Samo nastojte da ih se držite koliko god možete. Ovo su pravila po kojima se igra: ako ih znate, onda ćete biti za korak ispred svog čopora.

Foto: Pixabay
Najdžel Lata (Nigel Latta) je otac, dečji psiholog i terapeut koji je više od dvadeset godina radio sa najproblematičnijom decom i savetovao roditelje. Najnovija saznanja o vaspitanju dece predstavlja jednostavno i duhovito. Autor je pet knjiga o vaspitanju dece različitog uzrasta, među kojima je bestseler Tinejdžeri – Kako im postaviti granice i pri tom sačuvati živce u izdanju Psihopolisa.
Iz ove knjige donosimo vam njegovih 10 osnovnih principa za uspešno postavljanje granica tinejdžerima:
Osnovni principi
Moram odmah na početku naglasiti da nisam ja izmislio ove koještarije, nisam ih izmaštao jednog dana sedeći negde ispod nekog drveta. Samo sam pažljivo slušao šta su mi porodice govorile tokom godina. Verujem da su ovi principi stvar celog sveta, umnogome kako što je i trudnoća stvar celog sveta. Oni su jednostavno deo načina na koji svet funkcioniše. Mogli bismo se upustiti u mnogo složenih naklapanja o tome zašto takva pravila postoje, ali nema potrebe jer to i nije baš važno.
Nećete neprestano moći da se držite ovih načela, to niko ne može, zato se nemojte nervirati zbog toga. Samo nastojte da ih se držite koliko god možete. Ovo su pravila po kojima se igra: ako ih znate, onda ćete biti za korak ispred svog čopora.
1 Uspeh = O3 – D
Bez sumnje, tri najvažnije stvari u odgajanju tinejdžera su sledeće: odnos, odnos i odnos. To je ono što nas veže i ono što određuje osnovni ton naših života. Bez toga sve vrlo brzo počinje da se raspada.
Odnos je eliksir za istrošene emocije i stresan život.
U ogromnoj meri, upravo u tom delu žanjemo ono što smo posejali. Vaše dete je sve vreme beležilo poene u svoju knjižicu, a u tinejdžerskom dobu će sve to sabrati i pokupiti nagrade. Ako tokom njegovog detinjstva niste ulagali mnogo rada, onda ćete imati probleme. Ne možete kupiti njegovo lepo ponašanje u tinejdžerskom dobu novcem ili mobilnim telefonima i ne možete zahtevati poštovanje ako se niste potrudili da ga zaradite.
Uostalom, i možete, ali vas to najverovatnije neće nikuda odvesti, samo ćete se još dublje zaglibiti.
Odnos je važan jer će deci biti očajnički potreban roditelj koji će im pomoći da prežive te burne godine. Treba im neko na koga se mogu osloniti, neko za koga znaju da će uvek biti na njihovoj strani, i u dobru i u zlu. Ipak, njima ne treba šašava naivčina koja će verovati u sve što ona kažu i koja će se boriti umesto njih. Naprotiv, treba im neko ko razume da je ponekad najbolji način da zaštitite nekoga do koga vam je stalo jednostavno da ga pustite da malo oguli kolena. Vaša deca moraju znati da ćete ih uvek voleti, ali i da ćete ih uvek smatrati odgovornim za njihovo ponašanje.
Vi ste im roditelj, a ne drug.
To ne znači da ne možete provoditi vreme s njima, pričati ili se ludirati, jer bez sumnje sve je to potrebno. Zabavljajte se s njima kad god možete, samo ne odbacujte ulogu roditelja u korist drugarstva.
Ako ni zbog čega drugog, a onda barem zato što je ružno videti tako nešto. Roditelji koji se trude da svojoj deci budu drugari liče na neprihvaćenu decu koja očajnički pokušavaju da se dopadnu prihvaćenoj deci. To vam nikada neće uspeti, a deca će samo biti zločesta prema vama. Ako ste roditelj, barem možete s vremena na vreme da zarežite na njih.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: TINEJDŽERI
Iz ugla jedne tinejdžerke: TANTRUMI … OD 7 DO 77
Piše: Natalija Tomić, 18 godina Družimo se već neko vreme. Tačnije od 11. februara, 2021. godine. Imala sam šesnaest godina. Tada je objavljen prvi tekst pod nazivom “Kako da vaš...
Iz ugla jedne tinejdžerke: Moja prababa vs. Holandija
Piše: Natalija Tomić, 18 godina Zamislite sliku: omala, skromno opremljena kuća smeštena u zelenilu. Nema gradske buke i gungule. Iza kuće je baštica u kojoj je zasađeno nešto povrća. Nađe...
Iz ugla jedne tinejdžerke: Nekome je važno da sam dobra, nekome važnije da sam dobro
Piše: Natalija Tomić, 18 godina Negde početkom juna, razgovaram sa tatom. “Poludeću od učenja. Ne mogu više…” kukam ja. “Šta te muči? Koji predmeti su problem?” pita tata zabrinuto ali...
Zbog čega tinejdžeri ne reaguju na majčin glas?
Kada su u najmlađem uzrastu, deca s posebnom pažnjom prate majčin glas i izdvajaju ga od svih ostalih. No kako odrastaju, više ih privlače glasovi nepoznatih ljudi. Tako u tinejdžerskom...
Nema komentara.