Slična studija na srednjoškolcima pokazala je da su oni đaci koji su pokazivali visok nivo zahvalnosti – npr. za lepotu prirode i dobrotu drugih ljudi, imali bolje rezultate na testovima, niži nivo depresivnosti i zavidnosti i optimističniji pogled na život.
„Đaci koji su pokazivali visok nivo zahvalnosti – npr. za lepotu prirode i dobrotu drugih ljudi, imali su bolje rezultate na testovima, niži nivo depresivnosti i zavidnosti i optimističniji pogled na život.“
Tinejdžeri koji su sreću povezivali sa kupovinom i posedovanjem materijalnih stvari bili su skloniji depresiji i pesimizmu. “Materijalizam ima potpuno suprotan efekat u odnosu na zahvalnost, kao u ogledalu” objašnjava Džefri Froh, profesor psiholoje sa Univerziteta Hofstra.
“Danas deca toliko lako dolaze do ostvarenja svojih želja, da sve uzmaju zdravo za gotovo. Kad im zatrebaju nove patike, ode se na internet, izabere boja i veličina, i već sutra one su na kućnom pragu. Nema priželjkivanja. Nema biranja prioriteta. Nema snova o nečemu što je izvan domašaja. Jedan klik mišem, i patike stižu”, priča Vili Voker, šef firme za prodaju nekretnina “Voker & Danlop”.
Voker je odlučio da se bori protiv ovog trenda tako što će svojoj deci malo približiti onaj osećaj koji je sam imao kao dete kada je mesecima čežnutljivo gledao u par Puma patika u izlogu pre nego što bi ih dobio. Sveo je porodičnu potrošnju na najmanju moguću meru. Deci još nije instalirao Wii koji su dobili kao poklon “Na sve strane dobijaju gomilu video zabave, zašto u kući malo ne bi odmorili od toga?” kaže on.
„Danas deca toliko lako dolaze do ostvarenja svojih želja, da sve uzmaju zdravo za gotovo. Nema priželjkivanja. Nema biranja prioriteta. Nema snova o nečemu što je izvan domašaja.“