Kakav program biraju najsrećniji ljudi

Koliko ono što gledamo i čemu se izlažemo utiče na naše raspoloženje? Stručnjaci kažu - veoma!

Ako je verovati istraživačima, i ako niste tip ličnosti da provodite vreme napolju, pomoćiće i gledanje dokumentaraca o prirodi da biste se bolje osećali.

Studija iz 2017. koju je na Kalifornijskom univerzitetu Berkli sproveo profesor psihologije Dašer Keltner istraživao je veze između programiranja prirode i uticaja koje ono ima na dobrobit i raspoloženje ljudi. Istraživanje je pokazalo da gledanje slika u prirodi — čak i u kratkom vremenskom periodu — dovodi do porasta pozitivnih emocija i opadanja negativnih emocija.

- Advertisement -

Dakle, u osnovi gledanje programa o prirodi uči naš mozak kako da budemo srećni i zdraviji, a istovremeno smanjujemo loša osećanja kao što su anksioznost, stres i strah.

Foto: Canva

Globalni projekat je uključio preko 7.500 učesnika, kao i pregled više drugih studija koje su ispitivale odnos između prirode i sreće i zdravlja ljudi. Tim je takođe koristio specijalnu tehnologiju za prepoznavanje emocija da vidi odgovore gledalaca na video snimke.

Prema profesoru Keltneru, promene u emocijama koje su otkrivene u studiji kao rezultat gledanja neke prirodnjačke serije su značajne jer znamo da su čuđenje i zadovoljstvo temelji ljudske sreće, prenosi Your tango.

Izvor: RTS.rs

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img