Izmenama i dopunama Krivičnog zakona predviđene su strože kazne za napade na prosvetne radnike, koji su poslednjih godina sve učestaliji. U resornom ministarstvu smatraju da će zakon imati dvostruki efekat. Sa jedne strane, kako navode, odvratiće potencijalne počinioce od nasilja, a sa druge, pružiće krivično-pravnu zaštitu zaposlenima. Stručnjaci, ipak, poručuju da je represija mera, koja se primenjuje tek kada sve drugo ne da rezultate, te da je ključ u komunikaciji.
Napad na zaposlene u prosveti ubuduće će se kvalifikovati kao teži oblik krivičnog dela, a to je, smatraju u resornom ministarstvu, značajan korak napred u zaštiti dostojanstva i bezbednosti prosvetnih radnika.
„Ovim izmenama šaljemo jasnu poruku da je nasilje u školama neprihvatljivo i da ćemo raditi na stvaranju sigurnog okruženja za sve zaposlene i učenike. Mi smatramo da je dijalog ključ svih problema ili izazova koji postoje i da treba da se razgovara„, kaže Milan Pašić, pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje.
Upravo je veština komunikacije i nenasilno iskazivanje osećanja u situacijama kada smo pod emotivnim nabojem, ključ je za rešavanje svakog problema, smatra pedagog, Snežana Golić.
„Mislim da se u našem društvu ne radi dovoljno na tome, ne samo u školi, već su ta deca koja idu u školu isto tako izložena tokom odrastanja situacijama u kojima se na nasilne načine dobija nešto što ti ne pripada, gde dobrota nije dovoljno na ceni, gde neko ko ćuti ostaje u ćošku. I donose često baš pogrešne zaključke, zato što je društvo takvo kakvo jeste, a onda je škola samo jedan deo tog društva„, kaže Snežana Golić, pedagog.
Da je rešenje prevencija, primer je novosadska Srednja mašinska škola, koja je, prema rečima direktora Vladimira Gavranića, prešla dug put od škole na lošem glasu, u kojoj su tuče bile svakodnevica, do ugledne gradske škole. Izgradnja poverenja na relaciji roditelj, nastavnik, učenik bila je polazna tačka, kaže Gavranić, a onda i jačanje veza među učenicima.
„Naši učenici maturanti obilaze svoje drugare koji dođu iz svojih osnovnih škola sa nekim navikama iz osnovnih škola. Oni ih obilaze i govore im u stvari kako je dobro ponašati se kao učenik, kako da se otvore, da ne ćute, kako da iskažu svoje želje i osećanja i kako u stvari da ne dođe do sukoba jer svaki sukob u školi može u početku da se reši pričom„, kaže Vladimir Gavranić, direktor Mašinske škole, Novi Sad.
Kada prevencija zakaže, na scenu stupa represija. Izmenama krivičnog zakona za napad na zaposlene u prosveti uvedene su zatvorske kazne u trajanju od tri meseca do čak osam godina, u zavisnosti od težine izvršenog dela, a predviđene su i novčane kazne u slučajevima uništavanja lične imovine.
Izvor: RTV.rs