Mnoga deca sa dijagnozom sindroma poremećaja pažnje (ADHD) samo su mlađa od svojih drugara iz odeljenja, smatraju naučnici sa Tajvana.
Prirodni lek za ADHD
Proučavajući podatke o 400.000 dece, uočili su da ona rođena u avgustu imaju skoro dvostruko veće šanse za ADHD od one rođene prethodnog septembra. Na Tajvanu, granični datum rođenja za određivanje godine polaska u školu je 31. avgust. To znači da su učenici rođeni u septembru godinu dana stariji od svojih drugova rođenih u avgustu. To je za decu koja kreću sa četiri-pet godina u pripremne razrede, čitava četvrtina dotadašnjeg života, što znači da je razlika između najmlađe i najstarije dece ogromna.
To može da znači da su nastavnici, poredeći ponašanje najzrelije i najnezrelije dece u grupi, došli u zabludu da ova druga imaju problem sa pažnjom.
“Relativni uzrast kao pokazatelj neurokognitivne zrelosti, možda ima ključnu ulogu za dobijanje dijagnoze ADHD poremećaja i sledujuće terapije,“ zaključuju naučnici.
Pravi razog zbog kog se deca vrpolje
U studiji se navodi da broj dece i mladih sa ovom dijagnozom neprestano raste, i da bi trebalo više voditi računa o uzrastu dece pre nego što se dete proglasi hiperaktivnim i stavi na lekove.
Do sada je veza uzrasta i hiperaktivnosti već uočena u nekoliko studija na Zapadu, pa je jedna pokazala da američka deca rođena u decembru, pre graničnog datuma koji je u delovima SAD 31. decembrar, češće imaju poremećaj pažnje, a slična istraživanja u Kanadi, Švedskoj i Izraelu došla su do istih rezultata.
Jedina zemlja u kojoj nije dokazana veza između uzrasta deteta i pojave poremećaja pažnje je Danska, u kojoj roditelji imaju pravo da ne upišu dete u školu sa svojom generacijom ako misle da još nije dovoljno zrelo.
Priredila: J. Papan