4. Direktno naučite svoje dete kako da poštuje sebe.
Deca moraju da nauče da se zauzmu za sebe i ostvare svoje potrebe, poštujući ujedno druge ljude. Naučite dete da se zauzme za sebe:
“Sada je moj red.”
“Hej, prestani.”
“Skloni ruke s mene.”
“Ne dozvoljavam da me tako zovu.”
5. Naučite dete osnovnim socijalnim veštinama.
Nažalost, nasilnici “love” decu za koju smatraju da su ranjiva. Da biste naučili dete kako da se ponaša u određenim sizuacijama, “igrajte” igre uloga. Pokažite mu kako da priđe grupi na igrališti, na zabavi ili na školskom odmoru. Deca koja se lakše uklapaju i nemaju problem da priđu grupi druge dece, ređe su meta nasilnika.
Ponekad deca toliko žele vršnjačko prihvatanje da se i dalje druže sa grupom vršnjaka čak i kada neko od vođa grupe počne da ih maltretira. Ako sumnjate da bi vaše dete moglo biti ranjivo, slušajte šta vam ono govori o vršnjačkim interakcijama kako biste mu pomogli da naučili ga da se odbrani sopstvenom unutrašnjom mudrošću.
6. Naučite dete kako funkcioniše dinamika maltretiranja
Istraživanja pokazuju da nasilnici počinju verbalnim uznemiravanjem. Način na koji “žrtva” reaguje na prvu verbalnu agresiju određuje da li će nasilnik i dalje da cilja na nju. Ako agresija nasilniku daje ono što traži – osećaj moći koji je obično rezultat iskazane nemoći žrtve – agresija će generalno eskalirati. Nužno je razgovarati o ovom problemu sa svakim detetom PRE nego što može da bude predmet nasilja, tako da se mogu uspešno založiti za sebe kada ih nasilnik „testira“.