Kakav program biraju najsrećniji ljudi

Koliko ono što gledamo i čemu se izlažemo utiče na naše raspoloženje? Stručnjaci kažu - veoma!

Ako je verovati istraživačima, i ako niste tip ličnosti da provodite vreme napolju, pomoćiće i gledanje dokumentaraca o prirodi da biste se bolje osećali.

Studija iz 2017. koju je na Kalifornijskom univerzitetu Berkli sproveo profesor psihologije Dašer Keltner istraživao je veze između programiranja prirode i uticaja koje ono ima na dobrobit i raspoloženje ljudi. Istraživanje je pokazalo da gledanje slika u prirodi — čak i u kratkom vremenskom periodu — dovodi do porasta pozitivnih emocija i opadanja negativnih emocija.

- Advertisement -

Dakle, u osnovi gledanje programa o prirodi uči naš mozak kako da budemo srećni i zdraviji, a istovremeno smanjujemo loša osećanja kao što su anksioznost, stres i strah.

Foto: Canva

Globalni projekat je uključio preko 7.500 učesnika, kao i pregled više drugih studija koje su ispitivale odnos između prirode i sreće i zdravlja ljudi. Tim je takođe koristio specijalnu tehnologiju za prepoznavanje emocija da vidi odgovore gledalaca na video snimke.

Prema profesoru Keltneru, promene u emocijama koje su otkrivene u studiji kao rezultat gledanja neke prirodnjačke serije su značajne jer znamo da su čuđenje i zadovoljstvo temelji ljudske sreće, prenosi Your tango.

Izvor: RTS.rs

spot_img
spot_img

Najnovije

Gabor Mate: Kako povratiti svoju decu

Svakom roditelju koji želi da zadrži dete ili povrati „izgubljeno“, savetuje: „Procenite kako arhitektura vašeg života podržava tu nameru“.

Oslobodite se stresa – praktične vežbe za celu porodicu

Dobra mama je ona mama kojoj je dobro. Ali, kako to postići uz sve obaveze, stresove, žurbu? Naučite kako da budete dobro, zbog vas i zbog vaše dece.

Vodič za gaming za roditelje

U savremenom digitalnom dobu, video igre su postale neizostavan deo odrastanja, donoseći deci ne samo zabavu, već i prilike za učenje, socijalizaciju i razvoj različitih veština.

Dr Đurić: Roditeljstvo je lako, treba samo voleti decu

Pustite šta kažu šareni časopisi, portfoliji skupih igračaka, reklame za aktivnosti na koje „sad sva deca treba da idu“ i kurikulumi privatnih škola za decu od 6 meseci…

Uticaj sredinskih faktora, vaspitanja i kulture na razvoj

Da bi se pozitivno odrazilo na razvoj i predstavljalo podršku, vaspitanje treba da se odvija uz najveće uvažavanje dečjih potreba, težnji i interesovanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img