Nisu poslušna, razmažena su i najgore od svega – ne znaju da cene ništa – ni starije, ni roditelje, ni igračke, ni svet oko sebe. Šta se to tako strašno dogodilo tokom protekle dve decenije? Ako mislite da se to vas ne tiče jer još uvek imate malu bebu, niste u pravu jer je ove velike greške najbolje izbeći već u startu…

Kada ovako nešto kažu autori koji su svojim tezama pokušavali da promiene roditeljstvo iz starog u novo, moderno, onda zaista možemo da ustvrditmo da tu nešto zaista ne štima.
Jer, priznajemo, jesmo rastrzani – želimo da svoju decu vaspitamo na liberalniji način, a pritom se stalno čudimo što naša deca nisu kao što smo bili mi. Nisu poslušna, razmažena su i najgore od svega – ne znaju da cene ništa – ni starije, ni roditelje, ni igračke, ni svet oko sebe. Šta se to tako strašno dogodilo tokom protekle dve decenije?
O ovoj je temi progovorila britanska autorka knjige „Budi smiren roditelj“ Ema Džener koja je tokom dvadeset godina dadiljanja dece na dva različita kontinenta došla do zaključaka da sve što se trudimo da uradimo s našom , po svemu sudeći nije dobro. Jer zaista, postoje problemi s kojima roditelji više ne znaju da se nose.
Mnogo je razloga za ovu tezu, a ovo su neki od najočiglednijih. I da – i mi se pridružujemo strepnji da nešto mora pod hitno da se promeni jer iako smo i sami donosili mnogobrojne trendove u roditeljstvu i načinu ophođenja s decom, neki od članaka bili su čisto informativne prirode, bez načina da se bilo kakav trend primeni baš na svako dete i obitelj. Najzad, sve što se tiče dece toliko je individualno da jednostavno ne može biti univerzalno, ali ovih nekoliko najvećih strepnji, bojimo se, mogle bi se uočiti u svakom modernom domu.
Zato pročitajte dobro, a ako ste jedan od onih roditelja koji se s ovim problemima ne susreće – znajte da radite dobar posao i samo tako nastavite! Možda ste upravo vi pronašli najbolji model roditeljstva kojim ukrštate stare dobre vrednosti s modernim generacijama dece.
Niko nema pravo da vaspitava vaše dete osim vas samih
Verujemo da ste se mnogo puta od kada imate dete našli u situaciji da neko drugi pokušava nešto da kaže vašem detetu koje je uradilo nešto što nije u redu i pritom ste se verojatno silno iznervirali jer niko, baš niko nema pravo ništa da kaže vašem detetu. Nije li tako? A sećate li se da je nekada bilo sasvim normalno da na nas, dok smo bili deca, zagrme i susedi i žene su samoposluzi i učitelji – doslovno svi koji bi se našli u blizini nealjalog deteta imali su, i uzimali su sebi za pravo da kažu detetu sleduje. I to ne samo da je bilo normalno, bilo je to ispravno jer smo mi tako bili vaspitavani gdegod smo bili.
Današnji roditelji smatraju kako samo oni imaju pravo nešto da kažu svom detetu, a pritom ne primjećuju kako upravo njihovo dete nije savršeno i što je još gore – kako to dete zapravo ne sluša ni svoje roditelje, ali dobro znaju da niko, baš niko sa strane nema pravo ništa da im kaže. Jer su ih na to roditelji mnogo puta upozorili.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Idi uvek prometnim ulicama, ne pričaj sa strancima… Video mame i ćerke koji objašnjava KAKO da dete bezbedno ide od kuće do škole
Mama Elena došla je iz Rusije, a na svom Instagram profilu @tsarkova_elena i YouTube kanalu deli sadržaj koji može biti od velike pomoći svima koji su se tek doselili u...
Tata Milorad: Ja, Tesla i Edison zbunjeni – ali konačno sam dobio 5 iz tehničkog
Sutra idem u školu po ocjenu, sješću u klupu, a sina poslati da radi moj posao 45 minuta, jer sam ja radio njegov (nije kriv, ali da shvati kako je...
MALA DECA I VREME ZA SEBE – kako ćeš u starosti gledati na ovo doba?
Kada ideš negde sa detetom, na more recimo ili na neku proslavu... Recimo da ideš na more... Možeš se truditi da ugrabiš tokom dana neko vreme za sebe, da prošetaš...
Uspostavljanje granica kod dece – kada i kako početi?
Čim prohoda, dete će početi da istražuje svet oko sebe na nov način. To je i vreme za vaša prva ozbiljna ograničenja. Kada nauči da izbegava kućne "pecbocsec" potencijalne opasnosti,...
Nema komentara.