Nova studija pokazala je da neformalno opušteno muziciranje sa malom decom može bagotvornije delovati na njihov razvoj čak i nego – čitanje.

Zaboravite na sve čemu nas savetuju stručnjaci za roditeljstvo. Na sve te Ajnšajn efekte i Mocart radionice za bebe. Ne zatrpavajte dečiju sobu bibliotekom i ne grickajte nokte što vaš trogodišnjak još uvek ne svira violinu.
Ključ razvoja dečije inteligencije zaista leži u muzici, ali za to vam nisu potrebni milioni, časovi muzike još od porodilišta i sve ono što ste planirali da kupite u te svrhe.
Umesto toga, pokušajte da izmišljate pesme sa malim detetom, ili, ako vam to ne ide od ruke, makar pevajte i recitujte već postojeće. Nova studija pokazala je da neformalno opušteno muziciranje sa malom decom može bagotvornije delovati na njihov razvoj čak i nego – čitanje.
Pročitajte i: Učenje muzike – zašto i kako početi?
Razmatrajući podatke dobijene iz studije u koju je bilo uključeno više od 3.000 dece, tim sa Univerziteta Kvinslend je istraživao uticaj neformalnog muzičkog obrazovanja kod kuće, u porodicama sa veoma malom decom, na kasniji kognitivni i socijalno-emocionalni razvoj. Otkrili su da neobavezno muziciranje kod kuće u uzrastu od dve i tri godine može dovesti do lakšeg savladavanja čitanja i računanja, boljeg držanja pažnje i vladanja emocijama.
Merenjem uticaja muzike i čitanja, odvojeno i zajedno, istraživači su zaključili da je čak veća dobrobit od neformalne muzičke nego od zajedničkog čitanja knjiga, naročito po pitanju ponašanja u društvu, držanja pažnje, a u manjoj, ali i dalje značajanoj meri – i glede lakoće baratanja brojevima.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Harvardsko istraživanje otkriva šta roditelji mentalno jake i otporne dece rade drugačije
Naučnici sa Odseka za pedagogiju Univerziteta Harvard sproveli su 2020. godine nacionalno istraživanje o roditeljstvu. Ono što je studija pokazala je da jedan određeni stil roditeljstva oštećuje samopouzdanje i samopoštovanje...
Dečiji psiholog savetuje kako da pomognete anksioznom detetu
Dr Robert D. Fridberg je klinički psiholog i profesor univerziteta Palo Alto, kao i direktor Pedijatrijskog centra za bihejvijoralnu zdravstvenu pomoć. Ovo su njegovi saveti roditeljima čija deca pate od...
Stilovi emotivne vezanosti obično ostaju konstanta naših života
Teorija emotivne vezanosti opisuje ishode različitih obrazaca afektivne regulacije između roditelja i deteta. Za svakoga od nas određeni izvestan ishod ili ,,model stila emotivne vezanosti" obično ostaje konstanta celog života....
Stid kod deteta nastaje zbog izneverenog očekivanja da će od roditelja dobiti potrebnu povezanost
Priča o prototipskom stidu počinje u određeno doba detetovog razvoja, koji teorija objektnih odnosa opisuje kao „vežbanje", doba kada je detetovo grandiozno uzbuđenje zbog otkrića i veština na vrhuncu, te...
Nema komentara.