Zaboravite na sve čemu nas savetuju stručnjaci za roditeljstvo. Na sve te Ajnšajn efekte i Mocart radionice za bebe. Ne zatrpavajte dečiju sobu bibliotekom i ne grickajte nokte što vaš trogodišnjak još uvek ne svira violinu.
Ključ razvoja dečije inteligencije zaista leži u muzici, ali za to vam nisu potrebni milioni, časovi muzike još od porodilišta i sve ono što ste planirali da kupite u te svrhe.
Umesto toga, pokušajte da izmišljate pesme sa malim detetom, ili, ako vam to ne ide od ruke, makar pevajte i recitujte već postojeće. Nova studija pokazala je da neformalno opušteno muziciranje sa malom decom može bagotvornije delovati na njihov razvoj čak i nego – čitanje.
Pročitajte i: Učenje muzike – zašto i kako početi?
Razmatrajući podatke dobijene iz studije u koju je bilo uključeno više od 3.000 dece, tim sa Univerziteta Kvinslend je istraživao uticaj neformalnog muzičkog obrazovanja kod kuće, u porodicama sa veoma malom decom, na kasniji kognitivni i socijalno-emocionalni razvoj. Otkrili su da neobavezno muziciranje kod kuće u uzrastu od dve i tri godine može dovesti do lakšeg savladavanja čitanja i računanja, boljeg držanja pažnje i vladanja emocijama.
Merenjem uticaja muzike i čitanja, odvojeno i zajedno, istraživači su zaključili da je čak veća dobrobit od neformalne muzičke nego od zajedničkog čitanja knjiga, naročito po pitanju ponašanja u društvu, držanja pažnje, a u manjoj, ali i dalje značajanoj meri – i glede lakoće baratanja brojevima.