U ovom govoru, deli sa nama tri važne lekcije, kao i neke praktične mudrosti, stare kao Grčka, o tome kako izgraditi ispunjen, dug život.

Šta nas održava srećnim i zdravim kako prolazimo kroz život? Ukoliko smatrate da su to novac i slava, niste usamljeni – međutim, prema mišljenju psihijatra i psihoanalitičara Roberta Waldingera, u zabludi ste. Kao direktor istraživanja razvoja odraslih, koje je trajalo čak 75 godina, Waldinger, koji je četvrti direktor istraživanja, ima jedinstven pristup podacima o istinskoj sreći i zadovoljstvu.
U ovom govoru, deli sa nama tri važne lekcije koje je naučio iz ovog istraživanja, kao i neke praktične mudrosti, stare kao Grčka, o tome kako izgraditi ispunjen, dug život.
Kada su pitali nove generacije – milenijalse, šta su im najvažniji ciljevi u životu, rekli su – da se obogate. Drugi najvažniji cilj jeste da postanu poznati.
Pročitajte i: Proverite, možda ste već srećni…
Harvardsko istraživanje razvoja odraslih tokom 75 godina pratilo je 724 muškaraca. Godinu za godinom nekoliko generacija istraživača pitala ih je o poslu, njihovom porodičnom životu, zdravlju. Oko 60 učesnika od 724 i dalje je živo i, i dalje učestvuje u istraživanju, i ima oko 90 godina. Istraživanje sada proučava oko 2.000 dece ovih muškaraca.
Postoje dve grupe muškaraca koji su proučavani. U prvoj grupi bili su muškarci koji su završili fakultete tokom II Svetskog rata a potom otišli u ratnu službu. Drugu grupu činili su muškarci koji dolaze iz najugroženijih, siromašnih porodica, iz Bostona. Prvo su intervjuisani kada su imali 19 godina, a zatim su pratili njihove karijere. Mnogi od njih su doktori, zidari, pravnici, fizički radnici, jedan je postao predsednik SAD. Nekoliko njih dobilo je šizofreniju, neki su postali alkoholičari. Neki su se sa dna popeli na sam vrh društvene lestvice, dok su drugi prešli obrnuti put.
Ovo istraživanje je vrlo složeno i ne sastoji se samo od upitnika koji treba popuniti. Istraživanje obuhvata i lekarske nalaze, analize krvi, snimali su ih dok razgovaraju sa suprugama o svojim najvažnijim brigama.
Koje su to lekcije koje su naučili? 3 lekcije koje su naučili nisu o bogatstvu ili slavi, ili sve vrednijem radu.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ŽIVOTARIJE
7 stvari na koje se žene žale na bračnoj terapiji (a koje bi muževi trebalo da znaju)
Šeli R. Voren je bračni terapeut i pisac. Kroz svoju terapeutsku praksu naučila je...
“Borba” za starateljstvo nad detetom – ko i zašto pobeđuje?
Piše: Gorica Nikolin Novosadski organi imaju pune ruke posla sa postupcima dodele starateljstva, osetljivim...
Novi zakon u Kini: Uz razvod, supruga dobija i isplatu za kućne poslove
Sud u Pekingu naložio je muškarcu da svojoj supruzi plati 7.700 dolara (6.300 EUR) kao deo brakorazvodnog sporazuma, kako bi joj nadoknadio kućne poslove koje je obavljala tokom pet godina...
Zoran Milivojević za „Politiku”: Hrabrost u svakodnevnom životu
Nečija hrabrost je osobina koja dolazi do izražaja u teškim vremenima u kojima je ugrožen ljudski život: elementarne nepogode, rat itd. Međutim, da li je hrabrost osobina koja je potrebna...
Nema komentara.