4. Pašteta
Nutricionista Karmen Matković Melki objašnjava da je pašteta proizvod od različitih vrsta mesa, masnog i vezivnog tkiva, iznutrica i dodatnih sastojaka. Količina belančevina mesa u proizvodu mora biti minimalno 8%. Preporuka za adekvatnu zamenu su mesne kašice i kasnije, domaće paštete koje se pripremaju od komada kuvanog mesa, povrća, začina i biljnih ulja pa se kao nutritivno ceo obrok nude deci.
Većinom sadrže belo brašno, dakle obilje skroba koji daje isključivo energiju i kvasac koji može stvoriti neugodnu nadutost pa je zato bolje preporučiti pravo pecivo ili hleb uz obrok, dok krofne, kroasane i ostale proizvode treba zameniti domaćim keksom ili pripremljenom buhtlom, savetuje nutricionista Mirna Trumbetaš.
6. Slatkiši
Rafinirani beli šećer telu ne daje niti jedan važan nutrijent. Saharoza se nalazi u namirnicama kao što su slatkiši, dezerti i sokovi, no ovaj šećer često je skriven i u nekim namirnicama kao što su žitarice za doručak, peciva, voćni jogurti i deserti, konzervirano voće i povrće kao i razne gotove supe i umaci, primera radi, kečap, upozorava nutricionista Tene Niseteo dodajući da je prekomerna konzumacija šećera glavni faktor rizika za stvaranje zubnog karijesa, prekomerne telesne mase i pojave proliva kod dece.
– Slatkiši između obroka smanjuju apetit pa dete nije gladno u vreme ručka. Loše deluju na zubiće, mogu izazvati poremećaj metabolizma glukoze – upozorava pedijatar Đovana Armano.
Izvor: Espreso.rs