Nemojte komentarisati dojenje ni davati savete
Ne znam da li postoji tako osetljiva tema u tom postpartum periodu kao što je dojenje. Umesto prirodne ishrane bebe, koja bi trebalo da se prirodno uspostavi, došli smo dotle da je uspeh u dojenju pre izuzetak nego pravilo, a da se neretko majke koje ne doje unapred osuđuju i njihova vrednost se gleda samo kroz to kako su hranile svoju bebu. Prvih mesec i po dana je ključno za dojenje, ali pogrešni saveti, čak i kada su dati iz najboljih namera, mogu da nanesu više štete nego koristi.
Da me ne shvatite pogrešno, ja sam dojila svoje troje dece i prošla sam faze sumnjanja u to da li moje telo može da proizvede dovoljno mleka, a to je dobrim delom bilo prouzrokovano lošim komentarima i pogrešnim savetima drugih. Zato, molim vas uzdržite se od komentara kako je vaša beba posle dojenja spavala po 3, 4 sata, kako je vaše mleko bilo žuto i masno i pomoć oko dojenja ostavite stručnim osobama – savetnicama za dojenje. Ako mama želi da doji. Ako ne želi, ostavite je na miru, i to je njeno pravo.
Spisak se ovde ne završava. Možete ga dopunjavati po volji i želji. Jer, ono što prija jednoj mami, možda neće drugoj. Ali, definitivno svakoj će trebati još dve ruke, jedno rame, jedno srce, bar ponekad. Ma šta ona rekla. Čak i ako je upala u „super mama mod“, a sve mi upadnemo pre ili kasnije, ne znači da joj ne treba niko. Treba, na najrazličitije načine. Makar da sluša o tome kako ona zaljubljeno priča o svojoj najsavršenijoj bebi. Jer, tome služe oni koji mame vole
Izvor: Mamin svet