Hiperaktivna deca možda su samo najmlađa u razredu, kažu naučnici

To može da znači da su nastavnici, poredeći ponašanje najzrelije i najnezrelije dece u grupi, došli u zabludu da ova druga imaju problem sa pažnjom.

Mnoga deca sa dijagnozom sindroma poremećaja pažnje (ADHD) samo su mlađa od svojih drugara iz odeljenja, smatraju naučnici sa Tajvana.

Prirodni lek za ADHD

Proučavajući podatke o 400.000 dece, uočili su da ona rođena u avgustu imaju skoro dvostruko veće šanse za ADHD od one rođene prethodnog septembra. Na Tajvanu, granični datum rođenja za određivanje godine polaska u školu je 31. avgust. To znači da su učenici rođeni u septembru godinu dana stariji od svojih drugova rođenih u avgustu. To je za decu koja kreću sa četiri-pet godina u pripremne razrede, čitava četvrtina dotadašnjeg života, što znači da je razlika između najmlađe i najstarije dece ogromna.adhd poremecaj uzrast

To može da znači da su nastavnici, poredeći ponašanje najzrelije i najnezrelije dece u grupi, došli u zabludu da ova druga imaju problem sa pažnjom.

“Relativni uzrast kao pokazatelj neurokognitivne zrelosti, možda ima ključnu ulogu za dobijanje dijagnoze ADHD poremećaja i sledujuće terapije,“ zaključuju naučnici.

Pravi razog zbog kog se deca vrpolje

U studiji se navodi da broj dece i mladih sa ovom dijagnozom neprestano raste, i da bi trebalo više voditi računa o uzrastu dece pre nego što se dete proglasi hiperaktivnim i stavi na lekove.

Do sada je veza uzrasta i hiperaktivnosti već uočena u nekoliko studija na Zapadu, pa je jedna pokazala da američka deca rođena u decembru, pre graničnog datuma koji je u delovima SAD 31. decembrar, češće imaju poremećaj pažnje, a slična istraživanja u Kanadi, Švedskoj i Izraelu došla su do istih rezultata.

Jedina zemlja u kojoj nije dokazana veza između uzrasta deteta i pojave poremećaja pažnje je Danska, u kojoj roditelji imaju pravo da ne upišu dete u školu sa svojom generacijom ako misle da još nije dovoljno zrelo.

Priredila: J. Papan

Izvor: BBC,Quartz

Pet preporuka stručnjaka za komunikaciju sa hiperaktivnim detetom

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Škola bez telefona – da ili ne

Dva istraživanja objavljena prošlog meseca, pokazuju široko rasprostranjeno slaganje i rastuću podršku među prosvetnim radnicima za sprovođenje politika "škola bez telefona".

Znate li šta je spufing i na koji način predstavlja opasnost?

Spufing je ozbiljan bezbednosni rizik, jer može dovesti do krađe identiteta, finansijskih gubitaka ili kompromitovanja podataka.

Koje je povrće bolje jesti kuvano, a koje sirovo?

Sveže voće i povrće uvek je jedan od prvih saveta kada je u pitanju zdrava ishrana. Međutim, postoji neko povrće koje je bolje jesti termički obrađeno, dok je drugo ipak zdravije u svežoj varijanti

Svetski dan prevencije samoubistva 2024 – pokreni razgovor

Svake godine se 10. septembra obeležava Svetski dan prevencije samoubistva u brojnim zemljama sveta, a svetska kampanja u naredne dve godine podrazumeva menjanje javnog narativa o ovoj temi

Nakon deset godina maštanja o životu u Americi, Eleonorin san se konačno ostvario

Nakon deset godina maštanja o životu u Americi, Eleonorin san se konačno ostvario pre godinu i po dana. Uspešna je u svom poslu, lepo se snašla, ali nešto nije bilo kako je očekivala.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img