Da li dete treba da se pripremi za savladavanje tehnike čitanja i pisanja pre upisa u školu?

Priprema deteta za savladavanje veštine čitanja i pisanja je važna ne samo zbog samog početka škole, već i zbog toga što se razvijaju osnovne kognitivne veštine koje će im pomoći da lakše savladaju školske zadatke.

O tome kako priprema za čitanje i pisanje i savladavanje prvih koraka ka tom putu utiče na decu u razvojnom smislu, ali i kako da se ovaj proces započne kod kuće, pričali smo sa logopedom Divnom Vukašinović.

Divna Vukašinović, logoped

Zašto je važna priprema za učenje čitanja i pisanja pre početka škole?

Moja iskustva u radu sa decom pokazuju da deca koja su se pripremala za čitanje i pisanje pre nego što su krenula u školu imaju mnogo više samopouzdanja i bolje se snalaze u izazovima koji se pojavljuju tokom prvog razreda.

- Advertisement -

Priprema ne znači da treba da nauče da čitaju i pišu, već je potrebno da imaju osnove za čitanje i pisanje.

Koje su to osnove koje bi dete trebalo da savlada pre učenja čitanja i pisanja?

Razumevanje slova i glasova

Zamislite da vaše dete polazi u školu i već zna da prepozna slova i glasove povezane sa njima. Na primer, ako mu pokazujete slovo „A“, ono će znati da kaže „a“ i povezati ga sa nekom rečju, kao što je „avion“.

Ovo omogućava detetu da lakše razume proces čitanja, jer čitanje nije ništa drugo do povezivanje glasova sa slovima i slaganje istih u reči.

Bitno je da dete razume da se reč AVION sastoji od 5 glasova a v i o n (ako sluša izgovor), ili slova A V I O N kad se reč napiše.

- Advertisement -

Pisanje

Slično tome, ukoliko dete uči da drži olovku pravilno i vežba osnovne grafomotorne veštine, biće spremnije da nauči da piše slova.

To znači da neće imati problema sa formiranjem slova i brojeva, a time i sa pisanjem u školi.


Pročitajte i: Prvi put kod logopeda: Šta roditelji mogu očekivati od procene i kako se postavlja dijagnoza vezana za kašnjenje u govoru?


Pre polaska u školu potrebno je da dete nauči pravilno da drži olovku. Preporuka roditeljima je da kupe olovke u trouglastog oblika, koje su lake za drzanje.

Kako se pripremati kod kuće?

Važno je da roditelji koristite igre i svakodnevne aktivnosti koje prirodno podstiču razvoj ovih veština. Najbolje se uči kroz igru. Motivisano dete će mnogo lakše usvajati nova znanja, pogotovo ako mu je način usvajanja istih prilagođen i zanimljiv.

Evo nekoliko konkretnijih saveta i primera koje možete primeniti kod kuće:

- Advertisement -

1. Igra sa slovima i glasovima

Jedan od najboljih načina za vežbanje prepoznavanja slova i glasova je korišćenje kartica sa slovima.

Foto: Privatna arhiva/Divna Vukašinović

Na karticama možete imati sliku i slovo koje se odnosi na tu sliku. Na primer, kartica sa „A“ može imati sliku „automobila“. Zajedno sa detetom, možete glasno izgovarati glasove, kao što je „a-a-automobil” što pomaže detetu da poveže slovo sa glasom.

Primer aktivnosti:

Dok ste u autu ili šetate igrajte igru sa detetom na slovo na slovo

Igrajte igru “poveži slovo i sliku” – na karticama ispišite sva slova azbuke. Napravite što više kartica koje počinju istim slovima. Na primer slovo “A” sa karticama na kojima su AUTO, AVION,ANANAS, AVOKADO. Dete treba ispod slova A da postavi sve kartice koje počinju na slovo A.

Igrajte igru „koje slovo nedostaje?“ – Ispod različitih slika napišite prazan prostor za svako slovo koje treba da dopuni. Na primer, slika auta sa praznim mestom „_uto“, a dete treba da pogodi da je „A“ ispravno slovo. Ova igra podstiče decu da prepoznaju glasove i povezuju ih sa slovima.

Foto: Privatna arhiva/Divna Vukašinović

2. Vežbe sa grafomotoričkim veštinama

Grafomotorika je osnova za pravilno pisanje.

Na primer, deca mogu crtati linije, krugove, kvadrate i druge oblike pre nego što počnu da pišu slova. Takođe, možete koristiti pesak, brašno ili čak šarene flomastere da deca vežbaju oblike, linije i pravilno držanje olovke.


Pročitajte i: Logoped: Budite roditelj koji sluša da biste mogli da reagujete na vreme


Primer aktivnosti:

Stavite papir na prozorsko staklo i neka dete crta olovkom. Ova vežba pomaže deci da pravilno razvijaju finu motoriku i da nauče kako da drže olovku na ispravan način.

Takođe možete koristiti plastelin za pravljenje slova i brojeva. Dete može oblikovati plastelin u oblike slova, što će mu pomoći da vizualizuje kako izgleda svako slovo.

Dete može u pesku ili kukuruznom brašnu sa tri prsta (palace, kaziprst, srednji prst – položaj najsličniji onom koji će imati dok drži olovku) da crta odgovarajuće oblike ili linije.

3. Bogaćenje rečnika kroz igru

Čitanje i pisanje su povezani sa bogatim rečnikom. Važno je da vaše dete svakodnevno uči nove reči. Možete koristiti kartice sa slikama i rečima da biste proširili rečnik. Pored toga, pričanje priča i interakcija sa detetom kroz pitanja i odgovore takođe pomaže da dete razvije veštine govora koje su povezane sa čitanjem.

Primer aktivnosti:

Kroz svakodnevne razgovore pitajte dete o stvarima koje vidi oko sebe. Na primer, kada idete u šetnju, pitajte ga: „Koja je to životinja? Kako ona izgleda? Šta ona radi?“ Na taj način razvijate vokabular i povezanost između reči i stvarnosti.

Foto: Privatna arhiva/Divna Vukašinović

4. Čitanje i čitanje zajedno

Jedan od najvažnijih koraka u pripremi za čitanje je čitanje knjiga zajedno. Počnite sa knjigama koje imaju velike slike i male tekstove. Tokom čitanja, pratite prstom svaku reč i izgovarajte je naglas. To pomaže detetu da prepozna reči, ali i da se navikne na ritam i strukturu teksta. Razgledanje slika u slikovnicama i knjigama, kao i prepričavanje pročitane priče je korisno za bogaćenje rečnika dece.

Primer aktivnosti:

Igra „Koja reč nedostaje?“: Izaberite jednostavnu knjigu, a zatim zaustavite pri čitanju i pitajte dete da pogodi koja reč nedostaje u rečenici, oslanjajući se na slike koje vidi. Na primer: „Pas je ___________“.

Priprema deteta za čitanje i pisanje pre škole nije samo korisna, već je i zabavna. Kroz svakodnevne aktivnosti, igre i razgovore možete podstaći razvoj ključnih veština koje će vašem detetu pomoći da se lakše snađe u prvom razredu i da se oslobodi straha od školskih zadataka. Ne morate previše brinuti – zabavite se i učite zajedno!

Pokušajte da primenite ove aktivnosti kod kuće i pružite svom detetu sigurno i podržavajuće okruženje za razvoj svih potrebnih veština. A ako želite da vašem detetu omogućite dodatnu podršku u razvoju čitanja i pisanja, naša grupna radionica u Razvojnom centru Faktor je savršeno mesto za njih da nauče uz zabavu i stručno vođenje od strane defektologa i logopeda.

Autor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img