Nacionalna laboratorija za dijagnostikovanje urođenih metaboličkih, endokrinih i drugih bolesti novorođenčadi je otvorena u Ginekološko akušerskoj klinici KCS-a u Beogradu. – Analize, koje su u inostranstvu koštale oko 400 evra, ubuduće će se raditi u našoj zemlji, o trošku RFZO-a

Najsavremenija laboratorija za otkrivanje urođenih teških bolesti kod novorođenčadi je otvorena u Kliničkom centru Srbije u Beogradu. Nacionalna laboratorija za skrining urođenih metaboličkih, endokrinih i drugih bolesti novorođenčadi smeštena je u Ginekološko-akušerskoj klinici KCS-a, a usluge će pružati bebama iz cele Srbije, pa i regiona.
Za rad u ovoj laboratoriji zaposlene su obučili stručnjaci iz Češke, koja je vodeća zemlja u oblasti otkrivanja urođenih bolesti u prvim danima života bebe.
Do sada su uzorci krvi slani na analizu u inostranstvo, što košta oko 400 evra. Već za nekoliko nedelja, po usaglašavanju propisa o sistemu kvaliteta, pretrage u Nacionalnoj laboratoriji radiće se o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, a naplaćivaće se samo analize uzoraka koji budu stizali iz inostranstva.
Direktorka Centra za medicinsku biohemiju KCS-a Sanja Stanković objasnila je da se analiza obavlja iz samo nekoliko kapi krvi novorođenčeta, koje se uzimaju iz pete. Rezultati se znaju već za dva dana.
Inače, jedno od 1.250 novorođene dece boluje od bolesti koje ne mogu da se uoče bez ovih analiza krvi. Ako lečenje ne počne odmah može doći do oštećenja organa, telesnih i psihičkih oboljenja. Upravo zato u više od 50 zemalja u svetu, kojima se sada pridružuje i Srbija, postoji praksa da se uzorci krvi za analizu bebi uzimaju dva-tri dana po rođenju.
Prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Ginekološko-akušerske klinike KCS-a, napominje da se ove analize neće obavljati bez dobijene saglasnosti roditelja.
Adaptaciju prostora u kojem je smeštena laboratorija, kao i njeno opremanje, donacijom od dva miliona evra pomogao je dr Vladan Kocić, vlasnik i direktor privatne kompanije „Superlab”. Kako je izjavio, ponosan je što je pomogao da Srbija na ovom planu bude ispred 11 zemalja u našem regionu – koje nemaju ovako savremenu laboratoriju.
Autor: Olivera Popović
Izvor: Politika
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Cybex kolica Jewels of Nature, inspirisana bubicama i šumama Amazonije
Lajt motiv Jewels of Nature, nove kolekcije...
Šta da očekujete dok čekate bebu – novo, izmenjeno i dopunjeno izdanje
Kreativni centar objavio je novo, od korice do korice izmenjeno i dopunjeno izdanje detaljnog i sveobuhvatnog vodiča kroz trudnoću Šta da očekujete dok čekate bebu autorke Hajdi Murkof. U ovoj...
Porazne statistike: Ovog januara 600 beba manje
Sve nade demografa da će zabrana kretanja i život u kućnom karantinu, uvedenom zbog pandemije virusa korona u martu i aprilu prošle godine, dovesti do bebi-buma srušene su najnovijim podacima...
‘Imam bebu od sedam meseci i veganče je od rođenja’: Priča majke iz Srbije koja je izazvala burne reakcije na mrežama
Broj vegana je u porastu širom sveta. Mnogi od njih i decu od rođenja pokušavaju da vaspitaju kao vegane, dok neki lekari upozoravaju da je to težak, praktično nemoguć zadatak...
Nema komentara.