Nedavno objavljena studija pokazala je da deca koja više vremena provode u fizičkoj aktivnosti imaju manje simptoma depresije u odnosu na svoje manje aktivne vršnjake.

Naučnici su koristili merače fizičke aktivnosti kod dece, a pritom su intervjuisali i decu i roditelje kako bi utvrdili postoje li kod dece neki simptomi depresije.
Umerena ili intenzivna fizička aktivnost u uzrastu od 6 i 8 godina smanjuje šansu da će dete patiti od depresije dve godine kasnije.
“Naši rezultati pokazuju da povećanje fizičke aktivnosti kod dece može sprečiti depresiju,” kaže dr Tonje Zal sa Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju u Trondhajmu.
Postoji više mogućih objašnjenja pozitivnog efekta vežbe na psihu dece, kaže dr Geri Goldfild, psiholog sa univerzitata u Otavi. Prilikom vežbanja oslobađaju se hemikalije u mozgu koje popravljaju raspoloženje – endorfini, serotonin i dopamin. Fizička aktivnost takođe utiče i na smanjenje nivoa kortizola, hormona stresa.
Dodatni faktori koji pozitivno utiču na raspoloženje jesu povećana društvena interakcija, bolje opažanje i učenje kao i povećano samopouzdanje i mišljenje o svom izgledu.
Izvor: Children and Nature
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: SPORT I REKREACIJA
Bodri svu decu a ne samo svoje – 10 pravila za roditelje čije dete trenira
"Šta je osnovna ideja bavljenja sportom na nivou hobija? Timska igra, sportski duh koji je spreman da dostojanstveno izgubi poen i meč, uvažavanje – kako saigrača, tako i igrača suprotne...
Rukometni klub Novi Beograd poziva mališane da se priključe najmasovnijoj školi rukometa u Srbiji
Rukometni klub „Novi Beograd“ organizuje upis u školu rukometa koja radi po planu i programu Nikole Maksimovića zasnovanom na metodama uglednog i renomiranog profesora Branislava Pokrajca. Rukometni klub „Novi Beograd“...
Fudbalski klub koji se odupire duhu vremena i bori za prave vrednosti u dečjem sportu
Danas nije lako biti dete. Očekivanja roditelja kao da su veća nego ikad. Ambicije pomešane sa brigom za neizvesnu budućnost učinile su da detinjstvo svoje dece doživljavaju kao projekat stvaranja...
Sport za dete je pre svega druženje
Sport za dete je, pre svega, druženje. Druženje je detetu važno zato što kroz njega ono oseća da je bitno i dobija potvrdu sopstvenih vrednosti. Ako je za dete to...
Nema komentara.