Kako reagovati u situacijama kada mališan odbija da jede?
Razmislite o tome da je možda došlo vreme da sedi za istim stolom sa vama dok ručate. Skinite plato sa njegove stolice za hranjenje i podesite visinu tako da može da jede sa kuhinjskog stola ili ga jednostavo stavite u istu stolicu kao što je i vaša. Dete u roditeljima vidi uzore i želi da sve što radi, radi isto onako kako to oni rade.
Ako se igra svojom omiljenom igračkom, loptom, lego kockama itd., sačekajte da igru privede kraju pa ga tek onda odvedite za sto. Jer deci hrana uglavnom nije dovoljno dobar razlog za prekidanje igre i zabave.
Ako mališan ne želi da pojede ceo obrok, nemojte insistirati na tome. Možda nije dovoljno gladan. Njegovi organi za varenje su još mali i dete se zato brzo zasiti. Nedovršenu porciju mu ponudite malo kasnije. Prema istaživanjima, deca u trećoj godini života više vole da imaju manje obimne, ali česte obroke. Hranu ostavite negde na dohvat ruke, a dete će kada dobro ogladni sigurno prići i pojesti obrok samo.
Uvek mu dajte isto ono što nije odjednom htelo da pojede. Nemojte ići linijom manjeg otpora, pa ako na primer neće da jede povrće vi mu dajete smoki, viršle ili neku drugu hranu koju voli. To je najgore što možete uraditi, jer tako kod deteta razvijate loše navike i odvraćate ga od toliko važne zdrave hrane. I nikako ga nemojte prisiljavati da jede, jer će zbog lošeg prethodnog iskustva steći averziju prema određenoj hrani.
Kada pripremate hranu pozovite dete da vam „pomaže“, neka bude i ono aktivno u kuhinji. To će u njemu jačati želju za raznovrsnom hranom.