Floortime je razvojni, interaktivan pristup sa ciljem da se kod deteta izgrade jedinstvena volja i sposobnost. Roditelji i profesionalci, koji rade po The floortime pristupu, se pridružuju detetu na njegovom razvojnom nivou i to tako, što prate detetovo vođstvo. Praćenje detetovog vođstva podrazumeva da se osoba uključi u ono što dete radi, što ga okupira, što sluša ili gleda. Na taj način odrasli ulazi u detetov emocionalni svet, podstičući buđenje njegove unutrašnje motivacije. Interakcija teži da probudi i ojača kapacitet deteta za uključenost i emocionalnu razmenu, a sve to kroz prijatna iskustva koja odgovaraju detetovim potrebama.
Floortime podstiče kontinuirani tok prirodne i spontane interakcije. Osoba podstiče dete da preuzme inicijativu, što ujedno podstiče voljnu komunikaciju. Aktivnosti treba da se proširuju, razigrano, što izaziva detetovu radoznalost i motiviše interesovanje, istraživanje i upornost. Kroz takve aktivnosti dete uči kako da kooperativno rešava probleme. Takođe, dete uči kako da kreativno i logično misli, te da to generalizuje kroz iskustva, a ne da uči napamet. Dete razvija sposobnost da prepoznaje i odgovori na različite emocionalne signale, kao i kako da se ponaša u složenim socijalnim situacijama.
Floortime podstiče kontinuirani tok prirodne i spontane interakcije. Osoba podstiče dete da preuzme inicijativu, što ujedno podstiče voljnu komunikaciju.
Ovo je sveobuhvatan model koji se ne zadržava na izgradnji samo određenih veština i ne dovodi na taj način do detetove izolacije (da svoje veštine prikazuje samo u okviru terapijskog setinga ili samo sa roditeljima), već ih generalizuje. Oblasti kao što su govor, motoričke sposobnosti i mišljenje, razvija istovremeno. U centru podsticanja interakcije je emocionalni rast i razvoj deteta. Uz podršku usklađenog partnera dete može da se uključi u prijatne razmene, kao i da nauči da doživi, ali i prevaziđe negativna i neprijatna osećanja. Ovo podstiče dete da prihvati izazov, a ne da se sklanja od njega.
Svrsishodne interakcije i pozitivni odnosi stvaraju detetu atmosferu u kojoj ono želi da uspe. A uspešnost je temelj motivacije. Ako se mi uključimo u aktivnosti po njihovom izboru, podržavajuči njihove potrebe i stvarajući adekvatne izazove (koji imaju za cilj napredovanje na lestvici razvoja), omogućava im se sposobnost da komuniciraju i rešavaju probleme. Dete se zbog toga oseča manje frustrirano, te se i njegovo ponašanje poboljšava. Dete uči da misli samostalno, što je od ključnog značaja za bilo koji uspeh u životu.
Angažovanjem kroz The floortime pristup, mi stalno širimo potencijal deteta. Kao rezultat toga deca uče da razvijaju vrlo kompleksan osećaj o sebi i šire svoje kapacitete za odnose, interakciju i komunikaciju.
„Angažovanjem kroz The floortime pristup, mi stalno širimo potencijal deteta.“
O The floortime pristupu:
DOKTRINU I STRATEGIJE The Floortime aproach kreirao je Prof. dr Stanley Greenspan. Razvijao ga je osamdesetih godina prošlog veka sa brojnim saradnicima. Prof. Greenspan je bio klinički profesor psihijatrije i pedijatrije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džordž Vašington i predsedavajući Interdisciplinarnog saveta za razvojne poremećaje i poremećaje u učenju. Dr Greenspan, čije se metode u radu sa decom koja imaju razvojne poteškoće, primenjuju širom sveta, bio je autor ili urednik više od četrdeset knjiga i preko stotinu članaka. Dobitnik je brojnih nacionalnih priznanja.
Više o The floortime pristupu pročitajte OVDE
Piše: MILICA VAKIĆ, diplomirani logoped i licencirani floortime terapeut, osnivač logopedskog centra LOGOPOLIS
Izvor: Detinjarije.com