Kajsije su još jedan veliki izvor hrane za bebe i decu. Kao i u slučaju nekoliko drugih vrsta voća, kajsije za bebe možete obično uvesti u rasponu od 6 meseci starosti.

Kajsije, naučno poznate kao Prunus armeniaca, su mali koštunjavi plodovi koji liče na usko povezane breskve ili šljive. One imaju meko, sočno meso ispod tanke spoljašnje kože. U sredini kajsije je velika koštica, koja zapravo nije jestiva (iako se smatra da su koštice kajsije odličan prirodni lek protiv raka). Kajsije su obično žute ili narandžaste, sa blagim primesama crvene boje na jednoj strani.
Naučno ime kajsije potiče iz Jermenije, odakle većina naučnika veruje da kajsije potiču. Međutim, one su takođe bile prisutne u antičkoj Grčkoj i Rimu, i mnogi drugi stručnjaci tvrde da se originalni uzgoj kajsija desio u Indiji pre više od 3.000 godina. Uprkos njihovom spornom poreklu, jedno je sigurno – kajsije su neverovatno dobre za zdravlje!
Kajsije se mogu konzumirati direktno kao sveže ili se mogu osušiti i zatim se jedu kao suve kajsije. Takođe se koriste u pripremi raznih sokova, džemova i želea.
Ulje kajsije se takođe može dobiti od njene koštice, a predstavlja moćno ulje koje ima dosta važnih uticaja na zdravlje.
Kajsije su još jedan veliki izvor hrane za bebe i decu. Kao i u slučaju nekoliko drugih vrsta voća, kajsije za bebe možete obično uvesti u rasponu od 6 meseci starosti.
Ako ćete koristiti suve kajsije za bebe i decu, pokušajte da pronađete one koje ne sadrže sulfite, kao što je sumpor dioksid (gas koji se koristi za izbeljivanje suvih kajsija i predstavlja alergen).
Hrana koja se dobro meša sa kajsijama:
- pirinač, ovas, ječam i mešovite žitarice za bebu
- banane
- avokado
- borovnice
- kruške
- breskve
- slatki krompir
- šargarepa
- tikvice
- piletina
- govedina
Piletina i pirinač sa kajsijama (za bebe 8-10 meseci)
Sastojci:
- 1/2 šolje pirinča
- 2 šolje vode
- 1/4 šolje kajsija – narezanih na manje kockice
- 1 pileće grudi bez kostiju
Priprema:
Pomešajte sve navedene sastojke u šerpi. Kuvati na srednje-laganoj vatri 30 minuta ili dok pirinač ne postane mekan i pomalo kašast.
Izvadite pileće grudi i isecite ih na male komade, pa vratite nazad u šerpu.
Dodajte još vode po potrebi i mešajte često da se ne zalepi za posudu, a možete dodavati još mleka ili vode ako je potrebno. Kuvajte dodatnih 15 minuta.
Nakon što smeša bude potpuno skuvana, ostavite da se ohladi 10 minuta i zatim je prebacite u blender. Blendirajte do koenzistencije koja odgovara vašoj bebi.
Prijatno!
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RECEPTI
Voćne kocke od pomoradže i meda za podizanje imuniteta
Servirajte deci vitamin C u zanimljivom obliku - napravite domaće voćne kocke od pomorandže i meda. Lako se pripremaju i jačaju imunitet vaše dece u zimskoj sezoni. Sastojci: 1 šolja...
Uživam da užinam: Gibanica sa heljdinim korama
Predstavljamo vam našu rubriku Uživam da užinam, u saradnji sa Danijelom Dakić, autorkom instagram profila Stefanova užina, koja svake nedelje deli sa nama kreativne predloge užina za mališane. Užina: - pita gibanica...
Paradajz za bebe i decu – Super hranljiva namirnica dolazi u sjajnim receptima!
Paradajz se obično ne preporučuje u bebinoj ishrani pre uzrasta od 10 do 12 meseci starosti. Razlog...
Uživam da užinam: Palačinka zalogaji sa zdravom Nutelom
Predstavljamo vam našu rubriku Uživam da užinam, u saradnji sa Danijelom Dakić, autorkom instagram profila Stefanova užina, koja svake nedelje deli sa nama kreativne predloge užina za mališane. Mali sendvič palačinka zalogaji....
Nema komentara.