Srbija ponovo učestvuje u PISA testiranju

Novina je da će đaci prvi put rešavati test iz finansijske pismenosti, što će biti realizovano u saradnji sa Narodnom bankom Srbije

Srbija će učestvovati u narednom krugu međunarodnog ispitivanja učeničkih postignuća PISA 2018, a novac za to je obezbeđen iz republičkog budžeta, saznaje Danas.

Prema pisanju lista, Ministarstvo prosvete je potpisalo ugovor sa Organizacijom za ekonomsku saradnju i razvoj, koja sprovodi tu međunarodnu studiju, kao i sa Filozofskim fakultetom čiji će Institut za psihologiju ovoga puta realizovati istraživanje u Srbiji.

- Advertisement -

Novina je da će đaci prvi put rešavati test iz finansijske pismenosti, što će biti realizovano u saradnji sa Narodnom bankom Srbije, dok će se kao i ranije proveravati učenička postignuća iz čitalačke, matematičke i naučne pismenosti.

Rešavanje problema sada će se pojaviti u unapređenoj formi kao ispitivanje globalnih kompetencija, a đaci će zadatke rešavati na računaru.

Srbija je u PISA studiji učestvovala od 2003. godine, ali je zbog neažurnosti ranije prosvetne administracije ispala iz istraživanja sprovedenog 2015. godine.

Izvor: Fonet/Danas

spot_img
spot_img

Najnovije

Đacima u Srbiji ove školske godine 35 nenastavnih dana

Prvi neradni dani u ovoj školskoj godini bili su povodom državnog praznika Dan primirja u prvom Svetskom ratu

U kom uzrastu se inteligencija najviše razvija i kako da je podstičete kod dece ?

Inteligencija se razvija najviše u najranijim uzrastima, i raste sve do perioda adolescencije 16-18god, kada se njen dalji napredak usporava ili počinje da stagnira.

Individualni obrazovni plan (IOP): Šta je i šta znači za moje dete

Detalj koji često muči roditelje je “da li će to negde da piše” da njihovo dete radi po IOP-u...

Roditelji nekad i sad

Roditelji se do kraja života preispituju. Često imaju osećaj nesigurnosti. Dezorjentisani su mnoštvom saveta, kritikama, primerima neke bolje dece i nekih uspešnijih roditelja. Nekada misle da o svojoj deci ne znaju ništa, da sve rade pogrešno. 

Nemate vremena za druženje? Evo kako do veće socijalne povezanosti

Prema psihologu Robertu Waldingeru, zauzeti ljudi „često misle da će u nekoj neodređenoj budućnosti imati 'višak vremena', kada će moći da se povežu sa starim prijateljima“. Ali znamo da se to ne dešava često.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img