Kako mame da počnu sa vraćanjem u formu i kojom vrstom vežbi se najbolje postižu rezultati? O ovome smo razgovarali sa Nebojšom Šakićem, glavnim trenerom i suvlasnikom Akademije snage u Zemunu:

Nebojša Šakić
Trudnoća, dojenje i briga o maloj deci velike su promene u životu žene, koje se neminovno odražavaju i na njeno telo. U zavisnosti od godina, životnih navika i zdravstenog stanja, nakon dobijanja deteta mamama često ostane višak kilograma i manjak energije, koji negativno utiču zdravlje i kvalitet njihovog života, i to je jedna od stvari koja ih motiviše da počnu da razmišljaju o bavljenju nekom fizičkom aktivnošću. Međutim, kada posle nekoliko godina preokupiranosti svojom novom, majčinskom ulogom, žene odluče, tačnije uspeju da odvoje vremena da se više posvete svom zdravlju i izgledu, često su u nedoumici – odakle da počnu? O ovome smo razgovarali sa Nebojšom Šakićem, glavnim trenerom i suvlasnikom Akademije snage u Zemunu:
Posle trudnoće, mnoge žene žele da povrate svoju staru figuru i kondiciju. Koji je savet za njih, kako da počnu sa vraćanjem u formu i kojom vrstom vežbi se najbolje postižu rezultati?
Trudnoća je sama po sebi stvarno jedno skroz fiziološki drugo stanje. Sve je podređeno detetu i u toku i u periodu posle trudnoće. Telo ima svoje mehanizme, nekim ženama štitna žlezda uspori rad, a nekima ubrza. Može doći do gomilanja kilograma, a opet, može doći i do anemičnih i nutritivno deficitnih stanja. Najbitnije je pre svega jesti nutritivno zdravu ishranu i naglašavam da ovo nije dijeta, već ishrana koja obiluje kako svim makronutrijentima, tako i mikronutrijentima. Što se vracanja u formu tiče, kardio se ne sme raditi kod majki koje doje, dok se s treningom snage može početi recimo posle 2 meseca od porođaja kod žene koja je zdrava i oseća se dobro. Ovo važi za žene koje su bile aktivne pre i možda i u toku trudnoće. Za žene koje nisu bile aktivne pre trudnoće, ja bih savetovao godinu dana po završetku porođaja kretanje na treninge, i to samo uz stručne trenere.
Koliko treba vremena da prođe da bi efekti vežbanja počeli da se primećuju?
Ja, na primer, ljudima kažem da se 3 meseca uče vežbe i da ne treba ništa da se očekuje bez 6 meseci. To nije baš istina, jer pokušavam da smanjim očekivanja nestrpljivih vežbača kako bi ih pravilno uveo u svet sporta i fitnesa. Tri meseca su dovoljna da vi vidite promene a posle 6 meseci će svi početi da ih vide. Strpljenje je krucijalno jer telo je savršena mašina i vise puta će resetovati svoje mehanizme radi adaptacije. Ne žuriti – to je glavni savet.
“Sa treningom snage može se početi recimo posle 2 meseca od porođaja kod žene koja je zdrava i oseća se dobro.”
Može li se smršati redovnim vežbanjem?
Može naravno, ali lično ne volim izraz smršati. Šta tačno znači smršati i zašto samo mršavo telo predstavlja sliku zdravlja? Hajde da pričamo o procentu masnog tkiva i procentu mišićne mase. Moj savet je sakriti vagu u podrum, redovno trenirati i izgraditi malo mišićne mase. Novostečena mišićna masa će podići metabolizam i samim tim, ako ishrana ostane slična i kontrolisana, dobijamo mašinu koja efikasnije sagoreva masti i gradi mišiće. To je pravi put ka zdravom i vitkom telu. Dok ne znamo kvalitet naše konstitucije, vaga je samo težina.
“Moj savet je sakriti vagu u podrum, redovno trenirati i izgraditi malo mišićne mase.”
Da li žene koje treniraju sa tegovima mogu da postanu previše mišićave?
Jako teško. Ovo je ogromna zabluda ako devojka trenira po kvalitetnom programu s tegovima. Žene inače nemaju predispozicije da izgrade ogromne mišiće. Niti hormonski niti metabolički. Ima izuzetaka naravno, i ima onih devojaka koje se koriste ilegalnim supstancama i time postižu određeni mišićni tonus. Mišićavo žensko telo je mnogo lepše i zdravije od izgladnelog, mršavog i nezdravog danas nametnutog izgleda.
Žene koje žele brzo da srede figuru često kombinuju stroge dijete sa vežbanjem, koliko je to efikasno?
Ekstremno efikasno na kratke staze i ekstremno nezdravo i kontraproduktivno na duge staze. Povećate utrošenu energiju a smanjite unetu i telo nema izbora već da sagoreva masti. U kratkom periodu ovo funkcioniše, ali naknadno dolazi do snižavanja metabolizma jer telo je pametno. Evoluciji je, pored toga da budete zgodni, takođe bitno da preživite. Ako vaše telo ima više fizičkih prohteva a hrane je sve manje, vaše telo će se adaptirati kroz štitnu žlezdu i usporiti metabolizam kako biste preživeli što duže na taj način. O drugim promenama neću ni krenuti da pričam ali mozete pretpostaviti da je ovaj način potpuno nezdrav i najčešće primenjivan.
Da li godine utiču na to koliko brzo možemo da postignemo rezultate vežbanjem?
Nažalost utiču itekako. Prosto, posle određenih godina menjaju se prioriteti i vaše telo drugačije funkcioniše. E, sada kada sam to rekao, odmah da vam kažem da ovo nije nikakav razlog da se ne bavite vašim telom, već je dodatni motiv da se, kako starimo, više posvećujemo svom telu. Ono treba da vam služi kraja života bez bolesti, bolova i treba da ostane funkcionalno. Ovo je u potpunosti na nama. Koristite trening snage i imaćete jake kosti, ako redovno šetate i trčite imaćete dobro srce, i tako dalje. Godine realno jesu prepreka, ali ne smeju postati izgovor!
Koliko često treba trenirati za optimalne rezultate – šta je premalo a šta previše?
Ovo je jedno od najboljih pitanja i najvecih debata koje vode najveći stručnjaci u okviru struke. Imamo mi zvanične preporuke naravno, a to je oko 150 minuta nedeljno na srčanoj frekvenci oko 65% od maksimalne srčane frekvence. Problem je što ako preterate s treningom – nije dobro, a opet ako ne vežbate – nije dobro. Bilo bi od mene jako amaterski da dam neke preporuke, osim da vam kažem da slušate svoje telo. Tri treninga nedeljno su itekako okej. Trening treba da bude pozitivno lepo iskustvo posle koga se osećate odlično. Možda nekada malo istrošeno ali već sutra odlično. Ako vas vaš trener stalno tera na više, duže, bolje i ako uvek može još, moj savet je da ga otpustite. Svako mora naći koliko njemu prija i imajte u vidu da se će ta količina menjati.
“Trening treba da bude pozitivno lepo iskustvo posle koga se osećate odlično.”
Da li je cilj samo izgledati lepše ili vežbanje donosi neke druge dobrobiti mamama koje im mogu olakšati život?
Meni je s mojim klijentkinjama lično to poslednji cilj, a jako lepa nuspojava. Ljudi naravno treba da izgledaju dobro, ali trening je toliko toga više. Mame, pre svega je bitno da ste pozitivne i raspoložene za vase najmlađe. Treningom lučimo dopamin (hormon zadovoljstva), takođe luče se još mnogi hormoni koji pozitivno utiču na zdravlje. Da ne pričam o tome koliko trening može pomoći s fizičke strane. Kolica treba spustiti niz stepenice, dete nositi, utešiti, obaviti nabavku sa sve detetom… Po meni, sve drugo što se treningom postiže je dvadeset mesta iznad samog izgleda.
Mnoge žene se fokusiraju samo na jedan deo tela koji žele da poprave – žele da opet imaju ravan stomak ili da podignu zadnjicu ili skinu celulit, pa rade isključivo jedan tip vežbi. Da li je to pristup koji može imati efekta?
Ne može. Napravićete problem i disbalans. Ravan stomak se pre svega ne postiže trbušnjacima a celulit se ne skida tako što se radi samo ta jedna particija. Dobro izbalansiran i pametno osmišljen trening je neophodan. Iz ovog razloga stalno savetujem da se za trenera biraju stručna lica a ne instagram influenseri. Kad odete kod zubara tražite li mu da vam izbeli zube a da ne pogleda da li su zdravi i ima li ozbiljnih problema s nekim od njih? Tako je i ovde – ne može se vežbama za stomak zamaskirati sve ono što možemo popraviti u pozadini.
Zbog nedostatka vremena, neke žene se odlučuju da vežbaju kod kuće uz pomoć video uputstva sa interneta. Koje su potencijalne mane takvog samostalnog rada?
To sada varira naravno od programa koji prate. Ima i dobrih ali ima i loših. Mane takvih programa su što su oni pravljeni za mase, uz ograničeno koršćenje rekvizita. Nema nikakvog indivindualnog pristupa, vec hajmo svi danas trbušnjake a suitra sklekove. Trening je trening ako se ode na mesto gde se trenira. Nemam ništa rotiv vežbanja kod kuće i imam razumevanja, ali ovde opet dolazimo do toga – šta su vam prioriteti? Ne možete da izdvojite tri puta nedeljno po 45 minuta da odete negde na trening? To je ono što je problem.
Neke žene se odlučuju da redovno idu na trčenje, može li se isključivo kardio vežbama postići fizička transformacija?
Može se postici jako dobra transformacija ali nepotpuna. Trčanje je samo deo priče. Pritom lično nisam ogroman ljubitelj trčanja za svoje klijente, jer niko ni ne zna pravilno da trči. Znate li šta se dešava kada neko ko ne zna pravilno da trči i verovatno je malo nabacio masnoća krene s programom trčanja? Krenu da bole kolena, odmicači u zglobu kuka se stegnu, leđa krenu da bole… Trčanje kao suplement celokupnom programu je po meni okej, ali kao samostalna aktivnost nije idealna.
Da li uz početak redovnog vežbanja treba uvesti i neke suplemente u ishranu radi boljih rezultata?
Moje mišljenje je da je to pod obavezno. Nutricionisti se obično ne slože sa mnom već savetuju zdravu ishranu kako bi se unelo sve što je telu potrebno. Potpuno ih podržavam, ali ko nama moze garantovati da mi unosimo sve, makar se hranili i savrseno? Kako da znamo da krompir koji sam kupio i koji je odgajan u Leskovcu ima isto kalijuma kao i krompir koji sam kupio juče iz Sombora? Nutritivne reference su reference i ništa više. Kada bi se hrana gajila kroz ustaljena pravila na plodnim zemljištima sa recikliranjem na svakih 5 sezona, onda bih rekao – ne treba. Ali naše telo funkcioniše na određeni način samo ako ima minerale i vitamine koji se zbog masovne proizvodnje sve manje nalaze u hrani.
“Ono što treba pribliziti našim ženama srednjih godina je ova tema o treningu, koji je istinski ona pilula mladosti koju svi traže.”
Postoji li starosna granica za započinjanje vežbanja i mogu li žene u srednjim godinama i starije da ostvaruju napredak redovnim vežbanjem?
Granica ne postoji. Svako godine su odlične godine za početak. Ono što treba pribliziti našim ženama srednjih godina je ova tema o treningu, koji je istinski ona pilula mladosti koju svi traže. Fontana mladosti i zdravlja u stvari nije fontana, već su to trening, ishrana, san, disanje, stanje svesti itd… Nikada nije kasno a uvek korisno. Moj savet za sve majke, bake, tetke, strine je redovna trenažna aktivnost.
Razgovarala: Jovana Papan
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: MAMINO ZDRAVLJE
Kako da za pet minuta procenite u kakvom su stanju vaši mišići karličnog dna
Većina žena se sa time da uopšte postoje neki mišići karličnog dna i da na njima treba raditi, susreće u trudnoći. Pre toga retko ko uopšte razmišlja o njima, što...
Kako da smršate i uspostavite balans hormona? Doktorka sa Harvarda otkriva…
Doktorka Sara Gotfrid, stručnjak za hormone i profesorka na Harvard Univerzitetu, objašnjava kako hormonska neravnoteža sprečava gubitak...
Za bolju otpornost tokom pandemije bar 150 minuta vežbe sedmično
Preporučuje se da deca i adolescenti imaju prosečno sat svakodnevne telesne aktivnosti. Trudnicama i majkama nakon porođaja preporučuje se od 150 do 300 minuta umerene do snažne fizičke aktivnosti nedeljno,...
Anksioznost i hormoni
Anksioznost je emocija sa kojom se većina ljudi susreće s vremena na vreme. Očekivano je u određenoj meri osećati se anksiozno, na primer, pri odlasku na razgovor za posao, na...
Nema komentara.