Stručnjaci smatraju da odlaganje upoznavanja dece sa alatima remeti njihov prirodan razvoj i guši radoznalost. Isto kao kad se navikavanje na nošu odlaže do polaska u školu.

Već sa 18 meseci, deca u Montesori jaslicama dobijaju u ruke nož za mazanje kako bi pravili sendviče. Zatim prelaze na seckanje mekanog voća kao što su banane. Na kraju, stižu i do nazubljenog noža. “Napredak je spor i nadgledan. Deci se polako pokazuje kako da uhvate dršku, gde da stave drugu ruku, kako da pridrže bananu,” kaže En Peri, direktorka Seton Montesori instituta i škola čikaške oblasti.
Baratanje noževima samo je deo Montesori programa, ali odražava osnovnu filozofiju negovanja samostalnosti. Upravo onoga, što društvo kod dece guši.
Kako kaže Dejvid Lensi, antropolog i autor knjige “Antropologija detinjstva”, odrastanje je nekad bilo ispunjeno oruđima poput čekića, mačeta, grabulja, avana…
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Zoran Milivojević: Veština pregovaranja
Cilj je da osoba uz tuđi pristanak ostvari svoje ciljeve...
Zašto je otuđivanje deteta psihološko nasilje
Zamislite sebe kao odraslu osobu, koja je bez svoje želje odvojena od nekoga koga voli. Oduzeta vam je...
Kad kažete “Vrati mu!”, da li stvarno to želite za svoje dete?
Piše: Irena Pilipović “Ko je “prvi počeo” je kod dece izrazito subjektivan doživljaj. Ja još nisam upoznao dete koje je prvo počelo.” Nenad Arsić Povela se, na jednom portalu za...
Pandemijske lekcije: Zbog više vremena sa porodicom, deca su bolje nego pre korone!
Anketiranje dece pokazalo je da su se tokom meseci provedinih u karantinu zbog pandemije osećala manje anksiozno nego ranije. Kada su ih pitali da navedu nešto što im se svidelo u...
Nema komentara.