U KC Vojvodine uveliko zakazuje preglede, a u Višegradskoj već primaju pacijente

B. RADIVOJEVIĆ
PROGRAM vantelesne oplodnje (VTO) o trošku države nastavlja se posle dva meseca pauze zbog epidemije kovida 19, i u državnim, i u privatnim klinikama. Komisije za VTO počele su da rade u najvećem broju slučajeva, a one koje još nisu počeće, kako kažu u RFZO, najkasnije do 1. juna. Komisija, recimo u KC Vojvodine, uveliko zakazuje preglede, a u Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj već primaju pacijente na odeljenje za VTO.
Zbog obustavljanja ovog programa na početku epidemije neće biti oštećene ni žene koje su u vreme vanrednih okolnosti napunile 42 godine i tako prešle starosnu granicu za ovaj postupak o trošku države.
– Te žene ne treba da brinu, jer i one sada mogu da se prijave za postupak – kaže dr Ivana Đunisijević iz RFZO. – Važno je samo da se lekarskoj komisiji u filijalama Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje prijave u roku od mesec dana od ukidanja vanrednog stanja.
To praktično znači da je njima za prijavu ostalo nešto manje od dve nedelje, s obzirom na to da je vanredno stanje ukinuto 6. maja. Program se nastavlja u svih šest državnih klinika – u KC Srbije, GAK “Narodni front”, KC Kragujevac, KC Niš, Opštoj bolnici u Valjevu, KC Vojvodina i u 12 privatnih ustanova.
– Važenje ocene lekarske komisije RFZO sa kojom se ide pred komisiju u zdravstvenoj ustanovi produženo je – kaže Ivana Đunisijević. – Rok je bio da se sa tom ocenom najkasnije za tri meseca jave komisiji u zdravstvenoj ustanovi, i sad je on produžen na tri meseca od ukidanja vanrednog stanja, što znači da ne treba ponovo da pribavljaju ocenu komisije RFZO.
ROK PRODUŽEN NA 18 MESECI
PRODUŽENO je sa 12 na 18 meseci i važenje odobrenja za uključivanje u postupak VTO koje daje komisija u zdravstvenoj ustanovi.
– U tom periodu žena mora da započne proceduru – objašnjava Đunisijevićeva. – Potvrda važi za samo jedan postupak. Svu papirologiju će regulisati lekarska komisija u matičnoj filijali i žene neće biti upućivane na komisiju za VTO u zdravstvenoj ustanovi.
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
“Za to vam treba veza”: Iskustvo mame Teodore iz beogradskih porodilišta
"Trudnoću sam vodila privatno, kod lekara koji je radio i u GAK Narodnom frontu. Do samog porođaja moja trudnoća je bila uredna. U 23:00h, 16. 10. u 40. nedelji počinju...
Još nema para u budžetu za sve porodilje
Piše: Katarina Đorđević U predlogu rebalansa budžeta, koji je Vlada Srbije usvojila 15. aprila, nisu predviđene pare, to jest još nisu usvojeni zahtevi da majke na porodiljskom odsustvu primaju garantovani...
Kako “popraviti” zakon koji nije rešio ključne probleme žena na porodiljskom
Pripremila Nikolina Rakić Tri godine od donošenja Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom i isto toliko duge polemike o potrebi da se izmeni. Iz resornog Ministarstva stigao je predlog...
Zašto je za bebu dobro hodanje BOSIH NOGU?
Ukoliko situacija to dozvoljava, pustite ih. Hodanje bosih nogu ima mnogo prednosti po zdravlje vašeg deteta. Da li ste čuli da...
Nema komentara.