Možda ste ga videli, ili osetili – taj fenomen koji je izgleda obuzeo decu u poslednjih nekoliko godina i pretvorio ih u prava egocentrična bića? Ja to zovem „Ja pa ja epidemija”

Možda ste ga videli, ili osetili – taj fenomen koji je izgleda obuzeo decu u poslednjih nekoliko godina i pretvorio ih u prava egocentrična bića? Ja to zovem „Ja pa ja epidemija” i verovali ili ne, to se manifestuje na malim stvarima, svakodnevno, a da nekad nismo ni svesni toga. Dobre vesti? To je potpuno izlečivo!
Mi svi poznajemo klince (možda čak i u našim porodicama) koji misle da imaju pravo da ništa ne rade, koji očekuju najbolje od života bez ikakvog truda, i koji ne poznaju zahvalnost. Sa ovakvom decom je teško živeti, a po pravilu oni postaju ljudi sa visokim očekivanjima, zahtevni supružnici sa istim stavom koji su imali i kao deca. To postaje veliki problem, jer deca koja misle da se svet vrti oko njih ne mogu da se nose sa problemima u realnom svetu.
Iako možemo upirati prstom i kriviti društvene medije, rijalitije i niz drugih spoljnih uticaja, jedan od najvećih uzročnika širenja ove “epidemije” smo upravo mi, roditelji. Naravno, želimo najbolje za našu decu i niko od nas ne namerava da odgaji razmaženo dete, ali često u našim voljenim pokušajima da uradimo najbolje za našu decu, mi previše dadiljamo. Mi smo previše popustljivi, previše ih hvalimo i uklanjamo sve prepreke sa njihovih puteva. I šta se onda dešava? Mi ne dozvoljavamo deci da urade nešto za sebe, da uče na svojim greškama, ili da reše probleme. Predlažemo pet strategija za okretanje novog lista:
1. Očekujte više
Imajte malo poverenja u svoju decu. Oni mogu i treba da daju doprinos porodici. Na kraju krajeva, oni su deo porodice i svi bi trebalo da doprinesu. Ono što će dobiti zauzvrat će biti životne veštine koji su im potrebne da krenu u svet kao srećnija, uspešnija i nezavisna ljudska bića. A vi? Morate da znate da ste tome doprineli.
2. Odustanite od odustajanja
Da li ste ikada rekli DA iako ste želeli da kažete NE? Kupovina slatkiša pred kasom? Smirivanje deteta poklonom kad krene da se baca? Vreme je da se okrene novi list i kad kažete NE da to to i znači! Tako će vaši mališani naučiti da bacanjem, kolutanjem očiju i durenjem neće ništa postići.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
“Montesori” dvogodišnjak samostalno kuva, sređuje i pere veš
Piše: Ana Hlača Dvogodišnjak ima više životnih veština od mnogih studenata. Džeks Tejlor može uz malu pomoć da skuva čaj, koristi mašinu za pranje veša, posprema i priprema jela. Roditelji...
Razbijena čaša, prolivena voda – to je detetovo životno iskustvo!
Preterana briga, perfekcionizam, želja da kontrolišete detetovu sudbinu i upravljate njome – ometaju detetovu...
Posle nasilja ili zlostavljanja: Uputstvo za upotrebu razgovora sa detetom
Piše: Snežana Golić, pedagog Razgovor zahteva, pre svega, razumevanje. Da bismo razumeli šta nam neko govori, moramo biti onaj tas koji drži ravnotežu, a ne praviti još veću emotivnu ...
Podvig moje majke: “Je li istina da ste učenice nazvali droljama i kravama?”
Piše: Vesna Smiljanić Rangelov Podvig moje majke na roditeljskom...
Nema komentara.