Kao rezultat toga deca će se osećati kao da njihovi roditelji nisu zadovoljni s njima.

Odustajanje od savršenstva
Postoji način da se prekine krug i zaštite deca, ali za perfekcioniste to u početku može biti „prevelik zalogaj“. Ako se želite prilagoditi stvarnom svetu roditeljstva, važno je da odustanete od nekih svojih ranijih uverenja i spustite kriterijume. Kad jednom ostavite ideju da budete savršeni svo vreme, bićete puno sretniji, a i vaša deca takođe. Poznata je izreka: “Srećniji roditelji, srećnija deca!”.
Za roditelje koji su „zaglavili“ u svom perfekcionizmu, upravo im deca pružaju priliku da se izgrade i promene. Ona mogu pružiti životno iskustvo kroz koje smo jednostavno prisiljeni odustati od pomisli da sve možemo savršeno napraviti. A kako će deca reagovati kad roditelji prestanu kontrolisati same sebe i svoju decu svo vreme? Dobiće priliku da jednostavno budu ono što i jesu. I ujedno će biti sigurnija u sebe, ne samo zato što vide da su njihovi roditelji zadovoljniji njima, već zato što im je dozvoljeno da sami donose odluke, što im pokazuju da im se veruje, što je glavni ključ za samopoštovanje. Što je još važnije, odustajanje od prevelikih očekivanja daje roditeljima priliku da nauče decu jednu od najvažnijih lekcija – ljudski je grešiti. Prihvatati i voleti sebe sa svojim nesavršenostima predstavlja srž samopoštovanja i dobre slike o sebi.
Roditelji perfekcionisti mogu sprečiti da im deca ne krenu njihovim stopama. Ovi znakovi mogu vam pomoći da prepoznate da li je vaše dete na putu da postane perfekcionista:
– Je li vaše dete vrlo uredno? Postaje li vrlo uzrujano u okruženju koje je neuredno ili neorganizovano?
– Ponaša li se kao da mora savršeno obaviti zadatke da bi vam udovoljilo?
– Pridaje li prevelik značaj detaljima u svom radu? Npr. stalno briše rečenicu i ponovo je piše dok god je ne napiše tačno?
– Kritikuje li često svoje prijatelje? Ljuti li se često na svog saigrača ako pravi greške za vreme utakmice?
Da biste pomogli detetu da izbegne zamke perfekcionizma, pokušajte sa sledećim predlozima:
– Ne izražavajte ljubav samo kad dete ostvari postignuće. Pokažite detetu ljubav i onda kad ne uspe zavezati pertle, sagraditi divnu lego kuću ili kad ne postigne odlučujući go na utakmici.
– Pohvalite trud, a ne rezultat. Ako se vaše dete pravi na audiciju za predstavu, a ne dobije ulogu pohvalite ga zbog uloženog truda.
– Pružite dobar primer. Neka vaše dete vidi da se borite, rešavate probleme i prihvatate sebe i kad niste savršeni ili kad pogrešite.
– Pokažite kako da toleriše nered. Pomozite mu da se suoči s neurednim okruženjem objašnjavajući da je s vremena na vreme u redu da neke stvari budu neuredne.
– Smejte se s detetom, našalite se na račun “grešaka”, pomozite mu da ih posmatra na novi način, kao priliku za učenje.
– Budite što opušteniji, koristite prilike za odmor, relaksaciju, odlaske u prirodu, fizičke aktivnosti bez takičenja, pokušajte ne razgovarati o dnevnim napetostima na poslu dok ste kod kuće.
– Ne procenjujte druge na osnovu uspeha, neka dete od vas nauči prihvatati ljude, a da ih deli na dobre i loše, na više i manje vredne.
– Ne ispitujte svaki dan za ocene i domaće zadatke – neka vaše raspoloženje ne zavisi od detetovih ocena. Ne izražavajte licem i rečima nezadovoljstvo svaki put kad dete dobije ocenu manju od one koju biste želeli.
– Ne kupujte skupe poklone i nemojte davati nagrade za svako detetovo postignuće. Neka dete uživa u samoj aktivnosti i sopstvenom uspehu, a da ne zavisi od nagrade.
– Ne upoređujte dete s drugom decom i njihovim uspesima.
I zapamtite: Ako budete prestrogi prema sebi, to može štetiti vašem detetu.
Izvor: Knjiga Odgajam li dobro svoje dete, prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander i Ana Karlović
Izvor: Roditelji.me
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Biljana Vasić: Eksterno blamiranje – i kako sam prvi put u životu dobila dvojku u školi u kojoj radim!
Najviši nivo provere za prosvetnog radnika je eksterna evaluacija. Kod nas sve mora da se zove napadno pametno i sa stranim prizvukom i oduvek se pitam zašto se nisu krstili...
Dr Vladimir Đurić: Kad na kasi vidiš nekoga sa 3 Kinder jajeta u korpi ko je shvatio istine važnije od svih
Da mi popravi dan... Da se nasmešim... I da znam... I koliko unuka ima... I koji je dan u nedelji... Tri puta kinder jaje... Tri puta haribo medvedici... Tri puta...
Dr Danijela Budiša Ubović: Šta ako smo bili “upotrebljeno dete”?
Dete će pristati na sve da bi se povezalo sa roditeljima. Ako je jedini način povezivanja služenje njihovim potrebama, i to je prihvatljivo. Jer je povezanost važna za opstanak, kao...
Dr Vladimir Đurić: Neki ljudi će kasniti samo kod nas, a nikad na aerodrom – i to dosta govori o njima!
Aerodromi nemaju nikakav problem sa ljudima koji kasne. Niti ih zanimaju njihovi razlozi, objašnjenja i alibiji… Niti to kakvi su oni kao ljudi, kakve su im crte ličnosti i navike....
Nema komentara.