Mala deca različito reaguju na spoljne stimulanse i različite prouzrokovače infekcija. Ukoliko budete pratili nekoliko važnih saveta, izbeći ćete česte posete lekaru, grip i prehlade i vaša deca će biti otpornija.

Medicinari će vam savetovati da terate decu da redovno peru ruke i da ih vakcinišete. Ali, da li je to sve?
Ni blizu. Da bi dečiji imunitet bio dovoljno jak da se telo odbrani od mnogih bolesti potrebna je pravilna ishrana, vežbe, redovan san, okruženje bez stresa i mnogo toga još.
Ishrana
Naravno, kao prvo, važno je šta vaše dete jede. Mnogo šećera, gaziranih sokova, slatkiša, pa i onih (zdravih, ali preslatkih) sokova mogu da “okrnje” dečiji imunitet. Jedno istraživanje Loma Linda univerziteta je pokazalo da povećan unos šećera smanjuje mogućnost belih krvnih zrnaca da se bore protiv bakterija. Šećer takođe hrani patogene bakterije u crevima, što povećava mogućnost pojave bolesti. Zato je važno da deca konzumiraju kefir i zdrave probiotike. Mnogo čiste vode ili voda sa limunom su uvek bolji od sokova punih šećera. Dajte im da jedu višnje i trešnje.
Fizička aktivnost
Provode previše vremena ispred TV-a i računara, pa i tableta. Sve je manje zabavnih igrica u dvorištu i na igralištu. Neka deca, čini se, zaboravljaju i šta je lopta. Vežbe su zaista ključne, koliko i zdrava ishrana. Vežbanjem deca, kao i odrasli, čiste organizam, jačaju krvotok, poboljšavaju cirkulaciju. Igre na otvorenom i svežem vazduhu, za vreme lepih sunčanih dana, su najbolje jer na taj način dete dobija i dodatni vitamin D.
Stres i san
I deca mogu biti pod pritiskom, kao i odrasli. Visoki ciljevi, novi zadaci u školi, pobeda tima, prvi javni nastup, zlostavljanje u školi, akne, pubertet. Sve to može uticati na pad imuniteta. Razgovarajte sa decom, ali ih ne opterećujte i ne kritikujte previše. Neka u vama uvek vide prijatelja. Naučite i kako da prepoznate stres kod deteta.
Naravno, deca će se i pored ovih mera predostrožnosti razboleti (ali, mnogo ređe) i to je sasvim normalno, a vi ćete, naravno, uvek biti tu da im pomognete.
Izvor: Stil.kurir.rs/Lifepress
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Upomoć! Dete mi je krenulo u vrtić i stalno je bolesno!
Svima se dešava: Dete počne da ide u vrtić i odjednom mu je nos neprestano slinav i ne prestaje da kašlje. Stručnjaci procenjuju da deca u proseku zakače šest infekcija...
Nema komentara.