi, ni tvojoj deci, ni deci njihove dece. Pa i tata bi, sine.

Ti bi da se svi druže s tobom, al’ da nikome ne daš da prepiše na kontrolnom iz geografije.

Ti bi da te svi vole, al’ da ih i dalje tužakaš učiteljici.

- Advertisement -

Ti bi da imaš sve petice, a da ne moraš da radiš domaći.

Ti bi da se ona Ana iz petog dva zaljubi u tebe, al’ da nastaviš da joj govoriš da je glupa.

Ti bi da budeš jak, al’ te mrzi da se baviš sportom.

Ti bi da smršaš, al’ da nastaviš da jedeš hleb.

Ti bi da voziš, ali ako može bez da polažeš testove, nego odma’ na poligon.

Ti bi neki auto, al’ tata i mama da ti ga kupe. Registruju. Popravljaju. Sipaju gorivo.

- Advertisement -

Ti bi da završiš školu, al’ ako neko drugi može da ide umesto tebe na časove.

Ti bi da studiraš, al’ ko će da se sprema za prijemni.

Ti bi da dobiješ devetku, al’ jel’ baš mora i taj praktični rad da se priloži..?

Ti bi da diplomiraš, al’ da ti neko drugi napiše diplomski.

Ti bi da ideš na more, al’ ako može avionom.

Ti bi da imaš lovu, ali ti ne pada na pamet da radiš preko omladinske.

- Advertisement -

Ti bi da šetaš original patike, ali da ti tata i mama kupe.

Ti bi da radiš nešto, al’ te mrzi da ustaješ svakog jutra u sedam.

Ti bi da napreduješ na poslu, al’ ne bi da se mnogo cimaš.

Ti bi da nađeš devojku, ali te mrzi da se potrudiš oko neke. Ionako su sve iste.

Ti bi da nađeš neku drugačiju, al’ da bude ista kao ti.

Ti bi da bude ista kao ti, al’ da ti ne bude dosadno pored nje.

Ti bi da bude poštena, al’ da ne moraš baš sve da joj crtaš.

Ti bi da bude pametna, ali da ne forsira školu. Ko se još usrećio s nekom učenom.

Ti bi da bude načitana, al’ da stiže da uradi sve po kući.

Ti bi da izgleda k’o avion, al’ da ne nosi usko ni kratko ni ništa.

Ti bi da bude elokventna, al’ da priča samo kad je nešto pitaš.

Ti bi da ti rodi dete, al’ da bude muško.

Ti bi da ona ima svoj dinar, al’ da sedi kod kuće. Daćeš joj ti kad joj treba.

Ti bi da jedeš svakog dana meso, al’ da joj ujutro ostaviš petsto dindži.

Ti bi da ostane u drugom stanju, al’ da se ne ugoji.

Ti bi da prisustvuješ porođaju, al’ si mnogo gadljiv.

Ti bi da se igraš s bebom, al’ da ne plaće. I da ne traži da se nosi. I da ne moraš da menjaš pelene.

Ti bi da se hvališ kako si postao otac, al’ da te ne budi noću zato što “je tvoj red“.

Ti bi da ti se dete lepo ponaša, al’ nemaš kad da ga naučiš šta je to lepo ponašanje. Uostalom, ko još govori “hvala“ i “molim“…?

Ti bi da dete ima babu i dedu, al’ da ne dolaze kod tebe kući. Ovo važi samo za njene roditelje.

Ti bi da imaš neku sa strane, al’ da ti žena ne sazna.

Ti bi da slaviš slavu, al’ te mrzi da nosiš kolač u crkvu.

Ti bi da postiš, al’ ako može na ribi i ulju.

Ti bi da ti neko uradi veliki servis na kolima, al’ da ne platiš više od pedeset evra.

Ti bi da ti ortak da ključ od one njegove kuće na moru, al’ da ne traži da spava kod vas kad dođe u Beograd.

Ti bi da ti svi donose, al’ kad ti ideš u goste da ne kupiš ni sto grama kafe.

Ti bi da ti kum pozajmi hiljadu evra do prvog, al’ da ne moraš da vratiš. Kakav je to kum koji traži pare nazad..?

Ti bi da budeš patriota, al’ te mrzi da naučiš celu himnu.

Ti bi da imaš kuče, al’ da ne moraš da ga šetaš svako jutro.

Ti bi da ti govore Vi, a ti da ne persiraš nikoga.

Ti bi da živiš u čistoj zemlji, al’ praznu konzervu židneš kroz prozor.

Ti bi da se poštuje zakon, al’ da tebi progledaju kroz prste.

Ti bi da se zna neki red, al’ da parkiraš na mestu za invalide.

Ti bi da se pitaš za sve, al’ da te ne cimaju svaki čas.

Ti bi da naučiš te kompjutere, al’ ako može neki ubrzani kurs, čas, dva, i to preko Skajpa.

Ti bi da središ taj holesterol, al’ brate znaš li kako su dobri ćevapi…?!

Ti bi da kažu “dobar je to čovek“, al’ da ne moraš da se akaš s njihovim problemima.

Ti bi da te zovu u kafanu, al’ da ne moraš da im platiš piće.

Ti bi da baneš svakom kad ti se prohte, al’ tebi obavezno da se najave pet meseci unapred.

Ti bi da ti svi čine, al’ da nisi dužan da im se revanširaš.

Ti bi da niko ružnu reč ne kaže o tebi, a ti da ideš i da laješ okolo.

Ti bi da dobiješ, al’ da ne daš.

Ti bi da ti matorci ostave stan, al’ da ne moraš da ih vodaš po doktorima kad ostare.

Ti bi da žene budu jednake, al’ da ti se sestra odrekne svoje polovine

Ti bi da ne platiš na mostu, al’ ni na ćupriji.

Ti bi da ti titraju, a ti ni repom da ne mrdneš.

Ti bi da budeš džukela prema drugima, al’ da ti se nikad ne vrati. Ni tebi, ni tvojoj deci, ni deci njihove dece.

Pa i tata bi, sine.

Al’ to ne biva. Jer, na kraju krajeva – nije sva mudrost u tome ako znaš koji je glavni grad Konga.

Ja, evo, nemam pojma.

Kinšasa..? Pa blago tebi…! Bravo…!

A sad, sedi, jedan.

 

Tekst: Daniela Bakić

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Počinje letnji raspust za osnovce

Za učenike osnovnih škola u Srbiji danas je poslednji nastavni dan u školskoj 2025/2026. godini. Đaci od prvog do sedmog razreda odlaze na letnji raspust, dok osmake već naredne sedmice očekuje polaganje završnog ispita i upis u srednje škole.

Stanković: Završni ispit polaže više od 64.000 osmaka, ima mesta u srednjim školama

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će završni ispit za upis u srednje škole polagati više od 64.000 učenika i naveo da će biti mesta da se svi upišu, ali da je za pojedine škole veliko interesovanje i da na jedno mesto konkuriše čak 10 učenika.

Koje države u Evropi nude besplatne obroke za svoje učenike i kako ovo utiče na njihovo ponašanje u učionici?

Širom Evrope, trenutno se vode rasprave o kvalitetu obrazovanja, mentalnom zdravlju dece i porastu siromaštva, novo istraživanje pokazuje da jedno jednostavno rešenje ima mnogo bolji efekat nego što se ranije mislilo.

Ne možemo se uvek voditi devizom – Šta je nama falilo. Naša deca ne žive u istim okolnostima i istom svetu u kojem smo...

Deviza – Kako smo mogli mi, pa nam ništa ne fali – ne može se bezuslovno primenjivati, jer su uslovi i stilovi života u periodima koji se upoređuju različiti. Obim, vrsta i složenost izazova sa kojima su se roditelji nekada suočavali tokom podizanja dece bili su drugačiji nego danas.

PROGLAŠENE „IGRAČKE SA SVRHOM 2026“

Šesta godina smotre pokazala da igračke nisu igračke, već alati za učenje, razvoj i uključivanje

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img