Kako da bolje pripremite svoje dete za život

Bilo bi poželjno da naša deca budu pripremljena i na one loše strane života, kao što je nepravda, gubitak voljenih osoba ili bilo koja druga teška situacija.

Kako pripremiti dete za život? Kako da ga sa jedne strane zaštitimo onoliko koliko je potrebno, a sa druge strane ga pustimo kako bi bilo dovoljno spremno da se suoči sa pravim životom?

15 zlatnih pravila vaspitanja psihologa Julije Hipenrejter

Pomirite se sa činjenicom da je nemoguće zaštiti dete od svake potencijalno teške i opasne situacije. Život je nepredvidiv i kada smo se rodili, niko nam nije obećao da će nam život biti apsolutno siguran. Zbog toga, iako zauzimate zaštitnički stav prema svom detetu, to vam neće biti garancija da ćete ga uvek “spasiti”. Onog trenutka kada prihvatite ovu istinu, nećete stvarati ni sebi, ni svom detetu pritisak i tenziju koja će ga sputavati da upoznaje svet oko sebe. Kada dete oseti da ste vi rasterećeni, biće vam zahvalno, i preuzeće brigu o samom sebi mnogo lakše.
Koliko god vi želeli da vaše dete ne pati, ne mora da znači da će ta vaša dobronamerna želja biti ispunjena. Ono će imati mnogo situacija u kojima će osećati tugu ili povređenost. Nekad će biti gladno, a vi nećete iz nekog razloga moći odmah da ga nahranite, pa će morati da se strpi. Možda će se zaljubiti, a ljubav mu neće biti uzvraćena. Možda će izgubiti neku voljenu osobi zbog čega će ta patnja trajati duže i određeno vreme će biti teško. Pustite vaše dete da oseti težinu tih situacija i objasnite mu da je to deo života. To će mu pomoći da se bolje suoči sa neprijatnim i teškim situacijama kad poraste.

„Pomirite se sa činjenicom da je nemoguće zaštiti dete od svake potencijalno teške i opasne situacije. Život je nepredvidiv i kada smo se rodili, niko nam nije obećao da će nam život biti apsolutno siguran.“

- Advertisement -

Budite odrasla osoba i pokušajte da prihvatite nepravdu kao deo života, ali podsetite sebe na situacije kada su ljudi i svet bili pravedni prema Vama. Kada to shvatite, lakše ćete naučiti svoje dete da je lepota života upravo u toj salati koju on servira, i vama, i vašem detetu. Nekada će biti ljut na druga koji mu je polomio igračku, a nekad će taj drug da mu se izvini za učinjenu štetu, I tada će prijateljstvo među njima postati jako i dugotrajno. Svakako, iz svake loše situacije je moguće naučiti nešto novo što će nam kasnije koristiti.
Život je pun prelepih trenutaka i sreće, ali je isto tako i sumoran. Kada je loš dan ili deo godine, možemo osećati i tugu, i ljutnju,i povređenost, i zavist prema drugima, i ljubomoru prema svom partneru. Pomirite se sa tim da ste čovek i da su i negativna osećanja potpuno ljudska. Kada vaše dete oseti to kod vas, i ono će lakše prihvatati ta negativna osećanja koja niko ne voli, ali su regularnost u našim životima. Ona traju neko vreme, ali i prolaze.
Iako ste roditelj, iako želite da budete savršeni za svoje dete, vi ste opet samo čovek i nekad pogrešite, čak napravite i “krucijalnu” grešku. Kroz svoje primere, učite svoje dete da prihvati sebe kao osobu koja može da pogreši, ali može i da se ispravi. Ukazujte mu na to da i drugi mogu da pogreše, i da bi bilo dobro za njega da prihvate druge onakve kakvi jesu, bez osuđivanja njihovih postupaka.

Na ovaj način, gajićete dete koje je svesno postojanja životnih patnji, spremnije je da se suoči sa njima, ali u isto vreme zna da je život pun radosti i sreće, i ostaće realni optimista bez obzira na nedaće koje mogu da ga pogode.

 

Izvor: Koucing za roditelje

Samopouzdanje: Priroda protiv vaspitanja

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img