Nisu poslušna, razmažena su i najgore od svega – ne znaju da cene ništa – ni starije, ni roditelje, ni igračke, ni svet oko sebe. Šta se to tako strašno dogodilo tokom protekle dve decenije? Ako mislite da se to vas ne tiče jer još uvek imate malu bebu, niste u pravu jer je ove velike greške najbolje izbeći već u startu…

Kada ovako nešto kažu autori koji su svojim tezama pokušavali da promiene roditeljstvo iz starog u novo, moderno, onda zaista možemo da ustvrditmo da tu nešto zaista ne štima.
Jer, priznajemo, jesmo rastrzani – želimo da svoju decu vaspitamo na liberalniji način, a pritom se stalno čudimo što naša deca nisu kao što smo bili mi. Nisu poslušna, razmažena su i najgore od svega – ne znaju da cene ništa – ni starije, ni roditelje, ni igračke, ni svet oko sebe. Šta se to tako strašno dogodilo tokom protekle dve decenije?
O ovoj je temi progovorila britanska autorka knjige „Budi smiren roditelj“ Ema Džener koja je tokom dvadeset godina dadiljanja dece na dva različita kontinenta došla do zaključaka da sve što se trudimo da uradimo s našom , po svemu sudeći nije dobro. Jer zaista, postoje problemi s kojima roditelji više ne znaju da se nose.
Mnogo je razloga za ovu tezu, a ovo su neki od najočiglednijih. I da – i mi se pridružujemo strepnji da nešto mora pod hitno da se promeni jer iako smo i sami donosili mnogobrojne trendove u roditeljstvu i načinu ophođenja s decom, neki od članaka bili su čisto informativne prirode, bez načina da se bilo kakav trend primeni baš na svako dete i obitelj. Najzad, sve što se tiče dece toliko je individualno da jednostavno ne može biti univerzalno, ali ovih nekoliko najvećih strepnji, bojimo se, mogle bi se uočiti u svakom modernom domu.
Zato pročitajte dobro, a ako ste jedan od onih roditelja koji se s ovim problemima ne susreće – znajte da radite dobar posao i samo tako nastavite! Možda ste upravo vi pronašli najbolji model roditeljstva kojim ukrštate stare dobre vrednosti s modernim generacijama dece.
Niko nema pravo da vaspitava vaše dete osim vas samih
Verujemo da ste se mnogo puta od kada imate dete našli u situaciji da neko drugi pokušava nešto da kaže vašem detetu koje je uradilo nešto što nije u redu i pritom ste se verojatno silno iznervirali jer niko, baš niko nema pravo ništa da kaže vašem detetu. Nije li tako? A sećate li se da je nekada bilo sasvim normalno da na nas, dok smo bili deca, zagrme i susedi i žene su samoposluzi i učitelji – doslovno svi koji bi se našli u blizini nealjalog deteta imali su, i uzimali su sebi za pravo da kažu detetu sleduje. I to ne samo da je bilo normalno, bilo je to ispravno jer smo mi tako bili vaspitavani gdegod smo bili.
Današnji roditelji smatraju kako samo oni imaju pravo nešto da kažu svom detetu, a pritom ne primjećuju kako upravo njihovo dete nije savršeno i što je još gore – kako to dete zapravo ne sluša ni svoje roditelje, ali dobro znaju da niko, baš niko sa strane nema pravo ništa da im kaže. Jer su ih na to roditelji mnogo puta upozorili.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Dok pakujem odeću koju ste prerasli…
Eto ga opet ono doba godine. Krevet u dečoj sobi prepun je letnjih stvari koje su izvađene iz ormana, a zimske iz vakuum vreća traže svoje mesto na polici. Okružena...
Kako sam, od vaspitačice mog sina, naučio šta znači biti DOSLEDAN roditelj
Bilo je to davne 2006. Zima, sneg, napolju smrzlo, a ja sam došla u vrtić da pokupim nastarijeg sina, Sema, koji je tada imao 5 godina. Moja prijateljica Laura i...
Plašiti mlad svet da je brak mrak a dete neka crna aždaja je krajnje nenormalno
Uloga oca u odgajanju deteta je važna. Balkanski mentalitet opravdava to na drugačije načine. Glavne rečenice su: Naspavaj se sad dok još možeš, nećeš stići oprati ni kosu, preteško je,...
Vedrana Rudan: “U kakvom vremenu živimo – svako dijete ima karakter, ni jedan ga roditelj nema”
U kakvom ludom vremenu živimo? Svako dijete ima karakter, ni jedan ga roditelj nema. Tako je govorio moj sin. Krešo se bacio na pod. Urlao je, valjao se po kuhinjskim...
Nema komentara.